"Allah nevét vodkásüvegre ne tegyed"Egy vodka gyártóját vették célba a kazahsztáni muszlimok, mert az üvegeken az "Allah" szó szerepel. A 31-es csatorna nevű helyi kereskedelmi televízió kedd esti híradása szerint Szemej város mecsetjének vallási vezetője bocsánatkérést követel a szeszesital gyártójától, mert az üvegeken ez a mondat szerepel: "Allah hatalma mindenkinek elegendő". Bekzat Boranbajul imám szerint mindez felér egy istenkáromlással.
A borkultúra reneszánsza TörökországbanTörökországban reneszánszát ünnepli az évezredes borászati hagyományokra épülő borkultúra. A Trákia-i és Marmaris-i régió, valamint az Égei-tenger és Kappadokia borvidékein az ókor óta megművelt szőlőültetvények különleges minőségű borokkal mutatkoznak be a borkedvelők előtt.
AUDIO Magyar bor: ízek és legendákA magyar bor évszázadairól az MR1-en elhangzott majd egy órás beszélgetés hanganyaga egy klikkeléssel elérhető! Vajon miért írt oly sok bordalt Petőfi, aki a kutatók szerint nem volt borkedvelő? A művelődéstörténeti adalékokban gazdag riportműsor a hazai borkultúra hagyományait kutatja és igyekszik feltámasztani. Mi is meghallgathattuk!
„A borok élnek és dohognak a pincében” – megnyitotta kapuit a Prímás PinceImmár hivatalosan is megnyitotta kapuit július 1-jén az esztergomi Prímás Pince, amely borkóstolóval, interaktív kiállítással, a magyarországi borvidékeket bemutató anyagokkal, étteremmel, turisztikai információs központtal várja látogatóit egyedülálló komplexumként a bazilika közvetlen környezetében.
Szent Orbán napja nem ígért sok jót a szőlőnekA legutolsó fagyosszenthez, Orbán napjához - május 25. - számtalan hiedelem és népi jövendölés kapcsolódik. A szőlősgazdák az Orbán-napi időjárásból évszázadok óta merész következtetéseket vonnak le. Ezeket sokan ma már megmosolyogják, ám a szép népi hagyomány azért tovább él.
Kis magyar bortörténelem III. - Lejtmenet után feltámadás?Bortörténelmi sorozatunkat Tokaj felemelkedésével fejeztük be, mely furcsamód a keserves törökkorhoz köthető. A magyar borkultúra természetesen megsínylette a vérzivataros történelmet, hiszen az ország egyik uralom alól a másikba került. A török idők után a Habsburgok jöttek, majd Trianon, újra háború, végül a szovjet megszállás. Most eljöhet a "feltámadás"?
A Húsvétról - és a miseborrólA Biblia szerint Jézus keresztre feszítése után a harmadik napon, vasárnap feltámadt. A Húsvét ma a keresztény világ legfontosabb vallási ünnepe, egyben évezredek óta a tavasz eljövetelének ünnepe is. Kivételes alkalom a "két szín alatti áldozás" Húsvét Nagycsütörtökön, ekkor a hívek is isznak a miseborból.
Kis magyar bortörténelem II. - A középkori magyar borkultúraAz első írásos emlékek a magyar borokat már a legfontosabb mezőgazdasági termékek közé sorolják. Szent István ideje alatt 1006-ban egy italmérési oklevélről számolnak be a források. Nézzük, hogyan alakult a magyar borkultúra a középkorban!
Ha megcsordul Vince, tele lesz a pinceA szólásmondás alapja az a népi hagyomány, hogy ha január 22-én, Szent Vince napján olvad, jó lesz a szőlőtermés. Emellett sokhelyen levágott szőlővesszőből is megjósolják az őszre várható szőlőtermést.