Fröccs

10 nap a Tokaji borvidéken - 1.nap

Július 16. 10:32
Jenei Balázs, a Mandiner újságírója, 10 napon át a Tokaj-Hegyaljai borvidékről tudósít. Minden nap másik állomásról jelentkezik, meséli el tapasztalatait.
 
Az első napot Tállyán töltötte:
 
1. nap – 2015. július 13. hétfő
 
Régóta terveztem, hogy hosszabb időt töltök el a tokaji borvidéken. A túrámnak több oka is volt: egyrészt innen származik a legérdekesebb hazai fehérborok jelentős része, másrészt több borász is hívott már pincelátogatásra, harmadrészt mert úgy éreztem, nekem még dolgom van ezzel a borvidékkel. Az nem elég, ha a legismertebb termelők borait kóstolom, és azokkal nagyjából képben vagyok, illetve javarészt tisztában vagyok azzal, hogy mi történik a borvidéken, és mit terveznek vele. Úgy éreztem, meg kell nézzem közelről, hosszabb időn keresztül Tokaj hegyeit és a borászokat, ahol alkotnak.
 
Az első napi célállomás Tállya, ahová Budapestről két és fél óra vezetéssel egész kényelmesen le lehet érni. A túrám bázisállomását a Homoky család vendégháza jelenti, ahol az éjszakáim több mint felét eltöltöm, így most is hozzájuk érkeztem. Az út egyre jobb Hegyaljára, és amikor a 37-es úton autózva először vettem észre a tokaji dombok és a Kopasz-hegy látványát, jóleső öröm volt az, amit éreztem, hogy újra visszajövök a magyarországi borkészítés legnagyobb névvel rendelkező borvidékére. Pár perc nézelődés is jól jött volna a messzi távolból, de inkább igyekeztem a célállomásra. Homokyéknál Dorka éppen fejtett, így már érkezésem pillanatában belekóstolhattam a 2014-es tételekbe, amelyeket Dorka összeházasít, mivel csak nagyon kis mennyiségek készültek az egyes dűlők boraiból. Sőt: a mádi Szent Tamás-dűlő borát én fejthettem át a nagyobb acéltartályba a tállyai Hetény, a Bárfai, a Görbe és Sas-alja dűlők borai mellé.
 
A teljes naplóbejegyzést a Mandiner oldalán olvashatod el.

Ennél betegebb dinnyés koktélrecept ma már nem lesz!

Július 16. 08:21
Idiotizmus!!! Ebben a videóban sikerült kimaxolni mindent! Innád?
 

You can try :)

Posted by Funny Videos on 2015. július 14.

Mire jó a kakukkfű?

Július 16. 06:33
Itt van minden fontos információ, amit a kakukkfűről tudni kell:
 
Felhasználás
Levelei frissen és szárítva egyaránt felhasználhatók. Igen erős aromája miatt mértékkel használható sertés- és báránysültekhez, sajt- és tojásételekhez, szárnyasokhoz és vadhúsokhoz.
 
A francia konyha tipikus fűszere. Adhatjuk sűrűbb levesekhez, pácokhoz, mártásokhoz, teákhoz.
 
Érdekesség, külső megjelenés
20-40 cm magasra növő, vadon termő, évelő félcserje. Szára szétágazó, fás. Levele apró, lefelé tekeredő szélekkel, szürkészöld, alsó oldala szőrös. Virága kicsi, színe a vörösestől a világos ibolyakékig terjed.
 
A római katonák harcba indulásuk előtt kakukkfűvel ízesített bort ittak, és kakukkfűvel készített fürdőt vettek, hogy erőt és bátorságot nyerjenek tőle.
 
Gyógyhatás
Teája serkenti az emésztést. Mézzel keverve segít csökkenteni a görcsös köhögést, és megszünteti a légutak betegségeinek tüneteit.
 
(Forrás: Nosalty.hu)

Itt lesz idén a Budavári Borfesztivál

Július 15. 20:17
A szervezők tudhatnak valamit, hogyha ilyen fotókat posztolnak a fesztivál Facebook oldalára... :)
 
Még 56 nap, és indul a móka! Mi már nagyon várjuk!
 

#gyönyörűmintmindig

Posted by Budavári Borfesztivál on 2015. július 14.

„Van perspektíva a borászatban”

Július 15. 18:38
A 13,5 videoblog Kis Tamással, a Somlói Vándor borászával készített egy rövid interjút. Arra a kérdésre keresték a választ Tamástól, hogy: Mennyi perspektívát nyújthat ma egy fiatal számára a borász szakma? A videó végén Ripka Gergely (13,5) a borász szakma nehézségére kérdezett rá, amleyre Kis Tamás így válaszolt: „Kemény szakma, mint a kő”.
 

Állandó fejlődésben a köveskáli pincészet

Július 15. 15:16
A Pállfy Pince borai a Káli-mednecében készülnek és kerülnek palacba 1998 óta. A borászatnál már a második generáció is nagy erőkkel dolgozik. Pállfy Gyula fia, Attila vezette körbe a Maniner.hu újságíróját Jenei Balázst.
 
A Köveskálon tett látogatás beszámolójában a pincészet jövőbeni terveiről is mesél a szerző, valamint a tavalyi évjárat hordómintáit is bemutatja.
 
„Mikor már az autóban ültünk, hogy megnézzük a Köveskál környékén lévő szőlőterületeket, Attila az idei tervekről és a jelentős vállalásról beszélt: öt évre bérelnek egy 10 hektáros területet a Mező-mál dűlőben, amiben olaszrizling-, tramini-, pinot noir- és syrahtőkék találhatóak. A szőlőterületeik így jelentősen megnőttek: egy picit meg is csúsztak a nyári zöldmunkákkal, de igyekeznek behozni magukat.
 
A család a Fekete-hegyi Csere-kúti dűlőben két pincével is rendelkezik, mindkettőnél komoly munka folyik: éppen felújítják az erjesztő- és az érlelőpincét. Először a nemrégiben vásárolt új pincén van a sor, ahol éppen szárad a fal. A nagyjából tízméteres kis pincében lesznek majd Pálffyék ászokhordói, és ha minden igaz, a borok felett egy kis pihenőszobát is kialakítanak majd. A másik, eredeti pincébe belépve hirtelen egy legósdobozban éreztük magunkat: nagyon látszik, hogy szükség van a növekedésre, de a család úgy tűnik, ügyesen használja ki a kis helyet.
 
Pálffyéknál a jelen, a múlt és a jövő folyamatosan összeér. A tervek szerint ez a pince is megújul, sőt ha úgy alakul, valamikor majd össze is kötnék az egymástól nagyjából 50 méterre lévő két objektumokat. Ha már a jövőről beszélünk, hiba lenne elfelejteni: a pince előtt közel 6000 tőke furmintcsemete élvezte a napsütést, és a pincéktől kicsit feljebb rajnairizling-tőkék növekednek.”

Hol kezdődik a koffeinfüggőség?

Július 15. 12:33
Naponta 300 miligrammos koffeindózis még biztonságos, ami körülbelül három kávénak felel meg. A mértékletes koffeinbevitelnek nincsenek káros hatásai, sőt, a kutatások azt mutatják, kifejezetten előnyös is lehet.
 
A kávé sokféle kémiai anyagból áll össze, fő komponense a stimuláló, élénkítő hatást kiváltó koffein.
  • emeli a pulzusszámot
  • kihat a vérkeringésre
  • gyorsítja az agyi anyagcserét
  • erősíti az élénk figyelmet jelölő agyhullámok jelenlétét
Ágoston Csilla, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Pszichológia Intézetének tanársegédje szerint a kávéfogyasztás hatása egyénenként különböző. Vannak, akik kimondottan érzékenyek rá, és koffeinmérgezés alakul ki náluk, amelynek tünetei a nyugtalanság, idegesség, nagymértékű feszültség, álmatlanság, alvászavar, kézremegés, akár szédülés, hányinger, hányás is előfordulhat, a heves szívdobogás pedig tipikus szubjektíven észlelt tünet. Ha ezek közül három-öt tünet fennáll, már koffeinmérgezésről beszélhetünk - írja a Hirado.hu.
 
A mértékletes koffeinbevitel nem befolyásolja az élettartamot, a szív- és érrendszeri betegségeket, a cukorbetegséget, ám akár már napi egy csésze kávé fogyasztásától is kialakulhat a függőség. Más pszichoaktív szerrel ellentétben a koffein nem befolyásolja olyan erőteljes mértékben az életünket, hogy nehéz lenne lemondani róla.
 
A koffeinmegvonásnak kellemetlen tünetei vannak:
  • fejfájás
  • fáradtság
  • levertség
  • depresszív hangulat
  • rosszabb esetben pedig influenzaszerű tünetek is jelentkezhetnek: izommerevség, izomfájdalom, szédülés.
Ezek a tünetek a koffeinfogyasztás abbahagyása után pár napig tartanak. Ahhoz, hogy a szervezet visszaálljon az eredeti éberségi szintre, több hétre van szükség.
 
Ágoston Csilla arra is felhívta a figyelmet, hogy a koffeinnek bizonyítottan erősebb vizeletkiválasztásra ingerlő hatása van, ezért nagyon fontos, hogy megfelelő mennyiségű vizet is igyunk a kávé mellé.
 
 

Borszerda a Magyar Nemzeti Galériában

Július 15. 10:03
A Magyar Nemzeti Galéria Friss Borszerda elnevezésű eseménysorozatot rendez, ahol szerda este kiállítások, tárlatvezetések, zenei és egyéb programok várják a vendégeket, ahonnan a borok sem hiányozhatnak.
 
A tematikus vezetések elsősorban az állandó kiállítások mesterműveire összpontosítanak, de az Magyar Nemzeti Galéria (MNG) bemutatja legfrissebb, július eleje óta látogatható kiállítását is: a Remekművek a Szépművészeti Múzeumból című tárlat a felújítási munkák miatt három évre bezárt Szépművészeti Múzeum fő műveiből nyújt gazdag válogatást - közölte az MTI-vel a Nemzeti Galéria.
 
A kiállításban ötvenhét remekmű kalauzolja végig az érdeklődőket az ókortól a gótika, a reneszánsz és a barokk művészeti emlékein keresztül egészen a XIX-XX. század fordulójáig.
 
A Modern idők - Magyar művészet a millennium és a második világháború között címmel újrarendezett XX. századi állandó gyűjtemény az időszak legfontosabb alkotóit és törekvéseit mutatja be. Az 1896 és 1945 közötti művészetre koncentráló kiállítási egységben csaknem 150 festmény, 30 szobor és 200 érem tekinthető meg.
 
A Friss Borszerda esten a Winelife Pincészetet és a soproni borvidéket Lukács Szabolcs országos sommelier bajnok mutatja be.
 
Az este zenei fellépője a magyar dzsessz egyik leginnovatívabb muzsikusaként számon tartott Barabás Lőrinc, aki Eklektric nevű együttesének 2005-ös megalapítása óta többek között olyan zenészek mellett játszott, mint Bonobo, Erik Truffaz, Nicola Conte és Valerie June. A Borszerda esten szólóban áll színpadra: egyszemélyes előadásában laptopon, szintetizátoron, trombitán és effekteken szólal meg a zene, melyben a gépi, szintetikus hangzások, a trombitaszólamok tekervényei és a hangszeres improvizáció vegyül egybe - közölte az MNG.
 
Július 22-én Extravagáns Borszerda címmel az egri Almagyar-Érseki Szőlőbirtokot, majd egy héttel később, a Modern Borszerda esten az Arad-hegyaljai Balla Géza Pincészetet látja vendégül a Magyar Nemzeti Galéria.
(forrás: MTI)

A hely, ahol kiszakadsz a nagyvárosi mindennapok forgatagából

Július 15. 06:33
Magyarország egyik legtöbbre tartott borászának "székhelye" Mádon, a Batthyány utcában található. A hely, ahol megáll az idő és megfeledkezel a gondokról: Szepsy Istvánnál tett látogatásáról ír a Borrajongó.blog.hu.
 
„Aki hallotta már beszélni Szepsy Istvánt, az tudja, hogy nem egy "showman-alkat", szerényen, halkan, manírok nélkül beszél, mégis tökéletesen leköti a közönségét, amely csendben hallgatja (issza :)) szavait, miközben a mádi mester derűs nyugalma szép csendben mindenkire átragad. Most sincs ez másként.
 
A Szepsy borokkal kapcsolatban vegyes tapasztalatokra tettem szert az utóbbi években. Az édesek kivétel nélkül mindig remekeltek (sőt!), a száraz borok esetében nagyobb volt a szórás: közül némelyek egészen lenyűgöző élményben részesítettek, míg mások viszont kevésbé győztek meg. Szepsy István maga is elismeri, hogy egyes tételeknél bizony volt palackvariáció, ezt 2013-tól az üvegdugós lezárás bevezetésével igyekeznek kiküszöbölni. A másik fontos változás: a száraz tételek jó része immár hűtött acéltartályban erjed.
A termékpalettát illetően száraz borban teljesen a furmintot helyezik előtérbe, a hárslevelű és a muskotály az édes borokba kerül majd. A tokaji borászlegenda szerint az első osztályú dűlők képesek megmutatni potenciáljukat, egyedi karakterüket száraz és édes borban egyaránt, ezért a jövőben a pincészet célja, hogy ezekből a dűlőkből szelektáltan száraz furmintot és aszút is palackozzon, természetesen az évjárat biztosította lehetőségek figyelembevételével.”
 
A teljes cikket itt tudod elolvasni.