"Igyekszem azt kihozni a szőlőből, amit az valóban tud"

(X)
2024. október 08., 11:03


A Bődy Családi Birtok évről évre sikerrel szerepel a borversenyeken, Well Set Up 2023 rozéjuk harmadik lett a Winelovers Top 100-as listán a kategóriájában. Buzás Gábort, a birtok borászát kérdeztük a terveikről, de mesélt kísérletező kedvéről is az erjesztési módok ötvözése terén.
\
A Bődy Családi Szőlőbirtok és Borászat tulajdonosa, Bődy Zoltán gyermekkorában esti mese helyett hallgatta a történeteket egy hajdanvolt családi birtokról, amelyet 1945-ben elveszítettek. A birtokot államosították, volt téesz ház, ideiglenes templom és iskola, majd sokáig magánkézbe került. Tizenegy évvel ezelőtt egy véletlen folytán sikerült visszavásárolni a területet, rajta a romos házzal, amit aztán tíz év alatt újítottak fel 1904-es fényképek szerint, és így mára végre újra visszanyerhette régi pompáját.
 
Buzás Gábor a barátai révén kezdett el ismerkedni a borszakmával, magát igazi borkedvelőnek tartja. 2005-ben kezdett a Feind Borászatnál, majd innen került át Sümegre, ahol közel 12 évet dolgozott. Jelenleg Cserszegtomajon tevékenykedik, ahol immáron a hatodik éve dolgozik borászként.
 
A Bődy Családi Birtok körülbelül 4 éve üzemel borászatként, bár már korábban is foglalkoztak szőlőműveléssel, hiszen a tőkék életkora eléri a 8-10 évet. A 3,5 hektárnyi szőlőterület nagyrészt Irsai Olivér fajtából állt, ezt a területet újították meg egyéb fajtákkal, mint a kékfrankos, a syrah, illetve a zöldveltelini, mégis még mindig az Irsai a legnépszerűbb fajta. A borászat igyekszik bővíteni a kínálatát a borok területén, de csak egyes határokon belül, így a saját szőlőin kívül, más borászatoktól is vásárol fel szőlőt. „Az eladott Irsai Olivér szőlő árából veszünk egyéb szőlőfajtákat, de csakis olyan termelőtől vásárolunk, ahol biztosan tudjuk, hogy a minőség garantált. Az a célunk, hogy a jövőben csak saját szőlőből készült tételeket árusítsunk, ehhez pedig az kell, hogy magasabb presztízsű fehérbort adó szőlőfajtákat is telepítsünk. A területünkön megvan a potenciál, így ezt ki kell használnunk" -mondja Gábor. 
 
\
 
Az említett minőség nyilvánvalóan nem csak a szőlőben, de a borkészítésben is megmutatkozik, hiszen a borászatnak már nem ez az első alkalma, hogy díjat szerez. „Számomra az a lényeg egy borban, hogy egyszerűen szólva, boros legyen. Nem tutti frutti ízű a fajtaélesztőknek, vagy az egyéb hozzáadott kemikáliák köszönhetően, és nem is az a cél, hogy mindenkinek tetsszen. Igyekszem azt kihozni a szőlőből, amit valóban tud, amit valóban adni akar. Nyilvánvalóan számít az a „plecsni” a boron, de nem ez fogja eladni a tételt. Lehet, hogy csillogó szemekkel néznek majd, ha megmutatom a vendégeknek a nyertes palackot, de sokkal nagyobb dicsőség, ha kóstolás után is megmarad az a csillogó tekintet” - emeli ki a borász. 
 
Érdekes, hogy sok borászattal ellentétben a rozé bor alapanyaga nem rozénak van szedve Gáboréknál, hanem hagyják szinte teljesen beérni a szőlőt, így magasabb beltartalmi értékkel rendelkezik. Gábor igyekszik ötvözni az erjesztési módokat borkészítéskor, hogy minél szélesebb spektrumon mozogjanak az aromák. Így van olyan tétel, amelynek egy része hordóban, míg másik része tartályban erjedt. Arra mindenképpen ügyel, hogy a bor spontán erjedjen, és ne kelljen semmiféle plusszal beindítani az erjedést.
 
A Well Set Up 2023 rozé alapjául szolgáló merlot például külön áztatva nem volt, csak saválló tartályban erjedt, míg a szintén a rozé alapját képező kékfrankos amerikai tölgyben erjedt, spontán, három hétig. „Minden borkészítési technológiának megvan a maga pozitív hozadéka a borra nézve, emiatt is próbálom ötvözni az eljárási módokat. Nyilvánvalóan vannak jobb-és rosszabb évjáratok, így az adott évi alapanyagtól függ, hogy éppen mit kell csinálnom a szőlővel és a borral. Igyekszem szinte vegyszermentesen dolgozni, de a kén (bár nagyon kis mennyiségben) sajnos vagy nem sajnos, igenis kell a borba”.
 
\
 
Az engem leginkább foglalkoztató kérdés, amit mindenképpen szerettem volna megkérdezni, hogy mégis, honnan ered a rozé neve: azaz a Well Set Up. Azt gondolom, a bor címkéje is abszolút figyelemre méltó, a névvel kiegészítve azonban még inkább megragadja a tekintetet. 
A Well Set Up, annyit jelent: jól öltözött. Hogy miért pont ez a név? Mivel ez a tételünk is többféle erjesztési módon készült, többféle technológia használatával, így olyan, mintha egyszerre több ruhát is felvenne a bor. A címke, a többitől eltérően sötétebb, a piros fellógatott hokedli mégis megadja a kellő lendületet. Kissé extrém és játékos” - magyarázza Gábor.
 
Jelenleg a borászat körülbelül 3000 palackot készít, ezért leginkább a helybéli árusításra helyezik a hangsúlyt, de egy borkereskedés webshopján is megtalálhatóak a tételeik. Van egy kisebb kóstolótermük is, ahol gyakran tartanak boros eseményeket, borkóstolókat, illetve a helyi szállodákban, éttermekben érhetők még el a borok. „Nem az a legfőbb célunk, hogy nagyobbak legyünk, sokkal inkább az, hogy minőséget tegyünk az asztalra. Legyünk prémiumok kicsiben, hiszen, ha már egy rangos étteremben, vagy hotelben ott vagyunk, az sokkal többet számít, mintha mindenhol megjelennénk”.
 
Kíváncsi voltam arra is, hogy jelenleg milyen problémákkal néz szembe egy borászat, mik a legnagyobb kihívások a szőlőben, a borászatban, vagy éppen a piacon. „Szerencsére a szőlőben folyó munkálatokkal nem szokott gondunk lenni, hiszen van egy szinte állandó teamünk, akik minden évben jönnek a szüretre, amolyan csapatépítő jelleggel. 4-5 nap alatt általában végezni is szoktunk vele, a szőlőfeldolgozás többi része sem okoz problémát. A nagyobb gond inkább a piac. Sajnos a hazai borokra nincs akkora kereslet, mint eddig, a vörösborok eladása pedig abszolút csökkenő tendenciát mutat. Az egyik fő fajtánk, az Irsai Olivér, ugyan még mindig népszerű mind a fiatalabb, mind pedig az idősebb korosztály körében, a maga frissességével, lendületességével, azonban az eladások itt sem hozzák a várt mennyiséget. Azt gondolom, ez nem csak nálunk van így. Ez a probléma globálisan érinti a hazai borászatokat” - mondja Gábor.
 
\
 
Beszélgetésünk végére érve Gábor azt is elmondta, hogy nemsokára saját webshopjuk is indul, amelyet már izgatottan várnak. Emellett jövőre hivatalosan is felvehetik a bio borászat címet, hiszen - bár eddig is igyekeztek szinte vegyszermentesen dolgozni - ezt a jövőben tanúsítvány is igazolja majd.
 
Szerző: Sisa Barbara

Winelovers borok az olvasás mellé