Fröccs

Pozsonyi gasztrotúrázók, figyelem!

Július 14. 15:44
Pozsony belvárosa könnyedén bejárható gyalogszerrel, és a sokszínű történelmi múlt miatt világkonyha uralkodik benne, van sushibár és barcelonai étterem, olasz vendéglő és argentin steak house, sőt indiai, kínai, arab, brit, mexikói stb. konyhák. De azért megtalálhatóak a hagyományos szlovák és magyar ízekre szakosodott helyek is.
 
Ezekből szemezget a Magyar Konyha.

Jótékony fröccsnapok Győrben

Július 14. 10:06
Július 17-19. között jótékony céllal fröccsfesztivált rendeznek Győr belvárosában. Legendák, zene, jótékonység és persze fröccs: erről fog szólni ez a három nap az észak dunántúli városban.  
 
A fröccsök és a borkorcsolyaként kínált zsíros kenyerek bevételéből egy millió forintot a Kazinczy Szép Magyar Beszéd verseny támogatására ajánlanak fel a szervezők.
 
A legenda szerint Jedlik Ányos a Fóti Szüret alkalmával mutatta be a spriccer-t az általa készített szódából az ünneplő vendégkoszorúnak. Valójában Győrben, a Bencés Rendházban kóstolták meg először ezt a kiváló italt. Azóta a fröccs elindult hódító útjára, kultuszital lett, a győri szóda pedig hungarikum.
 
A fesztivál részleteit a Programturizmus.hu oldalán megtalálod.

Egy jó ok arra, hogy elmenj este sörözni a haverokkal

Július 13. 18:52
Februárban rájöttek egy új-zélandi sörfőzdében, hogy a gyártás melléktermékei felhasználhatók bioüzemanyag készítésére. Ezt követően öt hónap elég volt az ötlet megvalósítására, ugyanis beindultak a sörrel hajtott autók a szigetországban - írja az Origo.hu.
 
A sörüzemanyag ötlete a DB Export nevű új-zélandi főzdében született meg, és a Gull Petrol Station nevű benzinkutaknál már jelen van az új találmány, amely a Brewtoleum nevet kapta – ami magyarul körülbelül úgy hangzana, főzdekőolaj.
 
A legújabb bioüzemanyag a gyártás során fennmaradó élesztőből készül. Ez a melléktermék etanollá alakítható, ami a második generációs bioüzemanyagok egyik alapvető összetevője.
 
Íme a DB Export reklámvideója, ami elég ütősre sikerült. Igyál sört, és mentsed meg a Földet!
 

Best buy hárslevelű

Július 13. 15:32
Az Istvándy Pincészet igaz a kéknyelűre, a szürkabarátra és az olaszrizlingre esküszik, hiszen ezek a Badacsonyi borvidék jellemző szőlőfajtái, ám 2013-as hárslevelű boruk miatt sem kell szégyenkezniük. Sőt! A Művelt Alkoholista „best buy” plecsnivel, és a hónap fehérbora címmel is megjutalmazta bejegyzésében.
 
Tiszta, jól definiált illat, igazán színes: egy kis kajszi, egy kis mandarin, és az a tipikus ananász meets hársvirág dolog. Kóstolva közepes test, moderált intenzitású, de tartalmas íz. Fajtajelleges, telt arányok, ugyanakkor korrekt sav és jó tartás. Van valami jellegzetesen badacsonyi az ízében, szerintem a borvidék bélyegét is magán viseli. Eltéveszthetetlenül karakteres, élvezetes bor.” A Művelt Alkoholista

Százéves szőlőtőkék az Etnán

Július 13. 12:11
A szicíliai Graci pincészet 25 hektáros szőlőültetvénye az egyik legizgalmasabb vidéken terül el: az Etnán. A Borrajongo.hu blogon egy beszámoló jelent meg a borászatnál tett látogatásról:
 
„A pincészethez két terület tartozik. A Contrada Arcurìa Passopisciaro település mellett található 600-660 méteres tengerszint feletti magasságban. (...) 18 hektáron van termő szőlő, ebből a nerello mascalese 15 hektárt, a fehér carricante és catarratto másfél, illetve egy hektárt foglal el. A művelés organikus, csak kén és réz használata mellett történik.  A dűlőt gyorsan meg is látogatjuk, a szép rendben tartott ültetvény a pincétől csak pár száz méterre található. A másik dűlő, a Contrada Barbabecchi a Graci igazi büszkesége. 1.000-1.100 méteren van, kb. két hektár százéves nerello mascalese van itt, amely eredeti gyökerén huncutkodik. Ezen a magasságon novemberben szüretelnek, külön érdekesség, hogy a szőlőt semmivel sem kezelik („zero treatment”), sem ként, de még bordeaux-i lét sem lát!
 
A pincemunka hasonlóan természetes. A borok spontán, hűtés nélkül erjednek, betonban vagy hordóban. A macerálás kézzel történik. Alberto 42 hektós osztrák Stockinger hordókat használ, a vörösborok gyakran ebben fejezik be az erjedést.”
 
A teljes beszámoló és a kóstolt borokról készült jegyzetet a Borrajongó oldalán tudod elolvasni.

Mi a szerepe a komlónak a sörkészítés során?

Július 13. 10:19
A komló egy ízesítőanyag, úgymond ez a fűszer a sörkészítés során. A legkorábbi komlóra történő hivatkozás Európában egy Hallertauban lévő komlókertre vonatkozik 736-ból, de egészen 1079-ig semmi nyoma annak, hogy a komlót sörgyártás céljára is használták volnak. - írja a HVG.hu. A komló használata a 14. századtól terjedt el, de Angliában sokáig tiltották a „fűszer” használatát.
 
A komlózás lényege, hogy a forrásban levő sörléhez komlót adnak, még hozzá a keserű-kesernyés íz és bizonyos aromak elérése végett. A komló fehérjekicsapó, festő és tartósító hatású is. Attól függően, hogy a komlót milyen hőmérsékleten adagolják és mennyi ideig forralják, különböző karaktert kap a sör.
  • A forralás kezdetén hozzáadott komló adja a sör keserűségé.
  • A forralás későbbi szakaszában hozzáadott komló viszont elsősorban aromákkal gazdagítja a sört.
  • Néhány Celsius fokban és percekben mréhető különbségek, biztosítják egy-egy sör sajátos ízvilágát.
A teljes cikket a HVG.hu oldalán olvashatod el.

„Ez a hely csak Liszkay Mihály jelenlétében él igazán”

Július 13. 06:40
A monoszlói one man show - így jellemzi a Drunken Kitchen blogján Liszkay Mihályt. A Balaton-felvidéki birtokra ellátogató stáb főzött, kóstolt, beszélgetett és zongorázott Liszkay Mihállyal. A cikk második részében egy „ütős sabayon” receptet is megismerhetünk, és további izgalmas történeteket mesél Liszkay Mihály.
 
A teljes cikket a Drunken Kitchen oldalán olvashatod el.