2013: Gyenge évjárat, erősödő borimportHelyzetkép - Idén sem számíthatnak sok termésre a hazai borászatok, bár a tavalyi tragikusan gyenge év nem fog megismétlődni. A hűvös ősz a minőséghez fűzött reményeket is lehűtötte: az elmaradt őszi napsütés csak betetőzte a nyári aszálykárt.
Parádés lehet a 2013-as évjárat!Prognózis - A magyar bortermelés a szokásosnál jóval kevesebb volt az elmúlt néhány évben, ezért a Magyarországra irányuló borimport fokozatosan nőtt. Ezt a tendenciát csak felerősítette az, hogy a vásárlóerő gyenge volt az elmúlt években, ezért a fogyasztók az olcsóbb, jellemzően olasz borok felé fordultak. A szőlőtermés mennyisége egyébként idén sem lesz kiemelkedő, de a minőség jól alakulhat 2013-ban.
Interjú az Év BorászávalLőrincz György, az Egri borvidék borásza kapta 2009-ben az Év Bortermelője címet. Az egerszalóki St. Andrea pincészet ügyvezetője szerint fontos, hogy a fogyasztók megismerjék a borvidék fehérborait is.
Megmenekülhet a bormarketingMiniszteri rendelettel juthat a működéséhez szükséges összeghez a Magyar Bormarketing Nonprofit Kft. A Világgazdaság értesülése szerint napokon belül hozzájuthat a működéséhez szükséges összeghez a Kft.
Támogatás a szőlő lepárlásáraHektáronként legfeljebb 1.588 euró támogatást kaphatnak azok a gazdák, akik a múlt évben Magyarországon termett szőlőből általuk készített bort, kereskedelmi szeszfőzdével lepároltatják - az erről szóló földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszteri rendelet a legújabb Magyar Közlönyben jelent meg.
Rozéborok: győzött a magyar álláspontA valódi rozéborok termelői „hagyományos rozé” elnevezéssel különböztethetik meg boraikat a vörös- és fehérborok összeöntésével előállított „kevert rozéktól”.
Felhíguló rozéborokSzentségtörésnek tartják a francia borászati szövetségek az Európai Bizottság (EB) javaslatát, amely szerint ezentúl a vörös- és fehérborok keverékeit is forgalomba lehetne hozni rozéként. Hazánk is ellenzi a „pancsolmányok” Brüsszel által javasolt engedélyezését
Lassan beindul a honi bormarketingTavasszal jelennek meg az első pályázatok, az ágazati szereplők maguk osztják el a pénzeket - írja a Világgazdaság. A piaci szereplők azokat a forrásokat oszthatják el, amelyek az úgynevezett forgalombahozatali járulékból képződnek. Ez a korábbi jövedéki adót váltotta fel. Tavaly év végén a pincészetek a belföldi értékesítés után literenként 8 forintot fizettek be az agrártárca számlájára.
Egyezség a borreformról Brüsszelben - Maradhat a cukrozás, megszűnik a krízislepárlás az új rendtartás szerintAz eredetileg javasoltnak alig felével, 175 ezer hektárral kell csökkenteni Európa szőlőtermő területeit az agrárminiszterek által többnapos vita után elfogadott borpiaci reform szerint. Mariann Fischer Boel mezőgazdasági biztos elismerte, hogy nem sikerült mindenben keresztülvinnie akaratát.