Fröccs

Borszerda a Magyar Nemzeti Galériában

Július 15. 10:03
A Magyar Nemzeti Galéria Friss Borszerda elnevezésű eseménysorozatot rendez, ahol szerda este kiállítások, tárlatvezetések, zenei és egyéb programok várják a vendégeket, ahonnan a borok sem hiányozhatnak.
 
A tematikus vezetések elsősorban az állandó kiállítások mesterműveire összpontosítanak, de az Magyar Nemzeti Galéria (MNG) bemutatja legfrissebb, július eleje óta látogatható kiállítását is: a Remekművek a Szépművészeti Múzeumból című tárlat a felújítási munkák miatt három évre bezárt Szépművészeti Múzeum fő műveiből nyújt gazdag válogatást - közölte az MTI-vel a Nemzeti Galéria.
 
A kiállításban ötvenhét remekmű kalauzolja végig az érdeklődőket az ókortól a gótika, a reneszánsz és a barokk művészeti emlékein keresztül egészen a XIX-XX. század fordulójáig.
 
A Modern idők - Magyar művészet a millennium és a második világháború között címmel újrarendezett XX. századi állandó gyűjtemény az időszak legfontosabb alkotóit és törekvéseit mutatja be. Az 1896 és 1945 közötti művészetre koncentráló kiállítási egységben csaknem 150 festmény, 30 szobor és 200 érem tekinthető meg.
 
A Friss Borszerda esten a Winelife Pincészetet és a soproni borvidéket Lukács Szabolcs országos sommelier bajnok mutatja be.
 
Az este zenei fellépője a magyar dzsessz egyik leginnovatívabb muzsikusaként számon tartott Barabás Lőrinc, aki Eklektric nevű együttesének 2005-ös megalapítása óta többek között olyan zenészek mellett játszott, mint Bonobo, Erik Truffaz, Nicola Conte és Valerie June. A Borszerda esten szólóban áll színpadra: egyszemélyes előadásában laptopon, szintetizátoron, trombitán és effekteken szólal meg a zene, melyben a gépi, szintetikus hangzások, a trombitaszólamok tekervényei és a hangszeres improvizáció vegyül egybe - közölte az MNG.
 
Július 22-én Extravagáns Borszerda címmel az egri Almagyar-Érseki Szőlőbirtokot, majd egy héttel később, a Modern Borszerda esten az Arad-hegyaljai Balla Géza Pincészetet látja vendégül a Magyar Nemzeti Galéria.
(forrás: MTI)

A hely, ahol kiszakadsz a nagyvárosi mindennapok forgatagából

Július 15. 06:33
Magyarország egyik legtöbbre tartott borászának "székhelye" Mádon, a Batthyány utcában található. A hely, ahol megáll az idő és megfeledkezel a gondokról: Szepsy Istvánnál tett látogatásáról ír a Borrajongó.blog.hu.
 
„Aki hallotta már beszélni Szepsy Istvánt, az tudja, hogy nem egy "showman-alkat", szerényen, halkan, manírok nélkül beszél, mégis tökéletesen leköti a közönségét, amely csendben hallgatja (issza :)) szavait, miközben a mádi mester derűs nyugalma szép csendben mindenkire átragad. Most sincs ez másként.
 
A Szepsy borokkal kapcsolatban vegyes tapasztalatokra tettem szert az utóbbi években. Az édesek kivétel nélkül mindig remekeltek (sőt!), a száraz borok esetében nagyobb volt a szórás: közül némelyek egészen lenyűgöző élményben részesítettek, míg mások viszont kevésbé győztek meg. Szepsy István maga is elismeri, hogy egyes tételeknél bizony volt palackvariáció, ezt 2013-tól az üvegdugós lezárás bevezetésével igyekeznek kiküszöbölni. A másik fontos változás: a száraz tételek jó része immár hűtött acéltartályban erjed.
A termékpalettát illetően száraz borban teljesen a furmintot helyezik előtérbe, a hárslevelű és a muskotály az édes borokba kerül majd. A tokaji borászlegenda szerint az első osztályú dűlők képesek megmutatni potenciáljukat, egyedi karakterüket száraz és édes borban egyaránt, ezért a jövőben a pincészet célja, hogy ezekből a dűlőkből szelektáltan száraz furmintot és aszút is palackozzon, természetesen az évjárat biztosította lehetőségek figyelembevételével.”
 
A teljes cikket itt tudod elolvasni.

Ezek Európa legérdekesebb gasztrofesztiváljai

Július 14. 20:43
Az Európa Pont blogja összegyűjtött 14, elsőre egészen szokatlan gasztronómiai fesztivált. A képzeletbeli túra Mentonban indul, ahol citromfesztivált tartanak Isztrián spárgafesztivál szokott lenni, ahol mindenképp meg kell kóstolni helyi omlettet spárgával. A lett harcsafesztivál is az ajánlott állomások között van, csakúgy, mint Európa egyik legnagyobb csigafesztiválja, amelyet a spanyol Lleida rendez a ’80-as évek óta, ahol megközelítőleg 12 tonna csigát esznek meg a bulin. Bulgáriában joghurtfesztivál, Galíciában polip, az Egyesült Királyságban fokhagymafesztivált tartanak.
 
A blog ajánlja még többek között az ír osztriga, a görög pisztácia, a szlovákiai káposzta, a dél-tiroli sonka és madeirai gesztenye fesztivált:
 
Ezek Európa legérdekesebb gasztrofesztiváljai

Pozsonyi gasztrotúrázók, figyelem!

Július 14. 15:44
Pozsony belvárosa könnyedén bejárható gyalogszerrel, és a sokszínű történelmi múlt miatt világkonyha uralkodik benne, van sushibár és barcelonai étterem, olasz vendéglő és argentin steak house, sőt indiai, kínai, arab, brit, mexikói stb. konyhák. De azért megtalálhatóak a hagyományos szlovák és magyar ízekre szakosodott helyek is.
 
Ezekből szemezget a Magyar Konyha.

Jótékony fröccsnapok Győrben

Július 14. 10:06
Július 17-19. között jótékony céllal fröccsfesztivált rendeznek Győr belvárosában. Legendák, zene, jótékonység és persze fröccs: erről fog szólni ez a három nap az észak dunántúli városban.  
 
A fröccsök és a borkorcsolyaként kínált zsíros kenyerek bevételéből egy millió forintot a Kazinczy Szép Magyar Beszéd verseny támogatására ajánlanak fel a szervezők.
 
A legenda szerint Jedlik Ányos a Fóti Szüret alkalmával mutatta be a spriccer-t az általa készített szódából az ünneplő vendégkoszorúnak. Valójában Győrben, a Bencés Rendházban kóstolták meg először ezt a kiváló italt. Azóta a fröccs elindult hódító útjára, kultuszital lett, a győri szóda pedig hungarikum.
 
A fesztivál részleteit a Programturizmus.hu oldalán megtalálod.

Egy jó ok arra, hogy elmenj este sörözni a haverokkal

Július 13. 18:52
Februárban rájöttek egy új-zélandi sörfőzdében, hogy a gyártás melléktermékei felhasználhatók bioüzemanyag készítésére. Ezt követően öt hónap elég volt az ötlet megvalósítására, ugyanis beindultak a sörrel hajtott autók a szigetországban - írja az Origo.hu.
 
A sörüzemanyag ötlete a DB Export nevű új-zélandi főzdében született meg, és a Gull Petrol Station nevű benzinkutaknál már jelen van az új találmány, amely a Brewtoleum nevet kapta – ami magyarul körülbelül úgy hangzana, főzdekőolaj.
 
A legújabb bioüzemanyag a gyártás során fennmaradó élesztőből készül. Ez a melléktermék etanollá alakítható, ami a második generációs bioüzemanyagok egyik alapvető összetevője.
 
Íme a DB Export reklámvideója, ami elég ütősre sikerült. Igyál sört, és mentsed meg a Földet!