Geoparkok hazánkban: az egyedülálló talajokon kivételes borok is születnek

Szabados Enikő
2025. január 13., 15:01


A geoparkok olyan nemzetközileg elismert területek, amelyek elsődleges célja az egyedi, kiemelkedő földtani értékek bemutatása és megőrzése a helyi közösségek bevonásával. A geotúrák mellett azonban fontos a helyi termékek, szolgáltatások népszerűsítése is. Ehhez kapcsolódik például a GEOfood program, amely során közösen támogatják a helyi termelőket, gazdálkodókat a hagyományokat tiszteletben tartva, valamint követve a fenntarthatósági modelleket, amelyek az egyedülálló geológiai területről származnak. 
Geoparkok hazánkban: az egyedülálló talajokon kivételes borok is születnek
Az Európai Geopark Hálózat (EGN) 25 éve, a Globális Geopark Hálózat (GGN) rá néhány évra jött létre. Ez utóbbinak Magyarország is a tagja. Jelenleg 48 ország 213 helyszíne alkotja az UNESCO Globális Geoparkok hálózatát, köztük 28 európai ország 105 geoparkja (az európaiak közül öt határon átnyúló, két országot érintő geopark is létezik). 
 
A borvidékek határai természetesen nem azonosak a geoparkok határvonalaival, hiszen más szempontok alapján határozták meg azokat. Azonban
egy bor tulajdonságai tökéletesen bemutatják egy adott terület geológiai adottságait, hiszen ezek határozzák meg többek között az alapját, mineralitását, aromáját. A talaj és a bor szoros kapcsolata nem áll meg a termőföldön, hiszen a pincék építéséhez használt anyag is a helyi geológiai lehetőségtől függ. 
Hazánkban jelenleg három UNESCO Globális Geopark működik, amely cím megszerzéséhez sok kritériumnak kell megfelelni és rendkívül hosszadalmas az elbírálási folyamat is.  A 3 geopark együttesen hazánk területének 7,9%-át fedi le, amely összesen 324 települést jelent.
 
Bakony-Balaton Geopark: a legmagasabb osztályú termőterületeket adja
Magyarország első geoparkja, a 3244 km2-es Bakony-Balaton Geopark 2012-ben nyerte el az UNESCO Globális Geopark címet. 4 nagy tájegység találkozik itt, ezért egyedülálló földrajzi és biológiai sokszínűség jellemzi. A kőzetek fő részét a különböző földtörténeti korokban lerakódott üledékes kőzetek, mészkő és dolomit alkotják. A geopark területén található a kb. 8–2,5 millió évvel ezelőtt keletkezett, vulkáni működésnek köszönhető Bakony–Balaton-felvidék jelentős része is.
 
5 bakancslistás látnivaló, geotóp a Bakony-Balaton Geoparkban:
Szentgáli-kőlik
Hegyestű Geológiai Bemutatóhely, Monoszló
Tapolcai-tavasbarlang 
Lóczy-barlang, Balatonfüred
Várpalotai homokbánya
 
+ 1 érdekesség:
Érdemes vezetett geotúrákra indulni ebben a térségben, hiszen rengeteg titkot ismerhetünk meg a kirándulás során, például, hogy mikor éltek dinoszauruszok a Bakonyban, vagy hogy kitörtek-e vulkánok a Balaton-felvidéken.
 
Ebben a geoparkban a Balaton-felvidéki, a Badacsonyi és a Balatonfüred–Csopaki borvidék nagy része található. A 440 millió éves geológiai múlttal rendelkező terület olyan sokféle talaj- és klíma-adottságokkal rendelkezik, hogy teljesen eltérő igényű szőlők is megteremnek itt.
 
Gyukli Krisztián, a Gyukli Pince borásza és tulajdonosa megerősítette a geopark változatosságában rejlő lehetőségeket. A Balatonfüred–Csopaki borvidéken tevékenykedő Krisztián elmesélte, hogy egy szőlőültetvény újra telepítésének alkalmával, a drónos felvételeken nagyon jól látható, hogy például 100-200 méteres sávon barna erdőtalaj van, majd permi vörös homokkő rész, amit pedig sárgás márga sáv vált fel.  A más-más összetételű talajnak köszönhetően, amely akár egy szőlőterületen belül is lehet, hosszú távon kiegyenlítődik a fehér, a vörösbor és a pezsgő minősége. Ezen kívül az éghajlat is sajátos, amely kedvez az unikális borok készítésének, hiszen a vízhez közeli részeken a hőösszeg magas, a Balaton nyári hűtő, téli fűtő hatása érvényesül a balatonfüredi lankákon, míg a víztől 5-8 km-re már más környezeti hatások kerülnek fókuszba.
 
Geoparkok hazánkban: az egyedülálló talajokon kivételes borok is születnek
 
A szőlő termőhelyi kataszter, vagyis a magyar szőlő-bor ágazat nyilvántartási rendszere megmutatja, hogy ökológiai alkalmasság (például: talaj, vízgazdálkodás, megközelíthetőség stb.) alapján milyen minőségű a szőlőterület. Az osztályozás szerint a Balatonfüred–Csopaki borvidéknek van összességében a legmagasabb pontszáma, vagyis a termőterületek nagy része I. osztályú: szőlőtermesztésre kiváló adottságú minősítést kapott.
 
Gyukli Krisztián a németországi Fekete-erdőben található Freiburgi Állami Szőlészeti- és Borászati Kutatóintézetben tanulmányozta az erős immunrendszerű szőlőfajtákat. Ennek hatására közel 20 éve, az országban elsőként telepítette a freiburgi gombás betegségeknek ellenálló, rezisztens változatokat. Jelenleg 4 rezisztens fajtával is foglalkozik, ezek a Muscaris, a Solaris, a Hibernal és a Füredgyöngye, mely utóbbinak jelenleg az egyetlen hazai termesztője. A borász célja, hogy vegyszermentes, magas minőségű szőlőt termesszen, 100% ökológiai szőlőművelést alkalmazva.
 
Bükk-vidék Geopark: ízgazdag borok a vulkáni talajokon
2024. márciusban csatlakozott az UNESCO Globális Geopark hálózatához a Bükk-vidék Geopark, amely két vármegye – Heves és Borsod-Abaúj-Zemplén – területén helyezkedik el. Földtani szempontból rendkívül sokszínű és összetett szerkezetű a közel 3000 km2-es terület. 
Központját a Bükk hegység és a szomszédságában lévő Upponyi-hegység alkotja, amelyeket felépítő üledékes és vulkanikus kőzetek 440 millió évvel ezelőtt kezdtek képződni. A Bükk sajátos és egyedi arculatát a triász időszaki mészkő-formációk, azaz a karsztformák határozzák meg.    
 
Geoparkok hazánkban: az egyedülálló talajokon kivételes borok is születnek
 
A Bükk Magyarország második legmagasabb hegysége, és több mint 1150 barlang található itt, köztük az ország legmélyebb és a leghosszabb barlangja. A hegység egyúttal a magyarországi ősemberkutatás bölcsője, a kőzetbe faragott helyiségek és a kaptárkövek pedig a Hungarikum Gyűjteményének tagjai.
 
5 bakancslistás látnivaló, geotóp a Bükk-vidék Geoparkban:
Szalajka-völgy, Szilvásvárad
Bél-kő és apátsági templom, Bélapátfalva
Sódomb és fürdő, Egerszalók
Szomolyai kaptárkövek
Szent István-barlang és Anna-barlang, Lillafüred
 
+1 érdekesség:
Aki figyelemmel követi a Dűne: Prófécia című sci-fi sorozatot, felismerhet egy geotópot is a filmben: a Harkonnen család ugyanis a noszvaji barlanglakásokat választotta otthonául.
 
Geoparkok hazánkban: az egyedülálló talajokon kivételes borok is születnek
 
A Bükk-vidék Geopark területére – természetesen nem élesen elhatárolhatóan – elsősorban az Egri és a Bükki borvidék esik. A vulkáni képződményeknek a jelenléte kulcsfontosságú, valamint a tengeri üledékeken képződött barna erdőtalaj is hozzájárul, hogy vörös- és fehérborból egyaránt prémium minőség készüljön. 
 
Farkasné Varsányi Katalin, a verpeléti Varsányi Pincészet tulajdonosa is elmondta, hogy a szőlőültetvények Debrői eredetvédelmi körzetéhez tartozó részein a homokos tufa, míg az Egri körzethez tartozó területen a szintén vulkáni eredetű riolittufán képződött barna erdőtalaj nyújt lehetőséget arra, hogy ízgazdag borok kerüljenek a poharakba. S bár az éghajlatváltozás nehézségei mindenhol jelentkeznek, itt az ország északi részén, a hegyek és dombok déli, délnyugati lejtőin termő szőlők a változás pozitív következményeit is hasznosítják - emelte ki a borász. A sokszínű geopark helyzetének jóvoltából lehetőség van könnyed, valamint testesebb borok készítésére is. A Varsányi Pincészet számára is kulcsfontosságúak és elismertek az ezen a borvidéken termelt fajtákból készíthető Egri Bikavér, valamint az Egri Csillag borok.
 
Határokon át: Novohrad-Nógrád Geopark
A világ első határon átnyúló geoparkja a Novohrad-Nógrád Geopark, amelynek küldetése, hogy a szétszakadt nógrádi tájat és közösséget összekösse, a palóc néprajzi és kulturális hagyományok ápolása mellett. Ez a geopark 1619 km2 területű és 64 magyar, valamint 28 szlovák település a része. Számos, földtani szempontból jelentős emlék maradt itt fenn, melyek egyben lenyűgöző látványt is nyújtanak. 
 
5 bakancslistás látnivaló, geotóp a Novohrad-Nógrád Geoparkban:
Ipolytarnóci Ősmaradványok 
Hollókői vár
Sárkánykő és Morgó-gödör, Nemti
Füleki vár
Szilvás-kő, Salgótarján
 
+ 1 érdekesség:
Nagyon szép a geopark jelképe is, amely a bazaltsziklán álló Somoskői várat ábrázolja, ennek lábánál húzódik a trianoni országhatár. 
 
A kulturális szempontból is sokszínű terület rendkívül gazdag őslénytani lelőhelyekben és különleges vulkáni képződményekben. A területet 25-35 millió évvel ezelőtt tenger borította. A Cserhát központi részén andezit kőzetváltozatok mellett a vulkáni hegyek oldalában mészköveket is találunk. Északon vulkáni riolittufa látható, ami a robbanásos vulkáni működés eredménye. Ezek a vulkánkitörések többször is ismétlődtek, maradványaik a geopark területén többfelé megtalálhatók. 
 
Az egyik ilyen vulkáni működés konzerválta az Ipolytarnóci Ősmaradványok természetvédelmi területét, az egykori itató helyet, ahol számos állat lábnyoma, növénylenyomat – cápafog, kövesedett fák, levéllenyomatok, ősállati lábnyomok – maradt fenn. A 17 millió éves ősi tenger által borított területet 1995-ben Európa-diplomás bemutatóhellyé nyilvánították. 
 
A nógrádi borokat leginkább a Mátrai borvidékhez kapcsolhatjuk, hiszen ez van a legközelebb hozzá. Jellemző, hogy a Mátra védettséget biztosít, a csapadék nagy részét felfogja, így különösen jó mikroklíma alakult ki. A szőlőfajták közül az olaszrizling, leányka, muscat ottonel, szürkebarát, sauvignon blanc és chardonnay kiemelkedő. Mostanában pediga markáns vörös fajták is megjelentek a régióban, Pásztón például több vörös cuvée-vel és cabernet franc-kal is találkozhatunk, például a Pite Pincészet borkínálatában.
 

Winelovers borok az olvasás mellé