Borlovagrendek, a borkultúra őrei


2007. március 13., 10:04


Európa országaiban már a középkorban alakultak bor(lovag)rendeknek nevezett társaságok, melyek a bor kultuszának, egy-egy borvidék hagyományainak ápolását tűzték ki célul, mindezt a lovagi erények gyakorlásával: hűséggel, odaadással és mértékletességgel.
Borlovagrendek, a borkultúra őrei
 
Borrendek története

Európa országaiban már a középkorban alakultak bor(lovag)rendeknek nevezett társaságok, melyek a bor kultuszának, egy-egy borvidék hagyományainak ápolását tűzték ki célul, mindezt a lovagi erények gyakorlásával: hűséggel, odaadással és mértékletességgel. A bor már ekkor is egészséges, egészségvédő italnak számított a számos betegséget terjesztő vízzel szemben.

A Bacchusi Borrendek Nemzetközi Szövetsége, az FICB (Federation Intenetionale des Conferies Bacchiquées) az 1960-as években alakult. Az alapítást belga és francia polgárok kezdeményezték. A két kezdeményezőt egyre többen követték. Magyarország 1978-ban csatlakozott az a nemzetközi szövetséghez, melynek létszáma 13 ország közel 100 borrendje, több ezer taggal.

A borrendek céljai

A borrendek alapvető célja egy-egy borvidék, termőhely, illetve a bor hírnevének, minőségének védelme, emelése. Összekötik a szőlőtermesztést és a borászatot a táj kultúrájával, múltjával, hagyományival és a borfogyasztóval. A borrendek mindenekelőtt a kulturált borfogyasztás e1kötelezetjei, hirdetői. Tagjai hozzájárulnak az általuk képviselt vidék borainak minőségvédelméhez, hírnevének elmélyítéséhez.

A borrendek régen és ma is termelőkből, gazdákból álltak össze, tömörültek borrendi egyesületekbe. Megalakulásukat természetesen gazdasági érdekek is motiválták. A borrend nyújtotta reklám és marketing lehetőségek kihasználása révén az értékesítés, a forgalom növelése is fontos céljuk.

Baráti társaságot alkotva elsősorban saját körzetükben próbálják céljaikat megvalósítani. Előadásokat, borbemutatókat tartanak, kiállításokon, borversenyeken, fesztiválokon vesznek részt. A borrendek által szervezett nyilvános, színpompás felvonulások, avatási ceremóniák, ünnepi rendezvények több ezer néző előtt zajlanak. Hasonlóan sikeresek az évente megrendezett nemzetközi kongresszusok is.
Borrendek Magyarországon
Magyarországon az első borrend 1976-ban alakult meg Baján, PAX CORPORIS néven. 1989-ben már 13 borrend működött hazánkban, ezek alakították meg a Magyarországi Borrendek Országos Szövetségét. A szövetségnek jelenleg több mint 30 tagja van, de további számos borrend és borbarát egyesület működik az országban. E szervezetek ünnepélyes, a középkori lovagrendi hagyományokra támaszkodva esküsznek fel saját borukra, borvidékükre, de sokat tesznek a magyar szőlő- és borkultúráért, illetve a bor kulturált fogyasztásának megismertetéséért és terjesztéséért is.
Különleges tradíciók és egyedi megjelenés
A rendek avatási ceremóniája, ruhája, a zászló, címer kötődik a táj történelmi hagyományaihoz. Gyakoriak a bor körüli összejövetelek, közös kirándulások. Minden borrend sajátos díszes öltözékkel, lánccal, emblémával, címerrel és zászlóval rendelkezik. Külsőségeikben a középkori lovagrendi hagyományokra támaszkodnak. Nevük gyakran ered a terület vagy a tájegység régi nevéből, esetleg egy egy-egy tárgyi emlékből, vagy egy neves szakember nevéből. Díszes öltözetüket, kellékeiket is ehhez kapcsolódva tervezik meg és készítik el. Maguk határozzak meg, nemcsak a működési rendjüket, hanem az ünnepeiket, ceremóniájuk rituáléját és zászlós borukat is. A zászlós bor a tájegység legjellegzetesebb, leghíresebb és legjobbnak ítélt bora. Lehet egy állandó fajta, lehet egy cuvée, vagy egy évente, házi borversenyen kiválasztott bor. A legfontosabb, hogy kiváló minőségű, és a borrendet és borvidéket reprezentáló bor legyen.

Tagok

A borrendek saját szabályzatuk alapján, ünnepi ceremónia keretében avatnak új tagokat. Ezt természetesen megelőzi egy sikeres próbatétel. Ennek során a jelöltnek valamilyen a borhoz, borvidékhez kapcsolódó gyakorlati feladatot (pl. borospalack kinyitása, borkiválasztás) kell végrehajtani. A sikeres próbatétel után a borrendre és annak zászlós borára történő eskütétel következik. Ezután a nagymester a borrend jelképét jelentő eszközzel (bot, kard, stb.) az új tagot a rend tagjává avatja. Ezek az avatási ceremóniák mindig sok száz érdeklődő előtt zajlanak. Tevékenységük iránt egyre nagyobb az igény a legkülönbözőbb szervezetek, intézmények részéről.
A borlovagok között sok a szőlész-borász, vendéglátós, vagy az idegenforgalmi szakember, de napjainkban egyre több a laikus résztvevő is ezekben a szervezetekben.
Néhány magyarországi borlovagrend
BALATONVIN BORLOVAGREND - Balatonfüred
BRINDISI SZENT LŐRINC BORREND - Mór
CHEVALIERS DE TÖRLEY PEZSGŐREND - Budapest
CUSTODES VINORUM VILLÁNYI BORREND - Villány
DA BIBERE ZALAI BORLOVAGREND - Keszthely
DOM PERIGNON KÖVETŐI GASZTRONÓMIAI PEZSGŐREND – Pécs
SOMLÓI BORREND - Veszprém
SZENT VINCE BORREND - Szeged
VINUM AGRIENSE BORREND - Eger
VINUM CIVICUM FIDELISSIMORUM BORREND - Sopron
VINUM REGNUM REX VINORUM BORREND TOKAJ - Budapest
VINUM VULCANUM BORREND - Badacsony
 
Winelovers borok az olvasás mellé