Fröccs

Magyarország volt a díszvendég egy franciaországi borversenyen

Május 26. 13:15
A Pannon Tokaj pincészet 2010-es ötputtonyos tokaji aszúja és a villányi Bock pincészet Libra Cuvée 2011-es vörösbora nyerte el a borászati szakújságírók nemzetközi szövetségének különdíját a Citadelles du Vin bordeaux-i bor- és pálinkaversenyen, amelynek idén Magyarország volt a díszvendége.
 
A hétfőn befejeződött háromnapos rendezvényen húsz ország csaknem 60 szakértője kóstolt harminc országból 1204 italt - 766 vörösbort, 245 száraz fehérbort, 85 habzóbort, 35 édes fehér bort, 31 rozét, 32 likőrbort és 10 pálinkát. Több mint 300 terméket díjaztak, ezek listáját június közepén, a Vinexpo bordeaux-i nemzetközi borszalon előestéjén teszik közzé. A szervezők szerint a benevezett borok átlagára idén "nagyon magas", 11,73 euró (3620 forint) volt. 
 
A számos különdíj közül a Borpincérek (Sommeliers) Különdíját, amelyet a borszakértők világának nagy nevei ítélnek oda a Földközi-tenger medencéjében termő száraz fehérboroknak, idén egy libanoni bor, a Cloud Nine 2013 nyerte el. A Nemzetközi Borversenyek Szövetsége, a Vinofed, amely hagyományosan olasz borok fölött ítélkezik, idén a Milazzo 2004-et érdemesítette különdíjára, tükrözve a szicíliai borok előretörését - tájékoztatott a versenyről az AFP francia hírügynökség. 
 
A borverseny honlapja szerint Magyarország idén a hat legjelentősebb külföldi résztvevő egyike volt. A honlap szerint május 24-én, vasárnap vezető magyar borszakértők részvételével nyilvános konferenciát rendeztek a magyarországi borokról a bordeaux-i Burdigala szállodában, és ezt borkóstoló is követte. A záró gálavacsorát hétfőn este tartották a Saint-Emilion-i Angélus kastélyban.
 
A Citadelles du Vin borverseny jelenlegi formájában 2000 óta létezik, jelenleg a CDV (Concours du Vins) nonprofit egyesület rendezi, az idei volt a 15. Célja a borkínálat szélesítése és a borok minőségének emelése.
(MTI)

Milyen vízből készül a sivatagi sör?

Május 26. 11:10
Az Atacama sivatagban található egy chilei sörfőzde, amely a világ egyik legszárazabb pontja. Így a sörkészítéshez speciális módon nyerik a vizet, különleges hálókkal fogják fel a köd nedvességtartalmát. A főzde tulajdonosai szerint az így összegyűjtött víztől söreik különleges ízt kapnak.
 
Csapdába ejti a ködöt egy chilei manufaktúra, amely így állítja elő söreit. Az arrafelé ritka természeti jelenségből vastagon szőtt hálókkal nyerik ki a vize, amelyet a gravitáció erejét felhasználva a hálók alatti tárolókba vezetik - számol be a munchies.vice.com az Agrárszektor.hu értesülései szerint.

Menő Könyvbár nyílt Budapest bulinegyedében

Május 26. 06:25
Budapesten a Király utca és a Deák tér környéke gyakorlatilag egy központi bulinegyeddé nőtte ki magát a szórakozni vágyó fiatalok körében. Az tud sikeres lenni a sok vendéglátóhely közül, akik valami egyedivel állnak elő. A nem régen nyílt Könyvbár is ezek közé tartozik. "A Dob utca 45. szám alatt nyitott Könyvbár tulajdonosai - Béky Ildikó és Szalay Gábor - nem könyvtárosok, nem is bölcsészek, és még csak nem is kritikusok. Magukat házigazdákként határozzák meg, akiknek egyaránt szenvedélyük főzés és olvasás - ezt a kettőt próbálják összekapcsolni a Könyvbárban, ahol ételkölteményeiket irodalmi körítésben tálalják." - írja a Magyar Konyha a honlapján. Az igényes gasztronómiai magazin oldalán egy részletes beszámolót is olvashattok a helyről.

Több sztár is felbukkan a Nemzeti Bor Maraton videójában

Május 25. 19:50
A Nemzeti Bor Maraton első napját megkeseírtette az eső, de szerencsére csak egy rövid időre. Az eslő napon készült videóban több borász sztár is felbukkan, Bock József, Gere Attila, Tiffán Ede. Te kiket fedezel még fel?

Hogyan készítsd elő a spárgát?

Május 25. 16:13
A zöldspárga előkészítésénél fontos, hogy nem kell megpucolni a szárát, hanem egész egyszerűen a fás részét kell csak letörni a növény szárából. Jamie Oliver így csinálja:
 
Spárgából készült ínyencségek receptjét a Nosalty.hu oldalon találsz.
 

Origóban a 10 legjobb nyári bor

Május 25. 12:50
Az Origo.hu összegyűtötte a 10 legjobb magyar bort a náyrra. A sor összeállításában figyelembe vették az egyes tételek alkoholtartalmát, árkategóriáját és könnyű, ne nagy testű bor legyen. A fehér borok esetében az illatos fajtákat helyezték előtérbe, míg a rozéknál inkább a karakteresebb, komplexebb tételek kerültek bele a tizes listába. Természetesen a fuxli, szekszárdi siller, sem hiányozhatott a nyári borok listájából, Top tízbe került két 2014-es évjáratú kékfrankos is. A listát ide kattintva tudod megnézni.

Bakó Ambrus: "Ha Badacsony, akkor az olaszrizling adottság"

Május 25. 10:08
Az egyetemen biológusként végzett Bakó Ambrus, többek között ezért sem mondható el, hogy egy átlagos borász. Ambrus a Badacsonyi borvidéken vásárol szőlőt, amelyből elkészíti saját borait. Fiatalabb korában az alkoholt egészségtelennek tartotta, így meg sem kóstolta a bort. De később "Nyaraimat egy badacsonyi présházban töltöttem, és kellemetlenül éreztem magam, hogy a vendégeimnek nem tudok bort adni. Ezért kezdtem el gyűjteni és olvasni róla. Két évvel később érett meg az elhatározás, hogy az elméleti borkultúrát fel kell váltsa a gyakorlat." - meséli A Művlet Alkoholista oldalán készült interjúban.
 
"Ha pedig Badacsony, akkor az olaszrizling adottság. Több szempontból is. Amikor elkezdtem ismerkedni a borokkal, Badacsonyban a legtöbb szép, igényesen elkészített bor ebből a fajtából állt rendelkezésre. Ezen a fajtán keresztül szerettem meg a bort, nekem ez a "kályha". (...) Idős vagy legalábbis kevésbé fiatal ültetvényből is olaszrizlingből van a legtöbb. A legkiválóbb fekvésekben is döntően olaszrizling van. (...) Végül az ok, ami az előbb elmondottak alapja: rendkívül megbízható fajtáról van szó. Mindig hozza magát. Megbízható az ültetvényben, igénytelen a pincében, félérett szőlőből is jól fogyasztható bort ad, magas minőségre is képes." Magyarázza Bakó Ambrus. A vele készült teljes interjút, A Művelt Alkoholista oldalán olvashatod el.

5 diéta, amit nem mernél kipróbálni

Május 24. 20:09
A Food&Wine blogon Csíki Sándor olyan szokatlan diétákat gyűjtött össze, amelyek nagy részét senki nem próbálná ki szívesen. Az írás kitér a rágcsáló diétára, amelynek lényege, hogy harminckétszer, vagy percenként legalább százszor, a zsíros ételeket legalább hétszázszor kell megrágni, mielőtt lenyelnénk. De ez mind semmi, a fényevés híveinek meggyőződéséhez képest, amely szerint az élelmiszerekre, vízre semmi szükség, a napfény és a spiritualizmus bőségesen elegendő a jóllakáshoz...