Fröccs

A furmint kistestvére már nem is olyan kicsi

Június 13. 19:20
Sokak csak a furmint kistestvérének tartják a hárslevelűt, pedig ha jobban beleássuk magunkat a szőlőfajtáról szóló cikkekbe, illetve ha mi magunk is kóstoljuk őket, hamar megváltozhat a véleményünk. Az idei évben második alkalommal rendezték meg a Hárslevelűk Éjszakáját a Vajdahugyadvár román kori keringőjében. Az eseményen 19 pincészet mutatta be hárslevelű tételeit különböző borvidékekről.
 
„A rendelkezésre álló idő alatt akár az összes bort kényelmesen meg lehetett kóstolni, ez nagyjából sikerült is. Az átlagszínvonalra nem lehetett panasz, de természetesen voltak kilengések mindkét irányba. A villányiak igen kellemes meglepetést okoztak, eddig nem sok meggyőző hársat kóstoltam onnan, de az itt kóstolt tételek megmutatták, hogy van ott is keresnivalója a fajtának.” - írja a Borrajongó a bejegyzésében. A cikkben borvidékekre tagolva kóstolójegyzetet is találunk a kiállított borokról.

Tények és tévhitek a vízről és az üdítőitalokról

Június 13. 07:20
A folyadékfogyasztásra minidg gondosan oda kell figyelni, de főleg ezekben a meleg napokban nem szabad megfeletkezni róla. A Webbeteg.hu összeszedett néhány tényt és tévhitet, amelyek a folyadékfogyasztással kapcsolatban keringenek a köztudatban:
 
1. Naponta 4-5 liter vizet kell mindenkinek meginni – tévhit. A folyadékigényt több tényező is befolyásolja, például az életkor, a nem, a testtömeg, a testmozgás, a munkavégzés nehézsége, valamint a környezeti tényezők (például a hőmérséklet) is hatással vannak ránk.
 
2. Az ásványvíz túl sok ásványi anyagot tartalmaz, ezért inkább váltogatva iszok több fajtát – tévhit. Az ásványvizek magas ásványi sótartalma nincs akkora hatással szervezetünkre, hogy bármiféle túladagolás jelentkezne tőle.
 
3. Csapvíz vagy ásványvíz? – Mindkettő. A legjobb megoldás, ha a csapvizet fogyasztjuk, hiszen nagyon szigorú, ellenőrzött minőségi követelményeknek kell megfelelnie, semmilyen egészségügyi kockázattal nem jár a fogyasztása.
 
4. Jobb a szénsavmentes, „csendes” víz, mint a szénsavas – tévhit. Ha valaki jobban szereti a széndioxiddal dúsított termékeket (szénsavas ásványvíz, szódavíz), nyugodtan fogyaszthatja őket, különösebb problémát nem okoznak.
 
5. Az üdítőitalokkal, gyümölcslevekkel, teákkal, limonádékkal változatosabbá tehető a folyadékfogyasztás – tény.
 
6. Megiszok naponta 3-4 csésze kávét, 1-2 pohár „rövidet”, ezzel máris sokat tettem hidratáltságom érdekében – tévhit. A kávé és az alkohol vízhajtó hatása révén nem alkalmas arra, hogy segítségükkel fedezzük a napi folyadékszükségletünket.

Így mennek össze a söreink

Június 12. 19:39
A Dívány.hu összegyűjtötte milyen italok mennyisége csökkent az elmúlt időszakban. Szó esik a 4 dl-es Gösserről, de van már olyan Soproniból is, és 0,44 literesek a Strongbow dobozos ciderei is.
 
A dobozos Guiness szintén 0,44 literes, de nem azért, mert ez egy pint az angoloknál, hiszen az 0,586 liter lenne.
 
És akkor az üdítőkről még nem is beszéltünk! 

Könyv jelent meg a híres óbudai halászlé készítőjéről

Június 12. 17:19
Egy kötetbe fogták össze emlékeiket kedvelői, barátai Fejér Miklósról, a Sipos halászkert újjáépítőjéről, a magyar sport támogatójáról.
 
A vendéglátás nem hivalkodó szakma, sokkal inkább szolgálat - jegyezte meg az eseményen Latorcai János, az országgyűlés alelnöke, Fejér Miklós barátja, aki a magyar sporttörténet arcképcsarnoka, azaz több tucat olyan olimpiai, világ- és Európa-bajnok sportoló előtt méltatta a vendéglőst, akiket egykor világversenyekre is elkísért a vendéglátás mestere.
 
Felidézte: Fejér Miklós vendéglátós pályafutásának évtizedei alatt híres sportolókat, művészeket és politikusokat fogadott éttermében, vendégei között volt Jacques Chirac francia elnök, Helmut Kohl német kancellár vagy Manfred Wörner akkori NATO-főtitkár is.
 
Ő volt Magyarország igazi turisztikai nagykövete - mondta Latorcai János a nagyszerű, nyílt szívű, befogadó elméjű embert méltatva, s azt is megemlítve: a Kairosz Kiadónál megjelent, 120 oldalas kötet receptgyűjteménynek sem utolsó, és a Sipos híres halászlevének pár mesterfogása is megismerhető belőle.
 
Hozzátette, nincs olyan sportág, amelyhez ne kötődött volna a Olimpikonok vendéglősének most 88 éves címszereplője, de leginkább az Aranycsapattal álltak közel egymáshoz.
(MTI)

Márkus György: a borászatok többségénél nem látom az eltökéltséget

Június 12. 15:44
„Többször ellátogatok Hegyaljára, ahol alkalomadtán kóstolgatok. Ma is az édes borban érzem a kulcsot, nem a szárazban. Néhány hónapja egy francia társaság kért meg arra, hogy vigyek ki 12 reprezentatív bort minden színből, hogy megkóstolhassák. Több embert megszondáztattam, és azok tanácsára gyűjtöttem össze a mintákat. Kizárólag jól ismert, megbecsült borászatok borai kerültek pohárba, de ha azt mondom, hogy úgy a borok negyede hibás volt, keveset mondok. Egyedül a tokaji édes borok állták a sarat. Voltaképpen ez a tény is aggaszthatna, de inkább az szomorít el, hogy a borászatok többségénél nem látom az akarást, az eltökéltséget, a tüzet, ami úgy 15 évvel ezelőtt lobogott. Ki fogja tovább lendíteni a kereket? Nem olyan régi a hazai magán borkészítés története, hogy már most elfásuljanak a szereplők, és közönybe essenek.”
 
Ezt Márkus György mondta a Művelt Alkoholistának. Ez egész interjút el tudod olvasni itt.

Aranyérmes Koch sikerek a Magyar Bormustrán

Június 12. 13:52
A XXXVI. Országos és Kárpát-medencei Borversenyt immáron új néven, Magyar Bormustra címmel rendezte meg a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa május 28-29-én. Koch Csaba három aranyéremmel gazdagodott. VinArt Pincészetének Villányi Csanád Cuvée 2012 évjáratú borát első alkalommal mutatta be a nagyközönségnek, amely a Villányi Cabernet Sauvignon Prémium 2011 és a Koch Borászat Hajós-Bajai Kékfrankos 2012 boraival együtt aranyérmes helyezést ért el, ezzel bekerültek Magyarország TOP 20 vörösborai közé.