Az éves ciklus a szőlőbenA szőlőművelésben minden egyes hónapnak megvan a maga szerepe. Lássuk, melyek ezek!
5 tudnivaló Villányból: a kikericstől a nagyharsányi ördögig – 2. részA villányi borvidék borkultúrája és történelme egyaránt gazdag. A törökverő Savoyai Jenő 26 villányi falu tulajdonosa volt, így a borokból szép jövedelem jutott a veterán katonának. Naponta találkozhatunk a villányi palackok címkéin a Teleki névvel, de tudjuk-e, hogy kinek a neve előtt tisztelgünk, ha elfogyasztunk belőle egy pohárral?
Hajós-bajai borvidék: a legmelegebb borvidékünk pincefaluinak árnyékábanA Hajós-Bajai borvidék az Alföld három borvidéke közül méretét tekintve a Kunsági és a Csongrádi közé ékelődik. Az Alföldi borvidéket a rendszerváltás után, 1990-ben osztották három borvidékre: a Kunságira, a Csongrád-Szegedire és a Hajós-Bajaira. A legnagyobb a Kunsági a maga 21 ezer hektárjával, a két kisebb mindössze 1800, illetve 1000 hektár méretű. Viszont a Hajós-Bajai az a borvidék, ahol legtöbb a napsütéses órák száma, és ahol Mária Terézia sváb telepesei épített örökséget is hagytak ránk.
Íme Heston trükkje, amitől jobban ízlik a borA molekuláris gasztronómia atyaúristene, Heston Blumenthal tényleg nem egy hétköznapi pasas. Külön trükkje van arra is, amitől ízlik neki jobban a bor: attól, ha olyan személyt képzel maga elé iváskor, akit nagyon szeret.
Miért 0,5 literes és nem 0,75-ös a tokaji aszú palackja?Orvosságos üvegtől rajnai palackon át sok mindenbe töltötték a 19. századig a leghíresebb magyar bort. A körülmények összejátszásának hála, az 1800-as évek végére megszületett a ma is használatos jellegzetes palack. A történetben felbukkan Széchenyi is.