A hegyközségek 4. rész - A hegyközség által hozott szabályokA hegyközségekről szóló korábbi cikkeinkben bemutattuk a hegyközségi szervezetekre vonatkozó legfontosabb szabályokat, a tagok jogait és kötelezettségeit (itt és itt). Ezúttal a hegyközségek által hozott szabályok kerülnek sorra.
A hegyközségek 3. rész - A hegyközség közgyűlése és tisztségviselőiA hegyközségek működését a gyakorlatban három fontos tényező határozza meg. Az egyik a hegyközségek törvény által biztosított eszközei, a másik a tagság aktivitása, a harmadik a tisztségviselők helyzete, jogosítványai.
A hegyközségek 2. rész - A hegyközségi tagságA szőlő bor ágazat szabályozását bemutató cikksorozatunkat a hegyközségi rendszer áttekintő bemutatásával folytattuk. Bemutattuk a hegyközségek történeti gyökereit, újkori fejlődését, szervezeti kereteit. A hegyközségek a tagság szempontjából két fontos feladatot végeznek. Egyrészt ellátják tagjaik érdekvédelmét, másrészt a hegybírón keresztül a tagság számára hatósági ügyeket intéznek.
A hegyközségek 1. részA szőlő-bor ágazattal kapcsolatos szabályozásról szóló cikkeinkben többször is említettük a hegyközségek szerepét, a hegybírók által végzett feladatokat. Szükséges ezért tematikusan is bemutatni a hegyközségek szerepét, feladatait.
Törvénymódosítással pontosította a Parlament az új hegyközségi törvénytHáttér - Január 1-én lépett hatályba az új hegyközségi törvény, amely az 1994-ben elfogadott, és azóta több módosításon is keresztülment hegyközségi törvényt váltotta fel. Az új hegyközségi törvény technikai jellegű pontosítását a Parlament tavasszal tárgyalta meg és fogadta el.
Terület és mennyiség alapján kell fizetni járulékot a hegyközségek részéreTörvénymódosítás - A hegyközségi tagoknak, valamint a szőlészeti és borászati felvásárlóknak hegyközségi járulékot kell fizetniük annak a hegyközségnek a részére, amelynek működési területén tevékenykednek - egyebek mellett ezzel egészül ki augusztus 1-jétől a hegyközségi törvény.