Februárban nagyon sok mindent megtanultunk a borokrólKéneztünk, metszettünk, borokat válogattunk ételekhez, és közben megismertünk egy különleges fajtát és különleges ízt is. Következzenek a hónap legolvasottabb cikkei.
Milyen fehérbort igyunk a vegetáriánus ételekhez?Azt hihetnénk, a húsmentes ételekhez találták ki a fehérborokat. Ez részben igaz, ám ettől még vannak szabályok, amiket érdemes betartani a tökéletes élmény eléréséhez. Mutatjuk a tudnivalókat és adunk konkrét tanácsokat is.
Nem sajt, nem libamáj, nem diós bejgli: mi mindenhez jó a tokaji aszúUnod már, hogy mindig libamájat, sajtot vagy diós süteményt kell készítened az ünnepi asztalra a tokaji aszú mellé? Ennek most vége. Megmutatjuk neked, hogy a világ egyik legcsodálatosabb bora azért (is) olyan csodálatos, mert rendkívül sokoldalúan használható a gasztronómiában. Következzen 3 recept, amiről álmaidban nem gondoltad volna, hogy működik vele.
Tudj meg mindent a furmintról #9: Hogy érzi magát a fajta a konyhában?Magyarország talán legtöbbre hivatott szőlőfajtájának nem hivatalos oldalát, a megújult furmint.hu-t bemutató cikksorozatunk mostani részében az összes borstílushoz hozzárendeljük a legjobban passzoló konyhai alapanyagokat.
Káprázik a szemünk ettől a kajátólRitkán vágyunk rikító lila ételekre, de egy kivétel már biztosan van. Már csak azért is, mert ez 100%-ban természetes.
Íme a megoldás mindenfajta boldogtalanságraA zöldség- és gyümölcsevés boldogabbá teheti az embert - számoltak be kutatásuk eredményéről ausztrál tudósok szerdán.
GeszTeszt Budakeszin, ahol mindenki ételkritikus lehet egy estére!Igen, létezik ez a hely, méghozzá nem is olyan messze a belvárostól a Budai Gesztenyés Étteremben, Budakeszi és Budapest határán. Kevesen tudják, hogy a vendéglátóhely kéthetente rendez egy ingyenes ételkóstoló tesztet, ahol regisztráció után a következő szezonális étlap fogásait lehet megízlelni.
Kiderült mi miatt vágyunk a hízlaló ételekreAz Endokrin Társaság San Diego-i éves ülésén kiderült, hogy hamarosan lézethet az a szer, amely gátolná a gerlin, vagyis az "éhséghormon" aktivitását. A gerlin az agy éhségközpontját stimulálja.
Ma nem mernéd megkóstolni a jövő ételeit!Rovarokat, szintetikus húst, és génmanipulált élelmiszereket eszünk majd a jövőben? A világ népességének növekedésével nő az igény a tápanyagban gazdag élelmiszerekre. A tudósok dolgoznak am egoldáson, de az egyelőre nem tűnik kellemesnek.