A Budapest szívében, az InterContinental Corso teraszán megrendezett Winelovers Summer Opening Party-val hivatalosan is megérkezett a nyár.
A Borkollégium Alapfokú kurzusán Kielmayer Kristiantól tanultam, hogy borkóstolás előtt a pezsgő remek „belövő” ital lehet. Ezt a tanácsot azóta mindig megfogadom, és igyekszem buborékokkal ráhangolni a szám belső felületét a további borokra.
Ennek tükrében első utam a soproni Steigler bio borászathoz vezetett, ahol egy 2023-as Pét Nat zöldveltelinivel nyitottam az estét. Az érett körte, lime, zöldalma aromák variációja, citrusos, ásványos lecsengése engem levett a lábamról, a láthatóan nem csak én voltam ezzel így. A pét nat-nak óriási divatja van manapság, és úgy tűnik, a soproni pince jól eltalálta a stílust, amivel meghódíthatja a borkedvelőket.
A pét-nat az úgynevezett méthode ancestral, vagyis ősi, eljárással készült pezsgő. A bort az erjedés lezajlása előtt palackozzák le. Szintén a pét nat sajátossága, hogy nem történik seprőtelenítés, azaz degorzsálás, az erjedés során képződött üledék benne marad a palackban, tehát szűretlen. A Steigler Pince azonban alkalmazkodva a fogyasztói igényekhez, annyi csavart tett a bor elkészítésébe, hogy mégis degorzsálta azt, így küllemre is maximálisan megfelelt a fogyasztói igényeknek.
A soproni pincészet egyébként 2020 óta készít organikus borokat a Fertő-tó közelében. A szőlőtermesztés legészakibb határvonalánál található a borvidék a Soproni-hegység lankái közt, az Alpok adta klimatikus viszonyokat is élvezheti. Bio bor szortimentjükben megtaláljuk a pinot noir, kékfrankos, cabernet franc és a merlot tételeket is.
Még a buboréknál maradva az Egersoul Extra Brut pezsgőjét sem szerettem volna kihagyni. Az olaszrizling - zengő párosításból eredő illat és ízjegye a bornak igazán egyedinek mondható. A zengő ritkán kóstolható önmagában, inkább házasításokhoz használják. Illatában akác, mezei virágok törnek fel a pezsgőben, amitől igazán frissítőleg hat ezen a kora nyári estén.
Egy 2023-as superior Egri Csillaggal folytattam, ami az estém első fehér bora, és egyébként a birtok első Egri Csillaga. Olaszrizling alapon, hárslevelű, furmint, zengő és chardonnay szőlőfajták teszik “egrivé” ezt a Csillagot. A bor kortyolgatása közben megtudtam, hogy az egerszóláti borászat 2017 óta épül, szépül. Úgy tartják, Egerszólát Magyarország Toscana-ja. Csodálatos panorámájuk az Eged hegyre, a Mátrára és a Bükk hegységre tekint. A letisztult elegáns grafika a palackokon, a környezet, és a hat számon tartott tételükkel beteljesülni látszik az a vágyuk, hogy megmutassák magukat a nagyvilágnak, és széles körben népszerűsítsék a boraikat.
Somló is képviselte magát az eseményen, méghozzá egyik legfiatalabb pincészetével, a Kancellár Birtokkal. Kínálnak furmintot, hárslevelűt, egy reduktív és egy hordós juhfarkot is ugyanabból a tartályból. Utóbbi kettőre egyből lecsaptam, izgalmas összehasonlításnak néztem elébe.
A több száz éves múltra visszatekintő juhfark mára szinte kizárólag Somlóra szorult vissza. A neutrális fajtákhoz tartozik, markáns karakterével remekül közvetíti a termőhely jellegzetességeit. Magas savtartalmát még a meleg évjáratokban is megőrzi, sőt éppen emiatt alkalmas akár édes borok alapanyagának is. Aromavilágára a fehér húsú és csonthéjas gyümölcsök, citrus, zöldfűszerek és sósság jellemző. Találunk kizárólag tartályban készített tételeket, de általánosabb, hogy kap egy rövidebb-hosszabb ideig tartó fahordós érlelést, és a palackos pihentetés is jól áll neki.
A Kancellár Birtok képviselője elmondta, hogy mindkét juhfark Berlinben és Ázsiában is nyert érmet. A mellettem éppen szintén a 2020-as juhfarkot kóstoló hölggyel egyetértettünk abban, hogy remek reduktív iskolázású juhfarkot kóstolhattunk, a hordóban 6 hónapot érlelt tételnél pedig Somló köves talaja visszaköszön a bor karakterjegyeiben, megfűszerezve egy kicsit édes, aszús jelleggel.
A Varga Pincészetnél a limitált mennyiségben elérhető friss chardonnay-val kínáltak meg, ami nem mellesleg az egyik kedvenc fehérszőlőfajtám és a Winelovers Summer Party-n debütált. Idén az Aranymetszés sorozat 2023-as tételeit kóstolhattuk, köztük Irsai Olivért, sauvignon blanc-t, valamint egy kései szürkebarátot.
A Varga pincészet nemcsak Badacsonyban, hanem az egri borvidéken is 60 hektáron gazdálkodik. Többek között a sauvignon blanc, a cabernet sauvignon és hárslevelű fajtákból készített boraik otthona a legmodernebb technológiákkal felszerelt, a legmagasabb műszaki és automatizálási szintet képviselő feldebrői birtok. Innen jött a chardonnay is, az időjárási viszonyok miatt kevesebb mennyiségben. A passiógyümölcs és a zöldalma ízjegyeket, az élénk savakat az erjedésből visszamaradt szén-dioxid még jobban kiemeli. A friss, laza, illatos gyümölcsös karaktereket hozza, ami egyébként nem jellemző a chardonnay-ra. Szeretem az ilyen borélményeket.
A Trifecta furmintja az estém utolsó fehér bora. Azt hiszem méltóbb elköszönést nem tudtam volna választani. A Trifecta Wines tokaji borászatnál leghangsúlyosabban a furmint szerepel a repertoárban. A Trifecta Wines Tokaj 2016-ban alakult, csodás birtok várja az odalátogatókat. A furmint egyébként nem volt hordóban, mégis kiválóan hozza az igazi furmint jegyeket. Összetett fajtáról beszélünk, jellemzően testes tételeket produkál. Két igazi furmint rajongóval elegyedtem beszélgetésbe, akik nem győztek betelni a poharukból áradó elképesztő aromákkal.
Kezd besötétedni, jöhetnek a vörösborok - gondoltam. Az utam egyenesen a Maul Pincészethez vezet. A standnál nagyon jó kis társaság gyűlik össze. Korábbi furmint kedvelő vendég társaimat Maul fehér színű Cabernet franc-jával, a 2022-es Blonde-al csábítom el a villányiakhoz, azonban mielőtt megnyitnám az este „vörös” részét, én is megkóstolom. Megtudjuk, hogy az úgynevezett „glash” vagyis halványrózsaszín színt az aktív szénszűrő használata hozza, valamint az, hogy a bor nem volt héjon tartva. Egy fűszeres és markáns, nagyon egyedi fehérborral koccintunk. A 2020-as Latorral folytatom; cabernet franc; meggyes, erdei gyümölcsös, avaros, bőrös férfias karakterrel érkezik az első vörös korty. Érett tanninokkal, hosszú, selymes lecsengést hoz. Egy 2020-as merlot, vagyis a Hedonista a következő, egészen más; a fahéj, a szerecsendió, a kardamom illata babonáz meg bennünket. A savak is majdnem édesnek hatnak. Ez a tétel a Winelovers Awards ezüstérmese volt 2023-ban.
A bronzérmes 2020-as Démon egy syrah, nagyon intenzíven fűszeres, szinte keserű csokis, vaníliás jegyekkel. Ez syrah a javából! A fás aromák itt is megjelennek, csak úgy, mint a merlot-nál.
A szortiment és az „este teteje” ahogy Maulék fogalmaznak, a „Dávid” premium selection. Nem csak azért, mert a férjemet is így hívják, de ez a bordói házasítás „nagyon ott van”. Cabernet franc, cabernet sauvignon, merlot, fűszeres, kakaós aromákkal. Íze érett fekete ribizli, málna, szilva. Komplex és magával ragad. Ezt igazán lehet értékelni, csak ajánlani tudom!
Csodálatos pesti estét zárhattunk a Winelovers Summer Partyn, alig várom a következőt!