Fröccs

A sörkóstolás alapjai

Augusztus 17. 06:41
A Vinoport.hu boros oldalon a következő címen jelent meg cikk: Hogyan kóstoljon egy borkedvelő sört? A témával Szalai Tamás, a Fenékig blog szerzője ír. 
 
„Szerintünk a sört lehet inni. A sört lehet kóstolni. A sört lehet vedelni is. A rossz sör is jól eshet dobozból favágás közben és persze a nagyon jó sör… nos, az mindig nagyon jó. A lényeg, hogy a sört mindenki úgy élvezheti, ahogy neki jól esik, ez a cikk azoknak szól, akik szeretnének legalább a felszínt egy picit megkapirgálni” - írja Szalai Tamás.
 
Nézzük végig a sörkóstolás lépéseit:
1. Vegyünk jó sört!
2. Válasszunk megfelelő poharat!
3. Töltsük ki!
4. Illat!
5. Megjelenés
6. Kóstoljunk
7. Kortyérzet
8. Összbenyomás
 
A teljes cikket a Vinoport.hu oldalon tudod elolvasni.

A tavalyi almatermésnek majdnem fele várható az idei évben

Augusztus 16. 20:27
Az idén 500 ezer tonnához közeli almatermés várható az országban a tavalyi több mint 900 ezer tonnával szemben – közölte az Alma Terméktanács elnöke az Origo.hu értesülései szerint.

A kevesebb termés mellett jelentős minőségi problémákra, méret és színeződési gondokra is lehet számítani a csapadékhiány miatt. Takács Ferenc, az Északkelet-Magyarországi Alma és Egyéb Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács vezetője  kiemelte: „A lassan extrém méretű aszály az ország szinte minden ültetvényét sújtja”. A júliusi, augusztusi két-két hetes, negyven fokhoz közeli hőség még a legkorszerűbb, öntözött ültetvényekben is terméskiesést okoz, mivel a gyümölcsök mérete lényegében nem fejlődött a fákon. Hozzátette, hogy a későbbi érésű fajtáknál még javulhat a gyümölcsméret és a színeződés, ha kedvezőbbre fordulna az időjárás.
 
Kitért arra is, hogy az idei terméskilátásokat már eleve meghatározta a tavalyi almamennyiség, amely az utóbbi húsz évben a legnagyobb volt. Emellett rügypattanás és virágzás között számos helyen voltak lokálisan fagyok, ami szintén rontotta a termést. 

Újabb kutatás a paleo diéta ellen

Augusztus 16. 16:52
Napjaink legnépszerűbb diétája a paleo, amelynek egyszerűen a lényege az, hogy magas fehérje- és alacsony szénhidrátbevitelre épít, és úgy általában a feldolgozott élelmiszerek kerülésére ösztönöz. A hús, hal és a legtöbb zöldség és gyümölcs jöhet, a gabona, krumpli és hasonlók nem.
 
A Quarterly Review of Biology folyóiratban megjelent új tanulmány szerint viszont őseinknek ugyanakkora szükségük volt a szénhidrátra, mint nekünk, és szerették is a magas szénhidráttartalmú ételeket, még ha gyűjtögetéssel szerezték is be növénytermesztés helyett - írja az Index.hu.
 
A kutatók régészeti, genetikai és fiziológiai szempontokat is figyelembe vettek. Őseink előszeretettel fogyasztottak keményítőben gazdag gumós növényeket, amelyek kiszámítható tápanyagforrásnak számítottak, könnyebben és hatékonyabban lehetett beszerezni őket a föld alól, mint vadászni.
 
Emellett az evolúcióval és az emberi tápanyagszükséglettel kapcsolatos tapasztalatokból is arra következtetnek a kutatók, hogy a fejlődéshez szükséges nagy energia nem származhatott volna kizárólag a húsban megtalálható fehérjéből, ami túlzásba véve még ártalmas is lehet. Ezt támasztja alá az is, hogy a nyál összetétele úgy változott, hogy könnyebben lebonthassa a keményítőben gazdag növényeket.
 
Korábbi kutatások is megkérdőjelezték már a paleo diétának a paleolit kor emberének étrendjével kapcsolatos feltételezéseit. A Georgiai Állami Egyetem kutatója például arra jutott, hogy az ősembernek nem volt speciális az étrendje, megette, amibe épp belebotlott.
 
A teljes cikket az Index.hu oldalán tudod elolvasni.

Mit kóstolj meg Wachauban a jó borokon kívül?

Augusztus 16. 13:05
A Cink.hu újságírója az osztrák Wachauban járt, beszámolójában pedig kivételes nem a borokról esett szó. A cikk szerzője szerint a biciklis turizmusra teljesen ráálltak a helyiek és „Van, aki mindezt borkóstolással szereti kombinálni, én viszont a zöldveltelinit is nehezen tudom megkülönböztetni a rizlingtől (ez a két legtipikusabb bor a vidéken), úgyhogy nem ez volt az utazás fő célja. Noha amit kóstoltam, az mind jó volt!”
 
Na és mi maradt meg a leginkább Wachauból a szerzőnek? Ezek:
  • sárgabarack: nemcsak szezonja volt most, de amúgy a bortermelés mellett Wachau másik fő büszkesége. például: wachaui barackos gombóc
  • fejek a vízben: a Duna erős sodrása miatt csak a helybeliek mernek benne lubickolni, mert ők ismerik jól az áramlatot.
  • Heuriger: a bicikliutak mellett egymást váltják majd a kis borvendéglők, azaz a heurigerek, ahol olcsón lehet házias ételeket enni. Ha arra járnátok, ne bénázzatok, inkább nézzétek meg a heurigernaptárt (mert ilyen is van), megéri.
A teljes beszámolót itt tudod elolvasni.

Telnek a szüretelőládák Badacsonyban is

Augusztus 16. 10:16
Megkezdődött Badacsonyban is a szüret. A kánikulának köszönhetően előre tolódik a szüret időpontja minden borvidékünkön (legalábbis az eddigi előrejelzések ezt mutatjá), az illatos fajták szedésével kezdik meg a pincészetetk a 2015-ös évjárat „betakarítását”. A Borbély Családi Pincészet Bóbita gyöngyözőborukat Irsai Olivérből készítik el, amelynek alapanyagát a napokban szüretelték le műanyagládákban. 

Szerinted miért zárt be az alkoholmentes bár Új-Zélandon?

Augusztus 16. 07:05
A válasz nagyon egyszerű, mert senki nem járt oda. A nyitástól számítva minösszesen öt hét telt el. A bevétele nem volt túl nagy, mert csak csapvízre tért be az a kevés vendég is.
 
A bárt egy Grady Elliott nevű vállalkozó nyitotta Aucklandben, akinek a koncepciója a követlező volt: a helyi klubokból szerette volna átcsábítja a részeg embereket egy alkoholmentes italra.  A helyre még belépőt is szedtek, vasárnaponként pedig reggel 8-ig nyitva volt, hogy a bűnös italozók rögtön templomba mehessenek a bulika után - írja az Index.hu.
 
Elliott bárja nemsokára újranyit, de most már alkoholos italokkal együtt. 

Miért nem a helyi, kisüzemi sört csapolják a kocsmában?

Augusztus 15. 19:13
„Képzeljük el, hogy elutazunk Villányba, és egy helyi étteremben azzal szembesülünk, hogy nem ihatunk villányi bort, mert egy gazdagabb egri borász kitiltotta onnan a helyieket. A magyar sörpiacon sajnos épp ilyen abszurd a helyzet” – állítja Bukovinszky Béla a Heti Válasz augusztus 13-i számában. 
 
A Válasz.hu-n csak néhány részletet tudunk meg a multinacionális sörgyárak és kézműves főzdék párharcáról, de az világosan kiderült, hogy a nagy sörgyárak a Gazdasági Versenyhivatal szerint is tisztességtelen, kizárólagos szerződésekkel betonoznák be részesedésüket. Példának hozták fel a Szent András Sörfőzde tulajdonosát, aki személyesen is látott már olyan szerződést, melyben az egyik nagy sörgyár név szerint kitiltja a békésszentandrási termékeket a helyi kocsmából.
 
A teljes cikket elolvashatod a Heti Válasz augusztus 13-i számában.

Itt vannak a legjobb alkoholos fagyik Budapesten

Augusztus 15. 16:11
A népszerű DrunkenKitchen blog szerkesztői több fagyizóban is megfordult, hogy megtalálja a legjobb alkoholos, jeges édességet készítő cukrászdát. Íme az eredmény: a kelenföldi Erdős és fiai bizonyult a legkiválóbbnak. Aki szereti a rum kokost, a konyakmeggyet, az aperol spritzet, az Irsai Olivért és a mojitót annak kötelező ide ellátogatnia.

Mire érdemes odafigyelni a fesztiválokon?

Augusztus 15. 12:47
A fesztiválok szezonjának a közepén járunk, így nem árt pár dologra odafigyelni, hogy igazán élvezni tudjuk a kikpacsolódást. A Webbeteg.hu összegyűjttt pár hasznos tanácsot.

Balesetek, sérülések 
A sötétben, különösen alkoholfogyasztás után az egyenetlen talajon könnyű megbotlani és elesni. A crowd surfing-ot sok helyen betiltották, mivel nagyon gyakran érik sérülések. A törött üvegek, a konzerves- vagy sörös dobozok is okoznak vágási sebeket, de a forró edényekkel is vigyázni kell.
 
Kényelmes, zárt és biztonságos cipőt viseljetek, a tűsarkút pedig hagyjátok otthon! 
 
Alkohol és drog 
 
Az alkoholfogyasztó fiatalok és az alkoholmérgezések száma drámaian nő. 1990 óta ötszörösére nőtt az alkoholmérgezéssel kórházba szállított fiatalok száma. A fiatalok egyre korábban kipróbálják a drogokat is, legtöbben szintén a közösséghez való tartozás érdekében. Mindezek mellett az érzékek tompításával a balesetek kockázatát is növelik, ráadásul az alkohol vizet von el a szervezettől, így nagy melegben növeli a hőguta kockázatát.
 
Fertőzések, gyomorrontás
 
A WC használata utáni kézmosásról a szórakozás közepette se feledkezzenek el, mert nagyon könnyen el lehet kapni számos kellemetlen fertőző betegséget. A melegben az ételek könnyebben megromlanak, ezért ha lehetőség van rá, hűtőszekrényben tárolják a romlandó ételeket, vagy frissen vásároljanak ennivalót.

Füldugó 
 
Annak érdekében, hogy halláskárosodás nélkül megússzák a fesztiválon töltött napokat, ajánlott füldugót is használni, még jobb a fülvédő. A zene így is élvezhető, mindemellett se maradandó károsodást, se fülzúgást nem okoz.

Megfázás, napszúrás 
 
Számolni kell azzal is, hogy éjszaka lehűlhet a levegő. Vigyenek magukkal meleg ruhát, gumicsizmát és esőkabátot is! A napszúrás elkerülése érdekében a legjobb a kalap viselése, és mivel senki nem szeretne a leégett bőre miatt szenvedni, megéri időt szánni a naptej használatára. A folyadékpótlásra legmegfelelőbb az ásványvíz vagy a legtöbb zenei fesztiválon szabadon használható ivókutak vize.
 
A teljes cikket itt tudod elolvasni.