Hol kezdődik a koffeinfüggőség?
Július 15. 12:33
Naponta 300 miligrammos koffeindózis még biztonságos, ami körülbelül három kávénak felel meg. A mértékletes koffeinbevitelnek nincsenek káros hatásai, sőt, a kutatások azt mutatják, kifejezetten előnyös is lehet.
A kávé sokféle kémiai anyagból áll össze, fő komponense a stimuláló, élénkítő hatást kiváltó koffein.
- emeli a pulzusszámot
- kihat a vérkeringésre
- gyorsítja az agyi anyagcserét
- erősíti az élénk figyelmet jelölő agyhullámok jelenlétét
Ágoston Csilla, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Pszichológia Intézetének tanársegédje szerint a kávéfogyasztás hatása egyénenként különböző. Vannak, akik kimondottan érzékenyek rá, és koffeinmérgezés alakul ki náluk, amelynek tünetei a nyugtalanság, idegesség, nagymértékű feszültség, álmatlanság, alvászavar, kézremegés, akár szédülés, hányinger, hányás is előfordulhat, a heves szívdobogás pedig tipikus szubjektíven észlelt tünet. Ha ezek közül három-öt tünet fennáll, már koffeinmérgezésről beszélhetünk - írja a Hirado.hu.
A mértékletes koffeinbevitel nem befolyásolja az élettartamot, a szív- és érrendszeri betegségeket, a cukorbetegséget, ám akár már napi egy csésze kávé fogyasztásától is kialakulhat a függőség. Más pszichoaktív szerrel ellentétben a koffein nem befolyásolja olyan erőteljes mértékben az életünket, hogy nehéz lenne lemondani róla.
A koffeinmegvonásnak kellemetlen tünetei vannak:
- fejfájás
- fáradtság
- levertség
- depresszív hangulat
- rosszabb esetben pedig influenzaszerű tünetek is jelentkezhetnek: izommerevség, izomfájdalom, szédülés.
Ezek a tünetek a koffeinfogyasztás abbahagyása után pár napig tartanak. Ahhoz, hogy a szervezet visszaálljon az eredeti éberségi szintre, több hétre van szükség.
Ágoston Csilla arra is felhívta a figyelmet, hogy a koffeinnek bizonyítottan erősebb vizeletkiválasztásra ingerlő hatása van, ezért nagyon fontos, hogy megfelelő mennyiségű vizet is igyunk a kávé mellé.