A Bank of America Merrill Lynch nemrég egy térképet tett közzé, amely összegyűjtötte, hogy az egyes országoknak mi a fő exporttermékük. A szolgáltatói szektor kivételével minden területet megvizsgáltak a készítők.
Az európai országok többsége ülönböző gépek és azok tartozékainak gyártásából tartja fenn magát. Hazánkban például az Audi és a Mercedes gyár adja az export nagy részét. Európában kivételt képez Portugália, aki mezőgazdasági termékeiből él, illetve Görögország, aki ételeiből és italeladásból - írja a vs.hu.
Lássuk a térképet:
Néhány érdekesség. Ki miből él?
Bulgária a ruházkodási termékekből.
Macedónia a dohányból.
Belgium a nyers gyémántok feldolgozásából.
Afrikában szinte minden ország a földben található javakból él.
Kenya a kávétermesztésből.
Szváziföld az üdítőitalokból (itt működik a Coca Cola egyik üzeme).
Sri Lanka a teából.
Uruguay a marhatenyésztésből.
Venezuela az olajból.
A példátlan szakmai összefogásnak köszönhetően készülhet a világ legfontosabb szakácsversenyének, a Bocuse d’Or-nak európai döntőjére Budapest, amely újabb lökést adhat a magyar gasztronómia fejlődésének. A hazai rendezésű döntő ráadásul számos olyan újdonságot is tartogat a nézők és a résztvevők számára, amely eddig nem szerepelt a verseny történetében.
A hazai séftársadalom minden tenni akaró és fejlődni vágyó tagjára szükség volt ahhoz a páratlan fejlődéshez, aminek köszönhetően Magyarország néhány év alatt nemcsak felkerülhetett a világ gasztronómia térképére, hanem már ki is emelkedik Kelet-Közép-Európában. A régióban egyedüliként mi büszkélkedhetünk öt Michelin-csillagos étteremmel, versenyzőink egymás után kétszer is bejutottak a Bocuse d’Or lyoni világdöntőjébe, ahol kiválóan szerepeltek.
A május 10-11. között zajló európai döntő rendezési jogának elnyerésével pedig történelmi mérföldkőhöz érkezett a modern magyar vendéglátás, amelyet a szakma képviselői mellett a fővárosi és kormányzati szervezetek is felismertek. Így együtt léptek fel, hogy az eseményben rejlő minden potenciált ki lehessen használni, és Magyarország a gasztronómia mellett a hozzá szorosan köthető más területeken is megmutathassa Európának és a világnak az értékeit. Az erőfeszítéseknek köszönhetően az európai verseny fő alapanyagai magyarok lesznek (gímszarvasborjú, illetve a dunai kecsege és annak kaviárja), ami egyedülálló a verseny történetében, valamint a zsűri számára kínált borsor is kizárólag magyar tételekből áll majd.
A versenyen újdonság lesz továbbá, hogy a gasztronómia iránt érdeklődő nagyközönség is belépőjegyet válthat a döntőre, így a szakmabeliek mellett ők is a helyszínen szurkolhatnak 20 nemzet legjobb séfjeinek. Az eseményen ráadásul a magyar gasztronómia utánpótlása is lehetőséget kap, hogy testközelből lássa a legnagyobbak versenyét, ami hatalmas inspiráció a következő generációnak. A szervezők emellett ingyenesen letölthető mobilapplikációt is fejlesztettek a Bocuse d’Or Europe iránt érdeklődőknek. Az alkalmazás segítségével a felhasználók könnyen tájékozódhatnak a legjobb hazai éttermekről, a verseny ideje alatt elérhető egyéb budapesti programokról és üzenetek formájában élőben is nyomon követhetik majd a májusi döntő alakulását.
Egy új kínai őrület tört be az édesség piacára, amely a Hong Kong Style Egg Waffle nevet viseli - derült ki a PandArte bloggertől. A deszert egyelőre nagyon kevés helyen kapható, viszont a magyar fogyasztók abban a kiváltságos helyzetben vannak, hogy Európán belül egyedül Londonban és hazánkban kapható ez az új nyári kedvenc. Epres, kiwis és sok-sok gyümölcsös ízben kóstolható, egy kis tejszínhabbal, valamint oreo-val megbolondítva pedig egyenesen maga a tökéletes deszert.
Nagy mennyiségű káposztát és burgonyát semmisített meg a Nébih Heves megyében, ugyanis a káposztánál az ismeretlen eredet, a brugonyánál pedig a gyűrűsrothadás betegsége jelentette a problémát - írja az Origo.hu. A kereskedők termékei, növény-egészségügyi kockázatot is rejtenek, ugyanis fenn áll a veszélye, hogy zöldségek és gyümölcsök, a baktériumos rothadást okozó karantén kórokozóval fertőzöttek.
Ez történt az egri forgalmozóval, aki nem tudta igazolni burgonyái eredetété, így azokat megsemmisítették. Az elmúlt években, másféltucat lengyel burgonyánál mutattak ki hasonló gyűrűsrothadásra utaló jeleket. A Nébih szorgalmazza, hogy ezentúl csak olyan burgonya haladhat át az országhatáron, ami rendelkezik CMS igazolással, ellenkező esetben a burgonyát jogukban álljon megsemmisíteni.
Hála a Google Trekker kamerájának, amely lélegzetelállító panorámaképeket rögzített. Az április 22-i Föld napja alkalmából te is látogass el a Mount Everestre, a Mont Blanc-ra vagy a Fudzsira!
A Ripple Foods USA-szerte piacra dobja borsófehérje-alapú tejét, amely GMO-mentes, nem tartalmaz allegréneket, a mandulatejnél nyolcszor több fehérjét és fele annyit cukrot tartalmaz, illetve a benne található kalcium mennyisége duplája a hagyományos tejben lévőhöz képest.
„Úgy néz ki, a hagyományos tejek fogyasztói valóban szeretik, az alternatív tejek kedvelői pedig egyenesen imádják – mondta az ital kifejlesztőjeként Neil Renninger az Élelmiszeronline.hu információi szerint. – Valószínűleg már több ezer ember kipróbálta, és nagyon jó volt a fogadtatása.”
Több változatban is elkészítették az italt: hagyományos, édesítetlen hagyományos, vaníliás és csokoládés is megtalálható már ebben a hónapban a Whole Foods Market üzleteiben.
A BalatoniKÖR megalakulása óta idén először bővült, az alapítók 11 új tagot választottak maguk közé.
Azokat hívtuk meg a Balatoni Körbe, akik a balatoni gasztronómia valódi szereplői, akik a saját területükön minőségi szolgáltatást nyújtanak. Vállalkozásukkal példát mutatnak, bátran kezdeményeznek, és tenni akarnak a közös balatoni célokért. A kibővült tagság arányait tekintve egyre kiegyensúlyozottabban veszi körbe a Balatont, ami szintén fontos szempont volt – mondta Laposa Bence, a BalatoniKÖR elnöke.
Az új tagok:
Dobosi Győző, Dobosi Pincészet És Vendégház (Szentantalfa)
Gutman László, Gutman Borpince (Kötcse)
Gyukli Krisztián, Gyukli Pince (Balatonfüred)
Hertzka András, Hertzka Birtok (Balatoncsicsó)
Nagy István, Borbarátok, Neptun Panzió (Badacsony)
Söptei Zsolt, Söptei Pincészet És Étterem (Csopak)
Tóth Balázs, BL Yachtclub & Apartments (Balatonlelle)
Florian Zaruba, Kristinus Borbirtok (Kéthely)
A kibővült Balatoni Kör első tevékenységeként a vendégek számára a tagoknál ingyenesen elérhető kiadvánnyal készül. A Kóstold Körbe!
megbízható, komplex turisztikai és gasztronómiai lehetőségeket mutat be, illetve egész éves programajánlatot kínál - olvasható az egyesület közleményében.
Az idei évben 12 csapat vett részt az egyetlen tanulók számára szervezett nemzetközi gasztronómia versenyen, ahol a magyar diákok kitűnő eredményt értek el. A megmérettetésen ifjú szakácsok, cikrászok és pincérek mérték össze erejüket.
A Gundel Károly Szakképző Iskola adott otthont a versenynek, amelynek témája a Bor és Gasztronómia volt. A legjobb cukrász díjat a Gundel Károly, a legjobb pincér díjat pedig a Dobos C. József Szakképző Iskola csapata érdemelte ki.
„A verseny különlegessége, hogy a fő témán belül a versenyzőknek igen nagy kreativitást engedett. A szakácsok például szabadon választhatták az alapanyagokat a menüsorhoz, melyet a választott pincészet borához készítettek. A cukrászoknak tányérdesszertet és dísztortát kellett készíteniük, amelyhez a kiválasztott bort használták fel illetve a kiválasztott borászatra, borra vagy borászra utalt. A pincérek feladata pedig menüsor összeállítása, alkalmi díszasztal terítése és nagyközönség előtt végzett élőmunka volt”- írja a Turizmusonline.hu.
A hazai díjazottak listája:
szakács különdíjak:
a legharmonikusabb menüért: BVHSzC Gundel Károly Szakképző Iskolája (Budapest)
a legszervezettebb, legtisztább, leghatékonyabb munkavégzésért: Vendéglátó, Idegenforgalmi és Kereskedelmi Baptista Középiskola és Szakiskola (Budapest)
cukrász különdíjak:
a borászatot legjobban megjelenítő dísztortáért: BVHSzC Gundel Károly Szakképző Iskolája (Budapest)
a legösszetettebb tányérdesszertért: BVHSzC Gundel Károly Szakképző Iskolája (Budapest)
pincér különdíjak:
a verseny szellemiségét legjobban megjelenítő díszasztalért és összkép kialakításáért: BVHSzC Giorgio Perlasca Szakképző Iskolája (Budapest)
A mádi Holdvölgy pincészet a napokban töltötte le a 2013-as évjáratú Culture Aszú tételét, amely két évet töltött hordóban, és még 6 év palackos érlelés vár rá.
„Aszút készíteni kizárólag a több száz éves hagyomány tiszteletben tartásával lehet, ami mellett a modern technológiát is optimálisan kell használni. A cél az, hogy a lehetőségekhez képest a legmagasabb minőségű aszú szülessen. Ez csak 6 puttonyos kategóriában lehetséges, melyet a HOLDVÖLGY 2006 óta, minden évben folyamatosan megvalósít.(...) Hosszú időnek tűnhet, mire a borkedvelők először találkozhatnak majd a HOLDVÖLGY Culture 2013-as évjáratú Aszúnkkal, de úgy gondolom, hogy Tokaj legszebben csillogó folyékony aranyára érdemes ennyi időt várni!” - írja a pincészet főborásza, Gincsai Tamás.