Aki igazán szereti a vörösbort, nyáron is szívesen kortyolja. Vannak olyan fajták, például a kadarka, aminek még jót is tesz egy 5-10 perces jégfürdő – élvezeti értékéből egyáltalán nem veszít, sőt!
Annak érdekében pedig, hogy fogaink ne színeződjenek el a vörösbor miatt, a Winelovers blogon hasznos tanácsokat olvashatunk, például hogy egyáltalán nem számít a szívószál használata, viszont sokat segíthet a szódavíz fogyasztása, illetve létezik már úgynevezett bor-kendő is, melyet kifejezetten fogaink tisztítására alakítottak ki.
A sportág ötszörös világcsúcstartója, a 67 éves Jose Castelar Cairo (becenevén "Cueto") augusztus elsején kezdte el saját, 2011-ben, Havanában felállított 81,8 méteres rekordjának megdöntését. Öt évvel ezelőtt így nyilatkozott: "Kuba az az ország, ahol a legjobb minőségű dohány terem, és amíg Cueto itt van, addig Kubáé lesz a legjobb mellett a világ leghosszabb szivara is." Ha minden jól megy, pénteken végez – persze csak ha nem megy füstbe a terve.
A magyar termelők szerint már egyre kevésbé éri meg a nagy kézimunkaerő-igényű tevékenységgel foglalkozni - írja az Index. A Magyar idők lapnak Csizmadia György, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács alelnöke elmondta: töredékére csökkent a málna hazai termőterülete és a következő években valószínűleg meg is szűnik a hazai termesztés.
Az Agrárgazdasági Kutatóintézet (AKI) adatai szerint a kilencvenes évek elején még 27 ezer tonna málna termett évente Magyarországon, a teljes megtermelt mennyiség mára másfél-kétezer tonnára csökkent.
Csizmadia György szerint részben erről is a munkaerőhiány tehet: a nagyobb ültetvényekre ugyanis nem találnak munkást, a kissebbekre még kevésbé. A dolgozók bére pedig egyre nagyobb arányt képvisel a termék árában, a 600 forintért eladható egy kiló gyümölcs árából 120 forintot a munkaerőköltség visz el, így pedig már nem nagyon éri meg termeszteni. Szerbiában, Romániában és Ukrajnában egyébként ennél jóval olcsóbban dolgoznak az ültetvényeken.
A probléma minden nagy kézimunka igényű növénynél, így például a szamócánál is érzékelhető. Sőt, állítólag a szamócánál még rosszabb a helyzet, 200 forintért termelik és 400 forintért tudják a nagybani piacon eladni a termelők. Megoldás pedig nincs, a növekvő munkaerőköltségeket nem fogják kifizetni a fogyasztók. Ha 400 helyett 1000 forintért lehetne eladni a szamóca kilóját, akkor megérné, de a vásárlók nem fogadják el az áremelést.
Ma mér erősen felhős lesz az ég, napközben pedig a keleti tájakon még kialakulhat gyenge eső, zápor. Az északnyugati szél többfelé lesz élénk, néhol erős széllökések is várhatók. Délután mindössze 17 és 22 fok közötti értékeket mutathatnak a hőmérők, viszont holnap mindenhol csökken a felhőzet, és többórás napsütésre számíthatunk. Kellemes, tavaszi idő lesz, 20 és 25 fok közé erősödik a nappali felmelegedés - írja a Köpönyeg.hu.
Szombaton már sok napsütésre van kilátás, csak eleinte a délnyugati tájakon lehet több felhő. Kellemes nyári idő lesz: a délutáni órák hőmérséklet 22 és 27 fok között alakul.
Vasárnap már beindul az enyhe gomolyfelhő képződés is, lehet nyári zápor, zivatar. Délután már 26-31 fok közötti értékeket mérhetünk, és ez az időjárás marad a jövő hét első napjaiban is.
1990-ben még 863 ezer tonna szőlőt takarítottak be Magyarországon. 2001 és 2004 még jó évek voltak, de a betakarított átlagok folyamatosan esnek. 2014-ben csak 406 ezer tonna termett.
Néha nem árt, hogyha a változatosság kedvéért felfrissítjük kedvenc salátáinkat. A Nosalty remek ötlete például pak-choit és édesköményt javasol ebbe a frissítő, könnyű és ötletes szőlős salátába!
Hozzávalók (2 személyre):
4 közepes db salátalevél
150 g uborka
1 db pak-choi
1 nagy db édeskömény
125 g mozzarella (apró golyós)
400 g szőlő
2 ek almaecet
Elkészítés:
A salátát falatnyi darabokra vágjuk, két tányéron elosztjuk.
A pak-choi-t leveleire szedjük, és felszeleteljük. A salátára szórjuk.
Az uborkát felkockázzuk, a tányérokon elosztjuk.
Az édesköményt összevágjuk, mint a hagymát, a salátára dobjuk.
A mozzarellagolyókat kettévágjuk, a salátákon elrendezzük.
A szőlőszemeket elfelezzük, a tányérokon elosszuk.
A Balatoni Kör által alapított Év strandétele díjat idén a kecskesajtos-bazsalikomos Big MEKK - tehát egy speciális „sajtburesz” nyerte. A badacsonyi Kishableány és a boglári Paletta specialitása viszonylag könnyen elkészíthető és univerzális strandétel. Még azok is kedvelik, akik nem rajonganak a rántott sajtért és hasonlókért.
Az előválogatást idén is a We Love Balaton portál végezte, a végső szót pedig egy szakmai zsűri mondta ki: Stahl Judit, Kalas Györgyi az Index és Zirig Árpád az Origo gasztro újságírója.
Év felfedezettje különdíjat adtak a vonyarci The Spot Grill & Bar strandbüfének. Az idén megnyílt hely lángosburgere, a hozzá készített coleslaw és az egyedi mártogatós szószok egyaránt kiválóak.
Egyre jobb a verseny mezőnye, mivel sorra nyílnak az új strandbisztró helyek a Balatonnál, de a korábbiak is tovább újítanak, fejlődnek. A badacsonyi Kishableány, illetve a boglári Paletta MangaLaci (füstönsült hasalja és dagadó) pulled pork óriásszendvicse szintén dobogós helyet érdemelne. Nemcsak náluk, máshol is egyértelmű gasztrotrendként jelent meg a minőségi rántott sajt, ebből a kategóriából a zánkai Neked főztem öt különböző tehénsajtból készült kombója került a döntőbe, a gyenesdiási Darnay Pincétől pedig a Ficánka nevű füstölt pisztrángos saláta pohárban.
A másik partról idén még a szántódi Déli Part BBQ fért be a finisbe, Barbecue oldalasával, de a verseny elsősorban olyan ételekre fókuszál, melyek könnyen elkészíthetők a legtöbb strandbüfében, így az egyre több helyen megjelenő barbecue legfeljebb külön kategóriaként érvényesülhet.
A díjat alapító Balatoni Kör szóvivője, Kardos Gábor kiemelte: „A színvonal javítása úgy lehetséges, ha látványosan megújítjuk a kínálatot és magasabb minőségi sztenderdeket tudunk megfogalmazni. Pontosan ezért hirdettük meg már tavaly a Beach Food programot: a balatoni büfékultúrában alternatívát és igazi megújulást a frissen, helyi alapanyagokból készített kreatív ételek jelenthetnek a mirelit tömegáruval szemben. A jó vendéglátós szakembereket nemcsak anyagilag kell jobban megbecsülni. Az Év strandétele díj ebben a kategóriában a szakmai elismerés és karrier egyedülálló lehetőségét teremtette meg. A különleges minőséget nyújtó strandbisztrók egy része akár őszi-tavaszi hétvégéken is nyitva tarthatna, ha üzleti modelljüket nem kell a július-augusztusi tömegturizmusra építeni.”
Több borvidéken még nem fejeződött be a júliusi jégverések kárfelmérése, ezért a szőlősgazdáknak augusztus 25-ig kell leadniuk a termésbecslést, amely előzetes képet ad majd az idén várható bor mennyiségéről - mondta a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának szakmaközi igazgatója szerdán az M1 aktuális csatornán.
Reiter Szilvia azonban megjegyezte, hogy a termés mennyisége nemcsak az időjárástól függ.
Úgy vélte, ebben a borászati évben nem lesz olyan jó a szőlőtermés, mint tavaly, amikor csaknem 3 millió hektoliternyi bort termelt az ország.