Ők a szőlők legcukibb barátaiNapjainkban az organikus és biodinamikus szőlőtermesztés egyre szélesebb körben terjed el a világban, amelyhez elengedehetetlen, hogy a kátrevők és gyomok írtására alternatív megoldásokat keressenek a gazdák. Nagy segítséget jelentenek a szőlültetvények „talajművelésére” hasznos állatok.
Halálos cukiság a szőlőbenItthon az őzek és a seregélyek dézsmálják meg legtöbbször a szőlőskerteket, más országokban azonban a vaddisznók a mosómedvék és a páviánok ellen kell a leginkább védekezni.
A balatoni borok történelmeA Magyar Tenger, Közép-Európa legnagyobb tava, komoly és rendkívül érdekes bortörténelemmel rendelkezik. Számomra mindig nagy élményt nyújtott az itteni borokat kóstolni. Az egyik legérdekesebb és igazán maradandó leírás, ami megjelent a Balatonról: Eötvös Károly Utazás a Balaton körül című műve. A könyvben is tetten érhető történelmi múlt felé mindig is nagy érdeklődéssel fordultam, sőt ezen keresztül kerültem kapcsolatba a borral is.
Pusztítottak a gombabetegségekRendkívüli intenzitással támad két gombabetegség a szekszárdi borvidéken. A peronoszpóra és a lisztharmat – bizonyos területeken – a termés 30 százalékát vitte el. A májusi-júniusi esőzések éppen a virágzáskor voltak, ami elősegítette a gombás fertőzések terjedését.
A jégverés után most a lisztharmat sújtja a Tolna megyei gazdáknakNem csak a szekszárdi és a tolnai borvidéken, de az egész országban kevesebb borszőlő lesz az idén. Ennek oka, egyrészt a jeges, viharos időjárásban keresendő, másrészt nagy a lisztharmatfertőzés.
A pannonhalmi szőlők felét elverte a jégHétfőn jégeső esett a Pannonhalmi borvidéken - számolt be az MTV Híradó. A kár 300 ha-t érint, vagyis rendkívüli. Sokhelyütt még a levelek sem maradtak meg a tőkéken, ezeken a jövő évi termés is kétséges.
Így védekeznek a jégeső ellen a DunántúlonA Dél-Dunántúlon tizennyolc éve működik egy jégeső-elhárító rendszer. Huszár István, a NEFELA Dél-magyarországi Jégesőelhárítási Egyesülés igazgatója elmondta: földi generátorokkal ezüstjodid molekulákat juttatnak a viharfelhőkbe, amivel csökkenthető a kialakuló jégszemek mérete, így jelentősen mérséklődik a jégverés által okozott kár.
Harminc százalékos jégkár a Szekszárdi borvidék egyes részeinHatalmas jégeső és felhőszakadás pusztított július 7-én Szekszárdon. A szőlőtermés harminc százalékát elverte a jég a szekszárdi borvidék egy-egy völgyében.
Az idei év szőlővédelmi kihívásaiAz idei év a szőlővédelemben egyelőre nem szolgált nagy kihívásokkal. A szőlő a száraz, meleg (sőt esetenként kifejezetten forró) időben a szokásosnál lényegesen gyorsabban fejlődött, ugyanakkor a gombakórokozók heves támadása elmaradt. Helyenként ugyan erős a lisztharmat-fertőzöttség, de ez nem általános probléma.