Fröccs

120 év után először vásárolható alkohol Birmingham egyik elővárosában

Október 02. 09:45
Több mint 120 éves hagyománynak véget vetve engedélyezték szeszes italok árusítást egy 25 ezer fős angliai településen, a Bournville nevű birminghami elővárosban, és elsőként egy újságárusnál lehet bort vagy sört vásárolni.
 
Az évszázados alkoholtilalom a település alapításának idejére nyúlik vissza. Bournville-t az 1890-es évek elején alapította George Cadbury, a világhírű csokoládémárka atyja a gyárában dolgozó munkások számára. Mivel Cadbury kvéker vallású volt, tartózkodott az alkohol fogyasztásától, és absztinenciára kötelezte munkásait is, így a városkában soha nem is nyílt italbolt. 
 
Az önkormányzat azonban most engedélyezte az újságosbódét működtető Kamal Sharmának, hogy alkoholt is árusítson. Az újságárus reméli, hogy szeszes italok árusításával megmentheti hét éve alapított, jelenleg a túlélésért küszködő üzletét, amelynek forgalmát eddig hasztalan próbálta fellendíteni gyümölcs és zöldség árusításával. Ezeket senki sem kereste, de sokan jelezték neki, hogy szívesen vásárolnának egy doboz sört vagy egy üveg bort. 
 
Az újságárus végül alkoholárusítási engedélyt kért az önkormányzattól, amely azt meg is adta, nagy meglepetésre, mert a hasonló próbálkozásokba korábban mindig beletört a nagy üzletláncok bicskája. 
 
Lynda Clinton birminghami tanácsnok elismerte, hogy vannak, akiket aggaszt az antiszociális viselkedés, a bűncselekmények és a garázdaság lehetősége, valamint az, hogy Bournville elveszítheti egyedülálló jellegét, a rendőrség azonban nem emelt kifogást, és a döntést meghozó tanácsülésen a jelenlévő lakosok többsége is tilalom feloldása mellett szavazott. 
 
Rob Sealey, a helyi városi tanács tagja mindazonáltal katasztrofálisnak nevezte a döntést, amely szerinte "szembemegy 120 év történelmével".
(MTI)

Az új James Bond szűr a legtöbbet

Október 02. 06:51
A Daniel Craig alakított James Bond minden idők legtöbb alkoholt fogyasztó 007-es ügynöke a The Grocer Magazine kimutatása szerint.
 
A brit folyóirat munkatársai kiszámolták, mennyi alkoholt fogyasztott őfelsége ügynöke minden egyes James Bond-filmben. 
 
Több mint öt évtizeden át hat színész alakította a 007-es ügynök szerepét. Daniel Craig, aki eddig három alkalommal játszotta James Bondot, filmenként átlag 20 egységnyi alkoholt fogyasztott el szerepében. 
 
Craiget Pierce Brosnan követi a listán, aki filmenként 12 egységnyi alkoholt ivott. Sean Connery, az első James Bond és Roger Moore 11 egységnyi alkoholt fogyasztott, az ausztrál George Lazanby 9 egységnyit. Timothy Dalton, akit a legunalmasabb 007-es ügynökként tartanak számon, mindössze 4,5 egységnyi alkoholt fogyasztott.
 
 
A The Grocer Magazine, amely az új James Bond-film, a 007 Spectre: A Fantom visszatér novemberi premierje előtt hozta nyilvánosságra kimutatását, úgy véli, hogy a növekvő alkoholfogyasztás a szponzorok, mint például a Heineken egyre nagyobb hatalmában keresendő. A legújabb Bond-filmet a Belvedere vodkamárka támogatja.
 
"Ez számos ok miatt számít. A Bond a legerőteljesebb filmfranchise a világon". A legutóbbi film, a Skyfall minden idők legnagyobb bevételét hozó brit film volt.
(MTI)

Melyik a világ legnagyobb húsfogyasztó nemzete?

Október 01. 19:23
A világ húsfogyasztási adatai információval szolgálnak egy-egy társadalom életszínvonaláról, étkezési szokásairól és a fogyasztói árakról. Ezt állítja az Organization for Economic Cooperation and Development (OECD) nevű szervezet, akik minden évben felmérik a világ országainak húsfogyasztását. 
 
Íme a ranglista az amerikai adatok szerint. A számok egy fő éves átlagos fogyasztására vonatkoznak.
 
1. Ausztrália: 93 kilogramm
2. Egyesült Államok: 91 kilogramm
3. Izrael: 86 kilogramm
4. Argentína: 85 kilogramm
5. Uruguay: 83 kilogramm
 
A magyarországi húsfogyasztásáról az amerikai cég nem közölt adatokat, így csak azt állíthatjuk biztosan, hogy nemzetközi viszonylatban nincs benne az élmezőnyben. A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai 2013-ból valók, ezek szerint átlagosan 55,5 kilogramm húst fogyasztunk évente. Ez az adat azonban 2000 óta jelentősen csökkent, akkor még 70,2 kiló volt - írja az Origo.hu.

Ez kész: már a Burger Kingnek is van saját bora!

Október 01. 16:04
Ez kész: már a Burger Kingnek is van saját bora!
Fotó: Thedrinksbusiness.com
 
Bemutatta saját vörösbormárkáját a Burger King. A Whopper Wine tölgyfahordóban iskolázott tétel és állítólag kiválóan illik a Whopper burgerhez. Annak a tiszteletére készült, hogy 40 éve nyitott az első Burger King Spanyolországban.
(Via)

Bemutatták az aszúlegenda új évjáratát

Október 01. 15:10
A Tokaji borvidék egyik legjelentősebb, aszút készítő pincészete a Disznókő. Az egyedülálló édes borra specializálódott borászat szeptember végén bemutatta 2011-es Kapi-dűlő 6 puttonyos aszúját a Gerbeaud Házban. A Kapi-dűlő felső parcelláinak legszebb terméséből 1999 és 2005 után 2011-ben is készítettek aszút. A Táncolómedve.hu így ír a tételről:
 
"Megmaradt a puritán, fehér alapon kékkel megírt címke, sugallván, hogy itt semmi nem vonhatja el a figyelmet: a boré a főszerep. Tiszta furmint, a Kapi-dűlő első osztályú, magasabb parcelláiból (riolittufás törmelék, némi lösszel és agyaggal).
 
Kirobbanóan friss illat. Citrusokkal, naranccsal, birssel. Hosszú savak és nagyon édes trópusi gyümölcsök játéka. Megdöbbentő savérzet egy meleg évből, ami bizony magas cukorérzetet is jelent (...). Mindenben nagyon sokat nyújt ez a bor. Most a fiatalos jegyek adják az alapszólamot, kíváncsi leszek, ha ezek a gyümölcsök szükségszerűen a háttérbe szorulnak, éretten, eljut-e a 2005-ös nagyságáig."

Prima Primissima díjra jelölték Vinkó Józsefet

Október 01. 12:29
Prima Primissima díjra jelölték Vinkó Józsefet
Vinkó József
 
Prima Primissima díjra jelölték Vinkó Józsefet, a Kossuth Rádió gasztronómusát, a Heti Válasz gasztronómiai rovatának állandó szerzőjét, a Magyar Konyha főszerkesztőjét.
 
A Magyar Sajtó kategóriában jelölt újságíróval, dramaturggal és műfordítóval Tóth Tamás Antal készített interjút, amit itt lehet meghallgatni.

A csopaki birtokon bevált a csavarzár

Október 01. 11:45
A csopaki Szent Donát Birtokon főszerepben van az oalszrizling és a furmint, mint szőlőfajta. Kovács Tamással készített interjút a Vinoport.hu, aki beszámolt arról, hogy a jövőben természetközelibb borokat szeretene készíteni. A csopaki látogatása során a Vinoport lekóstolta a jelenleg forgalomban lévő Szent Donát Birtok borait:
 
Márga 2013
80 százalékban furmint a Nagykút dűlőből, 20 százalékban olaszrizling. Kisebb része hordóban erjedt, 60 százaléka pedig hordóban is érett. Illata komolyabb tartalmat ígér, határozott, karakteres. A korty elsősorban almás, a hordó szépen integrálódott. A bor csavarzárat kapott, és éppen azért került csak idén tavasszal forgalomba, hogy lássák, hogyan fejlődik ilyen zárással. A borász szerint a módszer bevált.
 
Meszes 2013
A Márga párja, a fajták fordított arányban kerültek bele: ennek nagyobb része olaszrizling, kisebb része furmint a Szitahegyről. Éppen ezért ez a bor – ahogy a pince minden komolyabb olaszrizlingje – parafadugót kapott csavarzár helyett. Orrban szégyenlősebb, illata kevésbé intenzív. Teste is vékonyabb. A korty eleje inkább virágos, a végén a hordó jegyei domborodnak ki. Szép ívű, kellemes savakkal.
 
A teljes borsor kóstolójegyzetét itt tudod elolvasni.
 

Nagy a nemzetközi érdeklődés a magyar mézre

Október 01. 09:54
Szeptember 28-án kezdődött meg a Hungarikum hét a milánói expo magyar pavilonjában, ahol az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) bemutatja a legnépszerűbb hazai mézeket a nemzetközi közönségnek. Magyarországon évente 20 ezer tonna mézet termelnek meg, amely kiváló minőségű élelmiszerbiztonsági szempotból is - írja az Élelmiszer.hu
 
A magyar méz keresett exportcikk, a nagy hagyományokkal és kultúrával rendelkező hazai méhészet pedig nagymértékben hozzájárul a biodiverzitás megőrzéséhez – hangsúlyozta Zsigó Róbert, a Földművelésügyi Minisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkára a Milánói világkiállítás magyar mézeket népszerűsítő programján.
 
A Magyarországon megtermelt méz háromnegyede a nemzetközi piacokon, elsősorban Olaszországban, Németországban, Franciaországban és az Egyesült Királyságban talál gazdára. Az Unión belüli mézkereskedelemből Magyarország körülbelül 25 százalékban részesedik. A magyar méhészeti ágazat a 2013-2016-os időszakban 4,2 milliárd forintnak megfelelő euró támogatásban részesül, amelyből az uniós és a nemzeti rész aránya 50-50 százalék. A legnépszerűbb mézfajta továbbra is az akácméz, amely a megtermelt mézmennyiség – sokévi átlagban – 40-50 százalékát adja.