A szüret elkezdődött - Chilei borbemutató a Vinopolisban

Csizmadia Miklós
2013. március 04., 16:28


Summarium - A Vinopolis Naphegyen 2013. február 26-án került megrendezésre a Chilei szüretre keresztelt borkóstoló. Az apropót az szolgáltatta, hogy a tengeren túli országban pont most kezdenek hozzá a szürethez, ami 1,5-2 hónapig tart.
A szüret elkezdődött - Chilei borbemutató a Vinopolisban
 
A szüret hosszúsága attól függ, hogy melyik régióról beszélünk. Az Atacama sivatag déli részén – ahol azért találunk termőföldeket – már szüretelik a Pedro Jimenez szőlőfajtát. A szüret folyamatosan halad dél felé, így március végére be is fejeződik. Ami különlegessé teszi a chilei borászatokat az az, hogy nem rendelkeztek az Európában akár több évszázados múltra visszatekintő „klasszikus” szőlőtermesztéssel, illetve boros iskolákkal. Nagyon sok külföldi borász telepedett le náluk és a saját ismeretüket, tudományukat tették bele a terroirba – gyönyörű borokat alkotva meg ezzel. Amíg 15-20 évvel ezelőtt szinte csak nagyipari módszerekkel előállított chilei borokról lehetett hallani, addig az utóbbi 4-5 évben ezek a borok már ott vannak a világ élvonalában. Sőt! Nem csak ott vannak, de formálják és bele is szólnak a világ borfogyasztási trendjének kialakulásába. Angliában és az USA-ban is nagy népszerűségnek örvendenek a dél-amerikai borok, ezen belül is kifejezetten a chilei és argentin tételeket keresik a fogyasztók.
 
Egy érdekes jelenség teszi a chilei borászat történetét egyedivé. Ez pedig nem más, mint a Humboldt-áramlat. Az áramlat a Déli-sarkról érkezik fel és az ország keleti felén lép be, miközben nyugatra tart. Előbb a keleti (Maipo), majd a nyugati (Casablanca) völgyeket elérve ez az áramlat biztosítja éjszakánként a hideg levegőt a szőlőtermő területeknek. Szépen kiszellőzteti az ültetvényeket, a szőlőt és a szőlőszemeket egyaránt. A nappalok és éjszakák közötti óriási hőingadozás is különlegessé teszi a chilei szőlőterületeket. Egy másik érdekes kérdés ebben az országban a csapadék mennyisége. A Humboldt-áramlathoz hasonlóan kelet-nyugat irányban folynak a kristálytiszta folyók az Andokból. Ezt a vizet szállítja többek között a Maipo folyó a Maipo-völgybe, ahol gyönyörű szép löszös talaj található. Innen származnak azok a nagy cabernet franc-ok, cabernet sauvignon-ok, merolt-ok és carmenérék amelyek méltán híressé tették a chilei bort.
Tiszta (Dél) Amerika
Az első bor egy Rosario Sauvignon Blanc 2012 volt. A pincészetet 1874-ben alapították. Reduktív eljárással készült és kijelenthetjük, hogy egy tipikus Dél-Amerikai sauvignon blanc-al álltunk szemben. Színre a teljesen, már-már vodkaszerűen átlátszó, már-már vízszerűen áttetsző, kicsit rózsaszínbe hajló árnyalattal. Ugyan tartalmazta az Európai sauvignon-okra jellemző bodzás jegyeket, de mellette egyértelműen beazonosíthatóak volt a trópusi gyümölcsös íz-és illat kavalkád is. A marakuja és egyéb citrusfélék eleinte szépen, utána már kissé harsányan kísérték a bort illatában és ízében is. Valójában szinte lökésszerűen jöttek az illathullámok. A bor hibátlan volt, ugyanakkor legjobban mégiscsak a jól megválasztott technológiát éreztem benne. Alk. tart: 12,0 %. Ára: 2970 Ft.
A szüret elkezdődött - Chilei borbemutató a Vinopolisban
Az étterem bejáratánál Pisco Sour koktéllal – fogadták az estére érkezőket. Az eddigi szokásokkal szakítva a Vinopolis most nem sétálókóstolást rendezett, hanem ízlésesen megterített asztalokhoz ültették le a megjelenteket
A következő bort kóstolva megtudtuk, hogy Chilében hogyan értelmezik a Chardonnay-t mivel a második tétel egy Las Garzas Reserva Chardonnay 2011 volt, egy viszonylag új pincészet nedűje. Mivel új pincészetről beszélünk, így a bora is új, mindössze két éve van a forgalomban. Ugyan a bor bemutatásánál többször kitértek a kellemesen vajas jegyekre, de pont ezeket nem éreztem benne. A citrusos illatok viszont itt is határozottan felismerhetőek voltak. A bor mellé sajtos empanadast álmodott meg a chef. Alk. tart: 13,5 %. Ára: 3150 Ft.
Rosario Cabernet Sauvignon/Syrah Rosé 2012 a Magyarországon egyik legnagyobb számban forgalmazott chilei bor, amit csak a Taracapa Plus előz meg – mondta a borok forgalmazója. A rozé 50-50%-ban a nevében is megtalálható két szőlőfajtából készül. Erről a rozéról azt tudtuk meg, hogy reduktív eljárással készült, gyönyörű szép, friss roppanós valamint üde, továbbá, hogy az illatában málna fedezhető fel, ami nyilvánvalóan a hölgyek nagy kedvencévé teszi, ha eddig még nem lett volna az. Ezeket a megállapításokat én nem is vitatom – feltéve, ha a chileieknek ez a friss, üde és roppanós rozé. Nekem ugyanis egy olyan nagy testű, lomha rozénak tűnt, mint akinek az elindulás legalább olyan nehéz feladat, mint a megérkezés. Amivel semmi baj sincs, csupán olyan érzésem volt, mintha egy egészen más kultúrából, szó szerint egy másik világból egy külföldi iskola cserediákja keresné a helyét a magyar nebulók padsorai között a beiratkozás első napján az osztályteremben. A maga nemében valóban szép volt (igen, a szép mindig relatív) ugyanakkor azzal az ízvilággal, illetve a leheletnyi keserrnyés lecsengésével valahogy nem tudom elképzelni, hogy ez a chilei rozé megtalálja Magyarországon azt a piaci rést, ahova beférkőzzön, nem utolsó sorban a 2970 Ft-os árának köszönhetően. Alk. trat: 13,0 %.
A szüret elkezdődött - Chilei borbemutató a Vinopolisban
A borsor
A Rosario Rozéja után a pincészet 2011-es Carmenéréje következett. A carmenére francia szőlőfajta és állítólag ez az egyetlen „dolog” amiért a dél-amerikaiak – saját bevallásuk szerint – hálával tartoznak a konkvisztádoroknak, amiért behozták és azt meghonosították Chilében. Röpke 300-400 év elég is volt ahhoz a carmenérének, hogy úgy elfogadtassa magát, hogy ugyan autochtonnak nem, de már a saját szőlőfajtájuknak tekintik a chileiek, úgy ahogy az argentinok a malbec-et. Gyümölcsös és animális jegyekkel egyaránt rendelkező fajta. Carmenérénk mély rubinvörös színnel rendelkezett. Illatában bogyós gyümölcsök és sült paprika, illetve őrölt kávé. Amerikai tölgyfahordóban érlelték nyolc hónapon át. Nehezebb húsokhoz ajánlják, amihez mi egy marhahúsos empanadast kaptunk; mazsolával, római köménnyel és korianderrel fűszerezték. Alk. tart: 13,0 %. Ára: 3420 Ft.
A kóstolás záróakkordját egy csúcsbor, a Tarapaca Plus 2009 jelentette, amiből még a fenti rozénál is többet ad el Chile legkedveltebb cuvée-jéből a forgalmazó, ami egyben Magyarország legkedveltebb chilei cuvée-je.  A Tarapaca Plus hat féle borból áll: syrah (28%), cabernet franc (23%), cabernet sauvignon (18%), carmenére (17%), merlot (8%) és petit verdot (6%). Francia és amerikai tölgyfahordókban érlelték 8 hónapig (50-50%-ban). Teljesen bio eljárással készült bor, amit egy egyedi nagy burgundis üvegben palackoztak és viaszdugóval zártak le. A pincészet szinte csak ezeket a nagy burgundis palackokat használja. A bor színében mély cseresznye volt. Illatában pedig olyan fekete ribizli, hogy szinte kiordibált a pohárból. Ízben bogyós gyümölcsök, csokoládéval és vaníliával. Közepes test. Alk. tart: 13,5 %. Ára: 5760 Ft.
Winelovers borok az olvasás mellé