Így volt ez a “pezsgős” esten is, ahol a házigazda,
Anda Richárd, a visegrádi
Anda Pincészet társtulajdonosa, borásza, WSET3 Advanced borszakértő segítségével ismerkedhettek meg a résztvevők a pezsgő készítési eljárásokkal és a buborékos italok sokszínűségével. 7 tételen keresztül kerülhettek közelebb a pezsgők világához, és fogalmazhatták meg, hogy melyik stílus nyerte el leginkább a tetszésüket.
A pezsgőfogyasztás nincs korhoz kötve, ezt az is bizonyítja, hogy a két órás eseményen 20-tól a 70-ig szinte minden generáció képviseltette magát. Párok, munkatársak és baráti társaságok egyaránt szívesen szánták rá az időt arra, hogy néhány órára kiszakadjanak a hétköznapokból. Valaki ünnepelni érkezett egy munkamegbeszélés után, valaki a párjával töltött egy vidám estét, valaki pedig szimplán pezsgő szürcsölgetés közben kívánta kiereszteni a gőzt.
“Mi nem nagyon iszunk pezsgőt, inkább vörösborokat, viszont nagyon sok újdonsággal szolgált ez a kurzus, és jó volt, hogy egy alkalommal többféle pezsgőt is ki tudtunk próbálni.”(Sisa Barbara)
“Én nagyon amatőrként jöttem ide, ajándékba kaptam ezt az élményt. Számomra az volt az elvárás, hogy kicsit közelebb kerüljek a pezsgőhöz, és ez maximálisan teljesült is.”(Sisa Annabella)
“Azért érkeztem, hogy megtudjam, mi a különbség a champagne, a pezsgő, a prosecco és a crémant között, hogyan készülnek a különböző változatok, és minden kérdésemre választ kaptam a kurzuson.”(Haffner Marcell)
A kóstolás elején a bemutatkozás során kiderült, hogy valamilyen szinten mindenkinek van kötődése a pezsgőhöz: gyermekkori jó élmények a családban, ahol ünnepekkor hagyományosan pezsgőt bontottak; tartalmas, felszabadult beszélgetések, nagy utazások pezsgős borvidékekre. A Wine Club megerősítette ezeket az élményeket, hozzájuk adva a szakértő magyarázatokat, persze éppen csak annyit, amennyi nem nehezítette el az estét.
Az előadó ismertette a habzó- és gyöngyözőbor közötti különbséget, mesélt a tankpezsgőről, és a hagyományos palackos erjesztésről (methode traditionelle), volt szó a prosecco-ról, a crémant-ról, és természetesen a Champagne-ról. Mindez alátámasztva a megfelelő hazai vagy nemzetközi tétel tipikus vagy különleges tételével.
A Wine Club alapvetően kezdő borfogyasztókra van hangolva, de a tapasztaltabbakat is vonzotta, akik a kurzus végén szintén elégedetten távoztak.
“Elsősorban azért érkeztünk, hogy megkóstoljunk olyan tételeket is, amelyeket nem feltétlenül vennénk le a polcról a boltban, vagy azért, mert nem ismerjük őket, vagy pedig mert nem akarjuk kifizetni egy teljes palack árát úgy, hogy nem tudjuk, ízleni fog-e.” (Kiss Ágnes)
Mi elég sokat pezsgőzünk, és ami mégis megfogott bennünket, az az, hogy itt csupa olyan tételt kínáltak, amit még nem kóstoltunk, és kíváncsiak voltunk ezekre. Az izgalmas tételsor szépen megmutatta a pezsgők sokféleségét. Nagyon jó este volt: informatív és könnyed egyben. Biztosan jövünk még ide kóstolni. (Farsang Zsuzsanna)
“Én semmit nem tudtam eddig a pezsgőről, sőt inkább negatív élmény kapcsolódott hozzá, ezért azt gondoltam, hogy én nem szeretem a pezsgőt. Az utóbbi időben találkoztam néhány tétellel, ami elgondolkodtatott, hogy ez talán mégsem olyan rossz. És a mai este alapján azt mondhatom, hogy most biztosan bele fogom vetni magam ebbe a világba, olvasni fogok a pezsgőkről. Ez az alkalom számomra egy jó löket volt ahhoz, hogy tovább tanuljak. Az elméleti áttekintés nagyon jó volt az elején, jó alapot adott a további kutakodáshoz.” (Szabó Anita)
“Nagyon jól éreztük magunkat, finom dolgokat kóstoltunk. Ketten nem innánk végig ennyi tételt, ez egy jó lehetőség volt erre is. Az összekóstolás is érdekes volt, az, hogy egyszerre ennyi bor kontextusba tud kerülni egy ilyen alkalmon.” (Hoffmann Ákos)
“Mi a pezsgőket egész jól ismerjük, és inkább a hozzáadott tartalom miatt érkeztünk, hogy új dolgokat tanulhassunk. Nagyon tetszett, hogy több borrégió pezsgőit is megismerhettük.” (Lovász-Sinka Gréta)