Fröccs

Tilos borravalót adni!

Október 17. 15:21
Danny Meyer mind a tizenhárom New York-i éttermében betiltja a borravaló elfogadását. A döntésre az ösztönözte az egyik legismertebb vendéglőst, hogy tisztességes bérrendszert alakítson ki alkalmazottai számára.
 
Meyer éttermeinek egy részében már november végén megkezdődik az átállás a borravalómentes életre, a többi helyen 2016 folyamán vezetik be a változtatást.
 
Az étteremtulajdonos szerint a borravalórendszer nem tisztességes, mivel az előírások nem teszik lehetővé, hogy az étterem összes alkalmazottja, így a szakácsok és a mosogatófiúk is részesüljenek a vendégek nagylelkűségéből.
 
Melissa Fleischut, a New York állambeli éttermek egyesületének elnök-vezérigazgatója szerint könnyen lehet, hogy más éttermek is követik Meyer példáját.
(Forrás: MTI)

Egy meleg karakterű szekszárdi bikavér a hűvös estékre

Október 17. 12:45
A hideg őszi estéken mindneki vágyik egy meleg, mediterrán karaketrű borra, amely elfeledteti a zord időjárást. A szekszárdi Heimann Zoltánék új 2013-as bikavér tétele pont ilyen:
 
Kifejezően gyümölcsös, melyet szépen díszítenek a fűszeres és hordós jegyek. Némi ásványos díszítés is jelen van,de a gyümölcsök visznek mindent. Ez a bikavér is mutatja Szekszárd tájolását a bikavérrel kapcsolatban. Nem a túlérett gyümölcsből készült, nagy és telt borra való törekvés köszön vissza, hanem a harmónia, a finesz és az elegancia keresése juthat eszünkbe a bort kóstolva. Szájban feszes, lendületes, mellette telt és bársonyos, jó arányokkal. A közepes testhez finom szerkezetű savak, arányos tannintartalom – mely kellően jól strukturált és integrálódott -, és arányos alkohol társulnak.”  Metropol
 
A teljes kóstolójegyzetet a Metropol.hu oldalán olvashatod el!
 

Vannak nyertesei a 2015-ös évjáratnak Pannonhalmán

Október 17. 10:06
Az eddigi kóstolások alapján úgy tűnik, hogy a sauvignon balnc és a pinot noir tételeknek kedvezett a 2015-ös évjárat. A Pannonhalmi Apátsági Pincészet főborászsát, Liptai Zsoltot kérdezte a Mandiner.hu:
 
Az előző év távlatában különösen nagy várakozás előzte meg a 2015-ös szüretet a Pannonhalmi Apátsági Pincészetnél! Az esztendő első fele a sokévi átlaghoz hasonlított, amit azonban száraz periódus követett. A nyár kifejezetten forró volt, ami jelentősen befolyásolta a szőlőtermesztést. Nagy különbség mutatkozott dűlőink között. Meleg dűlőink már-már aszálytüneteket mutattak, míg hűvösebb fekvésű termőhelyeink szőlői az agyagos, jó vízgazdálkodású bázisból nagyon szépen fejlődtek.
 
A kritikus időszak előtt szerencsére azonban mindig jött kellő mértékű csapadék.(...)
 
Borászati tekintetben az évjárat legnagyobb kihívása az optimális sav-cukor-arány megtartása volt. Mindez azonban nem csak a szüreti időpont helyes megválasztásában, de a borászati munkák során is komoly odafigyelést követel meg. Az eddigi kóstolási tapasztalatok alapján ugyanakkor kijelenthető, hogy a borász szemüvegén keresztül nézve a kierjedt, de még seprős újborok közül a sauvignon blanc, míg a már kipréselt vörösborok közül a pinot noir tűnik az évjárat nyerteseinek.
 

„A szőlőfajta specifikus poharak nem a dizájnról szólnak”

Október 17. 07:07
Legalábbis nem a Riedel cég esetében, és ezt a tényt a magyarországi képviselőjük Hantos László is megerősítette a furmint pohár tesztelése során. A Riedel új alkotásáról a Borravaló.hu számolt be:„”
 
  • Működik a furmint pohár. Nem minden esetben, de a hét kóstolt tételből ötnél igen, ami egész jó arány.
  • A pohár magassága csökkenti az alkoholérzetet.
  • A biodinamikus illatjegyeket és a barrique füstös jegyeit felerősítette a furmint pohár.
  • z utolsónak kóstolt Oremus 2010-es Szamorodninál azt figyeltem meg, hogy sokkal szebb az ablakosság, nagyon szépen tapadt fel a bor a pohár falára.
A teljes cikket a Borravaló.hu oldalon tudod elolvasni!

A tökéletes angolkrém, avagy a madártej alapja

Október 16. 19:47
A madártej egyszerűen elkészíthető, közkedvelt desszert. Mi kell hozzá? Egy jól elkészített angolkrém, valamint felvert tojásfehérje. A Food&Wine gasztroblogon Csíki Sándor a történelembe is visszatekint, hogy a tökéletes receptet leírja a madártej rajongóinak.
 
„A pudingszerű angol krém (Crème anglaise, Zuppa Inglese, Eierrahm) a cukor, tojássárgája és tej hígabb keveréke, amelyben a tojássárgája fehérjéinek koagulációja sűríti be a tejet. Az angol krém a készítéséhez optimálisnak tekinthető 69-85°C közötti hőmérséklet felett már könnyen szétválhat. Ennek megelőzésére a cukor és a tojássárgája keverékéhez adjunk
  • 1 teáskanál nyílgyökérből (Maranta arundinacea) készült, magas keményítő-tartalmú lisztet, mint Escoffier (1903) is javasolja,
  • esetleg búzalisztet (Diat, 1946),
  • vagy éppen kukoricakeményítőt (Gordon Ramsay, 2009).
A magyar nyelven is kiadott tekintélyes Larousse Gastronomique receptjének összetevői szerint az angolkrém
250 g porcukor,
egy csipet só,
8 tojás sárgája és
500 ml forró tej keveréke,
vaníliával, reszelt citrom-, vagy narancshéjjal ízesítve.”

Ezzel a pohárral keverhető össze az új furmintos kehely

Október 16. 16:25
Szeptember végén két fotót tettünk közzé. Úgy tűnt, mindkettőn a közelmúltban bemutatott furmintos pohár látható, csak más tartalommal. Az egyikben a spanyol Montsant régió bora volt. Meg is szavaztattuk olvasóinkat, akkor a többségnek úgy tűnt, hogy az új furmintos pohárba került a spanyol vörösbor. Azóta kiderült, hogy nem.
 
Egy budapesti borbár munkatársa hívta fel a figyelmünket arra, hogy a Wine Folly általunk közölt fotóján egy Syrah/Shiraz/Rhone pohár látható. Kétségtelen, hogy hasonlít a furmintosra, de más szögből fotózva már nem olyan nagyon...
 
Ezzel a pohárral keverhető össze az új furmintos kehely
Fotó: Zacsek Ágnes
 

„Tudok én még elismerően csettinteni olaszrizlinget kortyolgatva”

Október 16. 16:10
Az Olaszrizling Október margójára írta Furmintfan a Borrajongo.hu oldalára a bejegyzését. A „forró, és ennek következtében lustább borokat adó 2011-es és 2012-es évjárat” lelombozta az író fajta iránti érdeklődését, de a hűvösebb 2013-as tételek izgalmasnak biznyultak.
 
Három badacsonyi olaszrizlinget emelt ki, ezek közül a legjobb pontszámot a 2013-as Bakó Ambrus A Gróftól tétele kapta. 
 
45 éves ültetvény. Némi idő ennek a bornak is kellett, hogy kibontakozzon a pohárban: nyári alma, édes gyümölcsök, enyhe süteményesség és fehér virágok. Nagyon bájos, kedves, arányos bor: selymes textúrájú korty, finom savak, mindenből pont annyi, amennyi kell. Ízben közepesnél se nem intenzívebb, se nem tömörebb, de mindez szerintem tökéletesen rímel a szerkezet finomságaira, szépen adagolt a hordó és a bor közben összetettségnek sincs híján. Nyári alma, őszibarack, édes citrusok, szép fűszeresség fedezhető fel ízében. Elegáns és arányos.

Szepsy István így értéklete a 2015-ös évjáratot

Október 16. 13:46
A mádi Szepsy István már túl vannak a szárazboros szüreten, és hamarosan kezdődik az aszú betakarítása is. A Mandiner.hu a Tokaji borvidék híres borászát kérdezte az idei évjáratról:

„2015 kiváló napfénytartalmú és hőösszegű év volt, a csapadék szeptember végéig alig érte el az átlagos felét. Kevesebb gond volt a gyomokkal (zömében kapálunk), a növényvédelemmel, öt permetezés elég volt.(...) Szeptember legelején a nagyon száraz területeken kezdtük a szüretet.(...) Október 8-a volt az utolsó szárazboros szüreti nap.
 
A szeptember második felétől szüretelt száraz borok potenciális alkoholtartalma 13,6 - 14,5 százalék között ingadozik, savtartalmuk 5,8 - 8,1 g/l közötti. Illatosak, aromások, az erjedés utolsó fázisába értek. Ez az év az első, hogy minden száraz bor kisfürtű furmintból készült. Egységes fajélesztős beoltást kaptak, kevés élesztőtápanyagot, a tartályos erjesztésűek 18 Celsius fokig melegedtek csak.
 
Az aszúszüretet körülbelül 10 nap múlva kezdhetjük.(...) Csak november végén derülhet ki, hogy mennyi és milyen édes borok születhetnek.”

Egér került a spenótlevelek közé a szendvicsben

Október 16. 10:33
A gyanútlan vásárló kért egy szendvicset az amerikai Subwayben, majd plusz feltétnek egy egeret is kapott a spenótlevelek között. Az eset az Egyesült Államokban Lincoln Cityben történt, egyelőre nagytakarítást tartanak az étteremben és folyik az ügy kivizsgálása – írja az Origo.hu.

A szerencsétlenül járt ember Matt Jones volt, aki a szendvicsről fotót is készített és a következő szöveggel tette fel a Facebookra: „Nézd ezt az egeret a spenót között a Subway szendvicsemben! Még jó, hogy nem haraptam bele! Hihetetlen! A boltvezető teljesen ledöbbent.”