Fröccs

Szerinted is októberben a legszebb a szőlő?

Október 18. 20:15
Vannak, akik úgy gondolják, hogy nem sok szépség terem már a szőlőföldeken a szüret után. Pedig épp ez az az időszak, amikor az ősz elkezd dolgozni a szőlőben és olyan színeket kever ki, amelyekről a festők is csak álmodnak.
 
A képre kattintva galéria nyílik!
 
 
A fotókat Grósz Melinda készítette

Nincs többé jatt a legmenőbb New York-i éttermekben

Október 18. 17:08
Mind a tizenhárom New York-i éttermében betiltja a borravaló elfogadását és megemeli az árakat Danny Meyer, a metropolisz egyik legismertebb vendéglőse, hogy tisztességes bérrendszert alakíthasson ki alkalmazottai számára.
 
Meyer éttermeinek egy részében már november végén megkezdődik az átállás a borravalómentes életre, a többi helyen 2016 folyamán vezetik be a változtatást.
 
Az étteremtulajdonos szerint a borravalórendszer nem tisztességes, mivel az előírások nem teszik lehetővé, hogy az étterem összes alkalmazottja, így a szakácsok és a mosogatófiúk is részesüljenek a vendégek nagylelkűségéből.
 
Melissa Fleischut, a New York állambeli éttermek egyesületének elnök-vezérigazgatója szerint könnyen lehet, hogy más éttermek is követik Meyer példáját.
(MTI)

Osztrák kékfrankos teszt volt a New York Timesban

Október 18. 13:20
A New York Timesban húsz blaufränkischt teszteltek, amelyek között hazánkban is ismerős nevek bukkantak fel. A tesztelők a hangsúlyt Burgerlandra és a 2010-2013-as időszakra fektették.
 
A sorban találtak egy-két túlzottan fás, illetve egy-két kevésbé szép tételt, de összességében jónak ítélték a borokat. Az abszolút kedvenc egy 2011-es Krutzler lett, a no. 2 pedig a 2011-es Meinklang. A kóstoló legdrágább bora, az ott 68 dollárt érő 2010-es Prieler még éppen felfért a dobogóra - írja a Vinoport.hu.
 
A top 10-ben szerepelt még Weninger 2011-es Blaufränkisch Hochäckertétele, valamint a vas-hegyi Wachter-Wiesler Blaufränkisch Béla-Jóska 2012-es évjárata.
 

Ezek a világ legjobb éttermei a Tripadvisor szerint

Október 18. 10:26
Elkészült a világ legjobb éttermeinek ranglistája, amelyet a Tripadvisor „felhasználói” állítottak össze. A portál 2015-ben több kategóriában is kihirdeti a felhasználóinak értékeléséből születő toplistákat. A múzeumok, a strandok mellett idén régiókra lebontva a fine dining éttermekből is összeszedték a huszonöt legjobbat.
 
Az első helyezett Martin Berasategui lasartei étterme lett az európai és a világranglistán is. Második helyen a montreali Europea, majd harmadik helyen a franciaországi Maison Lamelise lett.
 
Magyar étterem nem került fel az európai listára, amit főleg francia, spanyol és dán vendéglátóhelyek uralnak.A magyar top tízben az első az Onyx, a Costest és a Comme Chez Soi-t megelőzve.
 
Itt megtalálod a teljes listát!

Tiffán Ede immár aranydiplomás kertészmérnök

Október 17. 19:11
Tiffán Ede ötven évvel ezelőtt diplomázott le a (mostani nevén) Corvinus Egyetemen, és vált belőle okleveles kertészmérnök. A villányi borász 1991-ben elsőként megkapta az Év Bortermelője díjat az országban. A Hvg.hu interjút készített Tiffán Edével, amelyből kiderül többek között az is, hogy mit tekint pályája csúcsának:
 
A csúcspont egy holland borkereskedőhöz fűződik. Az illetőnek volt Bordeaux-ban egy szép château-ja vagy 30 hektárral. Amikor meglátogatott minket, elvittem az 1964-es telepítésű öreg szőlőbe a Csillagvölgy dűlő kellős közepén. Az ember csak állt, simogatta és nézte a fürtöket, majd azt mondta a feleségének: „Emlékszel? Az elmúlt 30 évben egyszer nekünk is volt ilyen szép szőlőnk.”
 
Van valami, amit másképp csinálna?
 
Nem hiszem, hogy bármit másképp tudnék tenni. Talán nem kellett volna elengednem a fiamat, mert őbenne hatalmas energia volt, érzéke volt a marketinghez, és nagy űrt hagyott maga után.
 
Ha valaki leemel egy palack Tiffán bort a polcról, mit szeretne, mi jusson az eszébe?
 
Gondoljon arra, hogy én szívvel-lélekkel, maximalizmussal, céltudatosan, mindig igyekszem a jobbra törekedni, ha másért nem, hát azért, mert én kizárólag a saját boromat fogyasztom. Ki az a bolond, aki saját magának nem akar mindig jobbat és jobbat csinálni?!
 
A teljes interjút a Hvg.hu oldalon olvashatod el!

Tilos borravalót adni!

Október 17. 15:21
Danny Meyer mind a tizenhárom New York-i éttermében betiltja a borravaló elfogadását. A döntésre az ösztönözte az egyik legismertebb vendéglőst, hogy tisztességes bérrendszert alakítson ki alkalmazottai számára.
 
Meyer éttermeinek egy részében már november végén megkezdődik az átállás a borravalómentes életre, a többi helyen 2016 folyamán vezetik be a változtatást.
 
Az étteremtulajdonos szerint a borravalórendszer nem tisztességes, mivel az előírások nem teszik lehetővé, hogy az étterem összes alkalmazottja, így a szakácsok és a mosogatófiúk is részesüljenek a vendégek nagylelkűségéből.
 
Melissa Fleischut, a New York állambeli éttermek egyesületének elnök-vezérigazgatója szerint könnyen lehet, hogy más éttermek is követik Meyer példáját.
(Forrás: MTI)

Egy meleg karakterű szekszárdi bikavér a hűvös estékre

Október 17. 12:45
A hideg őszi estéken mindneki vágyik egy meleg, mediterrán karaketrű borra, amely elfeledteti a zord időjárást. A szekszárdi Heimann Zoltánék új 2013-as bikavér tétele pont ilyen:
 
Kifejezően gyümölcsös, melyet szépen díszítenek a fűszeres és hordós jegyek. Némi ásványos díszítés is jelen van,de a gyümölcsök visznek mindent. Ez a bikavér is mutatja Szekszárd tájolását a bikavérrel kapcsolatban. Nem a túlérett gyümölcsből készült, nagy és telt borra való törekvés köszön vissza, hanem a harmónia, a finesz és az elegancia keresése juthat eszünkbe a bort kóstolva. Szájban feszes, lendületes, mellette telt és bársonyos, jó arányokkal. A közepes testhez finom szerkezetű savak, arányos tannintartalom – mely kellően jól strukturált és integrálódott -, és arányos alkohol társulnak.”  Metropol
 
A teljes kóstolójegyzetet a Metropol.hu oldalán olvashatod el!
 

Vannak nyertesei a 2015-ös évjáratnak Pannonhalmán

Október 17. 10:06
Az eddigi kóstolások alapján úgy tűnik, hogy a sauvignon balnc és a pinot noir tételeknek kedvezett a 2015-ös évjárat. A Pannonhalmi Apátsági Pincészet főborászsát, Liptai Zsoltot kérdezte a Mandiner.hu:
 
Az előző év távlatában különösen nagy várakozás előzte meg a 2015-ös szüretet a Pannonhalmi Apátsági Pincészetnél! Az esztendő első fele a sokévi átlaghoz hasonlított, amit azonban száraz periódus követett. A nyár kifejezetten forró volt, ami jelentősen befolyásolta a szőlőtermesztést. Nagy különbség mutatkozott dűlőink között. Meleg dűlőink már-már aszálytüneteket mutattak, míg hűvösebb fekvésű termőhelyeink szőlői az agyagos, jó vízgazdálkodású bázisból nagyon szépen fejlődtek.
 
A kritikus időszak előtt szerencsére azonban mindig jött kellő mértékű csapadék.(...)
 
Borászati tekintetben az évjárat legnagyobb kihívása az optimális sav-cukor-arány megtartása volt. Mindez azonban nem csak a szüreti időpont helyes megválasztásában, de a borászati munkák során is komoly odafigyelést követel meg. Az eddigi kóstolási tapasztalatok alapján ugyanakkor kijelenthető, hogy a borász szemüvegén keresztül nézve a kierjedt, de még seprős újborok közül a sauvignon blanc, míg a már kipréselt vörösborok közül a pinot noir tűnik az évjárat nyerteseinek.