Magyar Bor Akadémia: új küldetések a kulturált magyar borfogyasztásértAz 1992-ben alapított Magyar Bor Akadémia eredeti célkitűzése Alapszabályuk szerint "a magyar szőlészet és borászat tudományos fejlődésének szolgálata, a gazdasági életben elfoglalt helyének erősítése, a bor fogyasztási kultúrájának emelése, a magyar borok és a gasztronómia méltó egymásra találásának elősegítése, a magyar bor és a kultúra kapcsolatának megújítása”. Az Akadémia jelenleg 133 rendes, 28 tiszteletbeli és 14 örökös tagot számlál. A szőlész-borász társadalom elismert személyiségei mellett tagjai között tudhat művészeket, tudósokat, közéleti szereplőket. Az Akadémia elnöke Koch Csaba borász, aki 2022-ben vette át a 30 éves múltra visszatekintő szervezet vezetését.
Ha már alkoholt iszol, a legjobb választás a bor!Sok vita van arról, hogy a bor és az alkohol közé egyenlőségjelet tegyünk-e, vagy tekintettel az évezredes európai kulturális beágyazottságára, a bort más polcra helyezzük. Talán valahol középen van az igazság: egyrészt tagadhatatlanul egy alkoholt tartalmazó termékről van szó, másrészt azt sem vitathatjuk el, hogy a mértékletes fogyasztása, különösen a mediterrán étrend részeként, számos olyan pluszt adhat az életünkhöz, amelyet kár lenne hirtelen semmibe venni és tiltólistára tenni. Sorozatunkban a borfogyasztással kapcsolatban felmerülő kérdéseket több szempontból igyekszünk körüljárni.
Írország elrettentő hatású figyelmeztető címkéket szeretne látni a palackokonÍrország minden alkoholtartalmú ital csomagolásán, így a borosüvegeken is kötelezővé tenné néhány figyelmeztetés elhelyezését.
A bor nemcsak egy alkoholos termék, hanem az európai kultúra részeAz Európai Parlament február 17-i plenáris ülésén szavazott a rák elleni küzdelemhez kapcsolódó jelentésről, amelynek alapján minden, még csekély mennyiségű alkoholfogyasztást is az egészégre károsként ítéltek volna meg. A CEVI-nek (az Európai Független Szőlő- és Bortermelők Szövetségének) köszönhetően sikerült elérni, hogy a jelentés szövegében ne általánosságban az alkoholfogyasztást marasztalják el, hanem a káros mértékű alkoholfogyasztást minősítsék csak kerülendőnek. De miért van ennek az egyetlen szónak ekkora jelentősége?