Fröccs

Virágokkal etették a Gasztronómiai Világszövetséget

Október 31. 17:13
Szentesi ehető virágokat használva vívta ki a részvétel jogát a Gasztronómiai Világszövetség jövő évi szakács- és cukrászversenyére két magyar versenyző - írja a Délmagyar.hu.
 
Magyar szakács és cukrász is bejutott a Gasztronómiai Világszövetség versenyének döntőjébe, amelyet jövőre rendeznek meg a görögországi Thesszalonikiben. A Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség hírül adta, hogy Elek Richárd szakács és Domonkos Dávid cukrász Prágában, a közép-európai fordulóban vívta ki a jövő évi döntőn való indulás jogát.

Izgalmas egy szőlész-borász élete

Október 31. 15:23
A Sziegl Pince borásza, Sziegl Balázs számolt be a 2015-ös évjáratról a Mandiner.hu-nak. A hajósi pince területei 2014-es évet követően megduplázodtak. Így nagy várakozással telt az idei év:
 
Augusztus 20-án meg is kezdtük a szüretet, Irsai Olivért szedtünk Érsekhalma határából, a Hársfásútról.(...) Van még kint ugyan egy nagyon kevés fehér szőlőnk, de egy időre most beköltöztünk a pincébe. A borokat minden esetben spontán erjesztettük, segédanyagok nélkül. Mennyiségben elmaradtunk a kitűzött célunktól, de a minőség remélem, kárpótol mindent.
 
Összességében elégedettek vagyunk az idei szürettel. Nagyon sok munka, és átvirrasztott éjszaka van mögöttünk. Nem minden úgy alakult és úgy történt, ahogy azt szerettük volna, de talán ez így is van rendjén. A természet mindig mutat valami újat, váratlant, ami visz egy kis izgalmat a szőlészek – borászok életébe.

Gasztroabszurd: ennél keményebb ma már nem lesz

Október 31. 12:27
Gasztroabszurd: ennél keményebb ma már nem lesz
 
Vitán felül áll, hogy a nap kérdése az, miből (minek) készül a fenti vegetáriánus pecsenyezsír, hiszen maga a termék olyan örkényi, hogy ilyennel ritkán találkozik az ember. Némi gúglizás után amúgy kiderül, hogy olyanok vannak benne, mint a keményítetlen növényi zsír, a napraforgó olaj és a pirított hagyma. Őrület!
(Via)

Egy aszú is tud férfias lenni

Október 31. 10:24
Az édes borokat általában a hölgyek kedvelik, de a Metropol szerzője „igazi férfias nagyágyúnak” titulálta a 2006-os 6 puttonyos aszút a Fitomark pincészettől.
 
„Mézes, medicinális, gyógynövényes. Az aszalt sárgabarack az elején szinte mindent visz. Kis mézes dohány, a friss kenyér héjának bódító illata. Fémesség, füstösség. Súlya és koncentráltsága ellenére nagyon virgonc és lendületes bor.(...) Ez a bor is arra példa, hogy mennyire férfias, gazdag és erőteljes tud lenni egy aszú.”

A bor vagy a sör okozza a durvább másnapot?

Október 31. 07:23
Hogy mi okozza pontosan a másnaposságot, azt a tudomány sem tudta még meghatározni. De van egy hipotézis, hogy a szervezet dehidratált állapota, illetve az erjedés melléktermékei a felelősek a macskajajért, amely fejfájással és hányingerrel jár. Van egy olyan elmélet is, ami szerint a sötétebb italokban több ilyen melléktermék-molekula található, hiszen a bourbonhöz hasonló sötétebb röviditalok rondább macskajajt okoznak, mint a vodka - írja a Házipatika.com. A sör és a bor másnaposság-előidéző hatása egyébként körülbelül egyenlő.

Lepedőakrobaták lesznek a férfiak a sörtől?

Október 30. 19:54
Lepedőakrobaták lesznek a férfiak a sörtől?
 
Legalábbis ilyeneket állít a Vous.hu. Ezek szerint pár pohár sör egyáltalán nincs rossz hatással a férfiak teljesítményére, hiszen javítja az állóképességet, növeli a nemi vágyat és hosszabb ideig tart az élvezet.
 
Szerelem, szex, gyengédség rovatunkat olvasták.

Itt egy újabb érv az automatás kávé ellen

Október 30. 18:09
Jövő nyáron az élelmiszer-automatákat is online össze kell majd kötni a NAV-val, ami miatt várhatóan emelkedni fog a bennük lévő kávé ára – írja a Népszabadság.
 
Az online kapcsolat kiépítése már most is egy csomó pénzbe került az automaták üzemeltetőinek, és még fog is, ráadásul van is mit kifehéríteni ezen a területen, ezt pedig várhatóan mind a fogyasztó fizeti majd meg. 
(Index)

Így készül a minőségi ecet

Október 30. 16:29
Sokan nem szeretik az ecetnek még a szagát sem, nemhogy a salátájukra is locsoljanak belőle. De a minőségi ecet valójában finom, csak sajnos mindneki a régi műanyagfalkonos ételecetre asszociál a név hallatán. Hogyan is készül a borecet? A Dívány.hu a bodrogkeresztúri Acetánia Ecetmúzeumban járt.
 
A borecetekhez csak bevizsgált, jó minőségű, fajtajellegű (furmint, muskotály, aszú) borokat vesznek át, tiszta, fajtára jellemző ízzel, illattal. Ezek az ecetek biológiai erjesztéssel készülnek, a borban lévő alkoholt fermentálják ecetsavvá. A folyamatot ecetsav-baktériumok végzik, megfelelően felügyelt hőmérsékleten.
 
A manufaktúra két fajta módszert alkalmaz:
  • Az Orléans-i módszer során a bort fahordóban oltják be ecettel, majd állni hagyják, míg a felszínen kialakul az úgynevezett anyaecet. Amikor az alkohol 1 százalék alá csökken, a tizedét elvezetik, a hordót pedig feltöltik friss borral.
  • A másik a Frings módszer, ezt világszerte használják a nagyüzemi ecetkészítésnél, mivel rendkívül hatékony. Az oltóecetet, melyben magas koncentrációban van a baktérium, közvetlenül adják az alapanyaghoz, miközben oxigént kevernek a folyadékba. Mindig csak a tartály egy bizonyos részét vezetik el, amit friss alapanyaggal pótolnak.
A teljes cikket a Dívány.hu oldalon tudod elolvasni!

Egy remek házasság a Zalai borvidékről

Október 30. 14:06
A Bussay Pincészet egyik, ha nem a leghíresebb tétele az Esküvé. A fehér házasítás alapvetően olasz és rajnai rizlingből áll össze minden éveben. A 2013-as évjáratban az olaszrizling nagyobb hangsúlyt kapott, mint azt Bussay Dorottya már lemondta a vele készített interjúban.
 
A Borrajongó is letesztelte az évjáratot: „Az ízek teljes kibontakozásának is időt kell adni, először a hordó fűszeressége, nyári alma, grapefruit és pici leveszöldség érezhető, finom fával, majd egyre több gyümölcs jelenik meg az illatban megismert őszibarack, körte, golden alma, valamint édes citrusok formájában. Szépen betölti a szájat, de nem lustul el, nem hömpölyög.”