Áts Károly: Vagy a mennybe megyek, vagy a pokolbaMustsűrítményes borból várat? - 2012 Év Bortermelője hisz abban, hogy kell a tokaji olcsó tömegbor a piacnak. A Tokaj Kerház főborászi posztját pedig - saját állítása szerint - a szakmai kihívás miatt vállalta el. Vajon sikerül-e megismételni a Royalnál elért sikereket, teheti fel magának a kérdést Áts is, nap mint nap. Népszabi interjú Tokaj Malrboro Manjével.
A házipálinkától lehet a legolcsóbban berúgniA helyzet rejtői: négy nemzet képviselői ülnek az asztalnál. Egy német turista, a helyi sváb közösség vendége, a magyar riporter, a román állampolgárságú házigazda és egy ital, amelyet eredeti délszláv slivovicaként illene tisztelni, valójában kissé aromásított szilvapálinka ő. A legújabb adószabályok következtében illegálisan ugyan, de jó házipálinkából a legolcsóbb berúgni. Tamás Gábor írása.
Schmitt elnöki érdemérmet adományozott a KistücsöknekA Köztársaság elnökének díszoklevele éremmel elismerést kapta két évtizedes, a helyi gasztronómia és borkultúra hagyományait ápoló kiemelkedő színvonalú tevékenységéért Csapody Balázs, a balatonszemesi Kistücsök Étterem tulajdonosa.
Nyolcmilliót fizetett BockBock József borászata fizette be eddig a legnagyobb, nyolcmillió forintos összeget az Összefogás az államadósság elleni alapba. Megközelítőleg ezer cég és magánszemély, összesen 123 millió forintot utalt át a kormány államadósság-csökkentő alapjába.
Nem segíti az állam a gasztro-fesztiválokatFőként a nyári hétvégéken tucatnyi evős-ivós programot, gasztronómiai fesztivált rendeznek országszerte. Az egynapos falusi főzőverseny még nem fesztivál, de a legnagyobb gond nem is ez, hanem, hogy előre tervezhető állami támogatás híján a turisták nem jönnek, a programokat ugyanis nem lehet időben kiajánlani az utazási irodáknak, de a kísérőműsorok is egyre szerényebbek.
Étel és bor randevújaHa magyaros ételekről van szó, Bíró Lajos vendéglője egyértelmű választás. Pedig a közismert séf hosszú pályafutása alatt (többek közt: amerikai nagykövetség, Vörös Sárkány, Múzeum kávéház) a kínai gasztronómián is pallérozódott, és más tájak ízei sem idegenek a konyháján. Az egyetlen csúcsétterem, ahol az adagok néha még a torkosabbakon is kifognak, és a jól bejáratott nagyágyúk mellett itt kéthetente új menüvel állnak elő.
Hatezer éves szőlőprés - A legősibb borkészítés nyomai egy örmény barlangbanA lelőhelyen minden olyan felszerelést megtalált az amerikai Kalifornia Egyetem munkatársa, Gregory Areshian vezette kutatócsoport, amely a borkészítéshez szükséges. A barlangból előkerült egy gyümölcsprés, erjesztő- és tárolóedények. A szénizotópos vizsgálatok szerint a felszerelések 6100 évesek.
Gyógyhatású borkúra a fürdővárosokbanHa az igazság nem is mindig a borban keresendő, az biztos, hogy Magyarország turisztikai vonzerejét a jó borokkal jelentősen lehet növelni. Immár a honi fürdők is ki akarják aknázni a borturizmusban rejlő piaci lehetőségeket. A szándék, hogy a jövőben a fürdővendégeknek borturisztikai csomagokat is kínáljanak, ahol a fürdő valamely borvidéken, vagy annak közelében fekszik. A támogatás „ráfér” a borászokra, mert a nagyobb gyógyvízforrások köré már jól kiépült az a szállodai infrastruktúra, amelyekhez hasonlóval a borrégiók nem igazán rendelkeznek.
A kocsmák is kínálhatnak házi pálinkátA házi pálinkafőzésre vonatkozó szabályok hatálybalépése után évente akár négyszáz liter párlatot is lefőzhetünk otthon. Az így előállított párlatot el is lehet adni, igaz, ehhez már kistermelői engedély és zárjegy is kell!