A megújuló Top 100 Bor magazin idei bírálatán összesen 210 darab, nagy gonddal, meghatározott irányelvek alapján kiválasztott magyar bort kóstolt meg 19 nemzetközi borakadémikus és 5 gasztronómiai szakember. Pontszámaik alapján áll össze Magyarország 100 legjobb borának 2016-os listája.
A Cégér boroscímke pályázat hamarosan lezárul, a közönségszavazás van már csak hátra. Jobbnál-jobb címkékre lehet voksolni a Facebookon, megmutatjuk melyekre:
A képre kattintva galéria nyílik!
A legtöbb lájkot begyűjtő tervező díja, egy nettó 150.000 forint értékű SPAR vásárlásiutalvány. A szavazók közül 3 szerencsés pedig egy-egy borválogatást nyer.
Ga-Liba Fesztivál címmel rendeznek háromnapos gasztrofesztivált szeptember 9-11 között Szombathelyen - közölték sajtótájékoztatójukon kedden a szervezők
Parais István, az AGORA Szombathelyi Kulturális Központ igazgatója elmondta: a vasi ízekre specializálódott kulináris eseménysorozat apropóját az adja, hogy immár hetedik alkalommal ünneplik meg Szombathelyen szeptember első vasárnapján a Magyar dal napját, amelyhez csatlakozik egy a külhoni magyar borászatokat bemutató borfesztivál és a magyar verbunk tánc hagyományit ápoló verbunk nap is.
A gasztronómiai fesztivál nulladik napján, szeptember 8-án az Őrvidék Házban Kárpát-medencei borkonferenciát rendeznek, neves előadók és jeles külhoni borászok részvételével - közölte a sajtótájékoztatón Farkas Csaba, az intézmény igazgatója.
Prieger Szabolcs, az AGORA igazgatóhelyettese részletezte: csütörtök este a Savaria Szimfonikus Zenekar ad ingyenes koncertet a főtéri színpadon, pénteken délután pedig előbb a helyiek által jól ismert Spektrum Trió és a Holdosi Attila-Újvári Tímea duó szórakoztatja a közönséget.
A gasztrofesztivál ünnepélyes megnyitója pénteken este hét órakor kezdődik, majd nagyszabású nótakaraoke veszi kezdetét.
Szombaton a verbunk kerül a fesztivál középpontjába, délután két órától a csornai, a kapuvári, a vitnyédi, a gencsapáti, valamint szombathelyi táncosok és zenészek lépnek egymást váltva a színpadra, este nyolc órától pedig a Jávor Pál Nemzeti Cigányzenekar műsorát láthatják az érdeklődők.
Vasárnap, a Magyar dal napján a B the Firts, Danics Dóra, a Lóci játszik, Török Ádám és a Mini, az Ocho Macho, a Sky Fanatic, az Újvilág utca, a Soulwave és a Mokka Tribute ad koncertet a főtéren felállított két színpadon.
Magyar Érdemrend lovagkeresztje polgári tagozata elismerést kapta az államfőtől Dúzsi Tamás valamint Koczor Kálmán borász.
Dúzsi Tamás a magyar borkultúra nemzetközi hírnevét erősítő, a Szekszárdi borvidék kincseit kamatoztató és a borkészítési tradíciók innovatív módszerekkel történő ötvözésével világsikereket hozó munkája, valamint a kultúrát, a sportot és az ifjúság nevelését támogató tevékenysége elismeréseként, Koczor Kálmán pedig a magyar borok hírnevének öregbítése mellett a magyar borászszakma összefogásában és képviseletében is jelentős szakmai és társadalmi munkája elismeréseként. Gratulálunk!
Hosszú távon számítanak a Borfesztiválra a Várban - mondta Zilai Zoltán, a Budapest Borfesztivál főszervezője kedden a rendezvényt beharangozó sajtótájékoztatón. A fesztivál helyszíne emblematikus, egyedi adottság, amelyet meg kell őrizni - fogalmazott.
Az első rendezvény 25 éve nyitotta meg kapuit (akkor mér a Vörösmarty téren). A fesztivál együtt nőtt fel a rendszerváltás után újjáéledő borkultúrával: támogatta a kilencvenes évek nagyjait, kihagyhatatlan és nemzetközi tömegrendezvénnyé vált a kétezres évek elején, és rendületlenül segíti a generációváltást napjainkban is - írják közleményükben a szervezők.
A Budapest Borfesztviál jövőjével kapcsolatban továbbá elhangzott, hogy a magyar bormarketingnek is jelentős eszköze lehet a rendezvény, valamint a főváros idegenforgalmi vonzerejét is növeli. A szervezők a jövőben a VinCE magazin csapatával összefogva fokozzák majd a borfesztivál kommunikációs intenzitását - derül ki a sajtótájékoztatón, ahol bemutatták a 25. fesztivál kedvcsináló kisfilmjét is:
Hamarosan megkezdődik az idei diószedés. A magyar héjasdió-export Németországba irányul, míg a dióbelet Franciaországba és az Egyesült Királyságba is szállítják, ám a tavaszi fagyok okoztak károkat. Ahol a fagy nem pusztított, ott a hideg miatt nem lett termés - írja a hétfői Magyar Hírlap.
Gara Miklós, a Boglárkert Kft. ügyvezető igazgatója a Magyar Hírlapnak elmondta: az idén gyenge-közepes termésre számít. Ha jó a diótermés, akkor hektáronként két tonnát takarítanak be, a közepes termés másfél tonnát jelent.
A Somogy megyei Karádon dolgozó diótermesztő-kertészmérnök hozzáfűzte:ebben az évben a mély fekvésű településeken a tavaszi fagyok okoztak károkat, ahol a fagy nem pusztított, ott az elhúzódó hideg időjárás miatt számos virágból nem lett termés.
Magyarországon jelentős dióültetvények találhatóak a Somogy megyei Lengyeltótiban, Dunaföldváron és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében is.
A többség ötven-száz hektár közötti területen termeszt diót, de van csaknem háromszáz hektáros ültetvény is. Gara Miklós hangsúlyozta: a jó minőségű, már szeptemberben szedhető magyar dió kedvelt csemege külföldön, jól értékesíthető.
A szokatlanul csapadékos augusztus miatt a Balaton déli partján a termés védelme érdekében, mozgalmas hetekben lehetett része a Garamvári Szőlőbirtoknak, de miután leküzdötték a szeszélyes időjárás okozta nehézségeket, az idén is jó hangulatban kezdődött meg a borszőlő betakarítása - írja a borászat.
A szüret rendszerint augusztus közepén, az illatos fajták közül legkorábban érő Irsai Olivérrel kezdődik, majd ezt követi a „nagy szüret”.
A 2015-ös évjáratban szedték az elmúlt néhány év legkiemelkedőbb mennyiségű Irsai termését, ezért örömmel nyugtázhatták, hogy idén még a tavalyinál is több és szebb szőlőt sikerült betakarítani az összesen két hektáron termő Irsai Olivérükből.
Az üzem új feldolgozósorán a felesleges pépesítést elkerülve, tökéletes minőségben dolgozták fel a beszállított szőlőt. A hűthető tankprésben néhány órás áztatás után elvették a színlevet, majd a présben hagyott szőlőt továbbra is hűtve áztatták, hogy a héjban lévő illat és zamatanyag kivonatolása megtörténjen. Másnap került sor a préselésre. Az ülepített, tisztított mustot különleges fajélesztővel oltották be, így az most az erjedés korai szakaszában van.
A hajnali órákban az erjesztőhelyiség nyitott ablakain kiszűrődő kellemes muskotályos illat üli meg a borászati üzem környékét. A napokban történt kóstolók arra engednek következtetni, hogy a 2016-os Garamvári Irsai Olivér sem fog csalódást okozni a Garamvári borok és a fajta kedvelőinek.
A Törley Pezsgőpincészet az elmúlt napokban kezdte el szedni Etyeken az Irsai Olivért. Videót is készítettek róla:
A szüret kezdésének legfontosabb momentuma, hogy érett legyen a szőlő. Laczkó Gábor, a Törley Pezsgőpincészet főborásza az elmúlt hetek próbaszüreteit és méréseit követően úgy döntött, augusztus negyedik hetének elején jött el az a pillanat, amikor el lehet kezdeni szedni a legelső szőlőfajtát, a korai érésű irsai olivért. A hét eleji nagy esőzések kis ideig bizonytalanná tették a munkálatok pontos indulásának dátumát, ám a jó idő végül lehetővé tette, hogy a szüretelő gépek a kedd délelőtt során nekilássanak a munkának.
“38 milliméter csapadék esett le a hét elején. Kis késéssel indult a szüret, mert a jó minőséghez alapvető, hogy száraz szőlőt szedhessünk, úgy ugyanis kizárt, hogy felhígulhassanak az illatok-zamatok, amelyek miatt olyan finom egy bor. Most ideális érettségben szüreteljük az irsait” – avat be minket szakmai kérdésekbe Laczkó Gábor.
Az irsai olivér kettős hasznosítású fajta: borászati célokra és csemegeszőlőként is használják jó illata és zamata miatt, magas cukorfokot azonban szinte alig tud produkálni megfelelő savtartalom mellett. Az etyeki irsai olivért 16,3 magyar mustfokos érettségben szüretelte a pincészet. A termésből készül majd el a Szent István Korona számos díjat elnyert irsai olivér bora, valamint a Hungaria pezsgőcsalád édes irsai olivér pezsgője és ebből a szőlőből készül majd a Törley borcsalád irsai olivér bora is.
Laczkó Gábor elmondta, az irsai olivér szüretét követően a szüreti munkálatok egy hétig állni fognak, hogy bevárják a többi fajtát, mint például az olaszrizlinget, a muskotályt, a sauvignon blanc-t vagy a rajnai rizlinget. “Amint ezek beértek, nincs megállás” – mondja a borász.
A Törley Pezsgőpincészet főborásza mesélt arról is, mi kellene egy jó évjárathoz. “Drukkoljon mindenki, hogy ilyen jó maradjon az időjárás, mert sok csapadékot már egyik szőlőfajta sem visel el.” Laczkó Gábor szerint az lenne az ideális, ha mostantól kezdve három-négy héten keresztül egy picit szelesek, de alapvetően melegek lennének a napok. “Hiába gondolja azt az ember, hogy sokat tud borászatról, szőlészetről, ha az időjárás nem kegyes hozzánk, túl sokat nem érünk a tudásunkkal.”