Giacomo Rallo neve egybeforrt a Donnafugata nevével, amely pincészetet a világ minden részén ismernek. Innovatív gondolkodásának és szaktudásának köszönhetően sokat tett az olasz borért. Nagy veszteség személyének elvesztése.
Február elején Giacomo Tachist, majd most Giacomo Rallot gyászolja az olasz borvilág. Május tizedikén reggel elhunyt Giacomo Rallo.
A szicíliai Donnafugata tulajdonosa és lelke 1937-ben látta meg a napvilágot. Jogi diplomát szerzett, de később úgy döntött, hogy továbbviszi a családi borászatot, amelyet elődei 1851-ben alapítottak. Giacomo Rallo, felesége, valamint gyermekei ezt a hagyományt vitték előre, majd 1983-ban ebből nőtte ki magát a Donnafugata, amely ma már az egyik legismertebb szicíliai pincészet.
A sziget nyugati részén találhatóak a borászat szőlőültetvényei Marsala és Contessa Entellina szívében. Giacomo Rallo 1989-ben érkezett Pantelleria szigetére, ahol a természetes édes bor készítésével kezdett el foglalkozni. Kaliforniai utazása során megtanulta, hogyan kell és lehet minőségi borokat készíteni a forró éghajlati területeken. Elsajátította a technológiát, amellyel hűteni tudja a mustot, valamint kontrollálni az erjedési és érlelési hőmérsékletet is. Az amerikai útjáról hazatérve ezeket alkalmazta megszülető családi pincészeténél, a Donnafugatanál.
Giacomo hitt abban, hogy a borok kifejezik a hozzájuk tartozó egyedi terroirt. Minden egyes borra hatással vannak a természetes kőzetek, a tőkék expozíciója, a tengerszint feletti magassága, az ültetvény klímája és szőlőfajtája. A csúcsminőségű alapanyag kulcsa a termőtájba illeszkedő szőlő kiválasztása, kölcsönhatása a környezettel, valamint ennek folyamatos megfigyelése és értelmezése. A szőlőbogyó kóstolás pedig elengedhetetlen, ha a megfelelő szüreti időpontot szeretnénk eltalálni – írja filozófiáját a Dunnafugata.
A Slowine magazin is mély megrendüléssel adott hírt Giacomo Rallo haláláról. Pincészete nagy mérete ellenére (kb. 300 hektár) elkötelezte magát a fenntartható gazdálkodás mellett. 2007-ben Szicíliában a Donnafugata volt az egyetlen cég, akik részt vettek az Agriveltha projektben, amelynek célja, hogy megakadályozzák a szőlőbetegségek kialakulását, de csupán a szükséges időpontban kezeljék az ültetvényeket. Így minimálisra szorították a környezetre gyakorolt hatást. Ezen kívül napkollektorok segítségével állítják elő a szükséges energia egy részét.
Giacomo Rallo kitartásával, nemzetközi tapasztalataival, a minőségi borpiac iránymutatásával 2006-ban kiérdemelte a legnagyobb elismerést, átadták számára a Munka Lovagja kitüntetést.