Boros palack tudástár: a méret a lényeg?

Sisa Barbara
2025. április 28., 11:43


Ebben a cikkben kitérünk a boros- és pezsgőspalackok méretbeli sokszínűségére – a kis kóstolós palackoktól egészen a monumentális ünnepi darabokig. Kiderül, hogy nemcsak praktikus, de történelmileg is izgalmas oka van annak, hogy a borokat ilyen különféle méretekből isszuk. Valamint azt is megtudjuk, miért nem ajánlott egyedül elcipelni egy Solomont.
Boros palack tudástár: a méret a lényeg?
Amikor bort választunk, hajlamosak vagyunk a címkét, a szőlőfajtát vagy a neves borszakértők pontszámait böngészni. De vajon hányan fordítanak figyelmet arra, hogy mekkora maga a palack? 
 
A boros- és pezsgőspalackok világa rendkívül változatos. Egy bor nem csupán „egy üveg”, hanem lehet fél üveg, másfél liter, vagy akár egy Jeroboam is, amely már négy “normal” üvegnyi italt rejt. Ha pedig igazán nagyban játszunk, olyan elnevezésekkel találkozhatunk, mint Methuselah, Salmanazar vagy Nebuchadnezzar – mintha csak bibliai óriások vonultak volna be a pincébe.
 
De miért alakult ki ez a különleges rendszer? Miért nem elegendő minden bort egyetlen egységes palackba tölteni? És miért kapta a 12 literes pezsgősüveg a Balthazar nevet?
 
Milyen palackméretek léteznek?
Split / Piccolo: 0,1875 literes palack, amely egy pohár bor méretének felel meg; főleg repülőjáratokon, minibárokban találkozhatunk iyen kiszereléssel.
Demi / Half: 0,375 liter: kisebb vacsorákra, romantikus estékhez kiváló választás
Standard: 0,75 liter, a legismertebb, úgynevezett standard méretű boros palack
Magnum: 1,5 liter, dupla standard; gyakran ünnepi alkalmakkor használják
Double Magnum: 3 liter, főként Bordeaux-ban hívják így a palackot, amibe csendes bor kerül
Jeroboam: pezsgők esetén 3 liter, amely 4 palack bornak felel meg, de olykor a csendes boroknál 4,5 litert jelöl
Imperial/Methuselah: 6 liter, 8 palacknak felel meg; különleges események résztvevője
Salmanazar: 9 liter, amely 12 palacknak felel meg; gyakran exkluzív rendezvényeken használják
Balthazar: 12 liter, 16 palacknak felel meg; igazi ritkaság
Nebuchadnezzar: 15 liter, 20 palacknak felel meg; gyakran bemutató darab
Melchior/Solomon:18 liter, 24 palacknak felel meg; rendkívül ritka, borbemutatókon találkozhatunk vele
 
Miért 0,75 liter a standard borospalack?
A legelterjedtebb magyarázat szerint, ez volt a kézzel fújt üvegek természetes mérete – egy üvegfúvó egyetlen fújással nagyjából 750 ml-t tudott létrehozni. Ez azonban inkább városi legenda. Egy másik, jóval praktikus ok szerint: 12 ilyen palack pont 9 litert ad ki, ami jól passzolt az angolszász gallon rendszerhez (2,37 gallon) – így könnyebb volt a kereskedelem.
 
Boros palack tudástár: a méret a lényeg?
Burgundi palack
 
A nagyobb palackok jobbak is?
A bor érlelése szempontjából az ideális oxigén-arány a bor és a levegő között a Magnum mérettől felfelé a legjobb. A bor lassabban érik benne, egyenletesebben fejlődik – ezért sok sommelier szerint ugyanaz a bor magnumban jobban ízlik, mint normál palackban. Ezért komoly gyűjtők gyakran előnyben részesítik a nagyobb palackos borokat (pl. Magnum, Jeroboam). A magnum ára általában 10 százalékkal magasabb, mintha két hagyományos palackot választanánk. A hosszabb érlelés miatt a magnumok általában minimum egy évvel később kerülnek piacra, több időt töltenek a pincében, ehhez adódik még a minőségi különbség, amit meg kell fizetni. Olvasd el itt, mit mondott ebben a témában Essi Avellan Master of Wine, a pezsgőszakértő.
 
Mekkora a nyomás egy pezsgőspalackban?
Egy átlagos palackban 5–6 bar nyomás van - gyakorlatilag mint egy kamion kerékben! Hogy ne robbanjon szét, vastag üveget használnak, a palackok alján mély "punt" vagyis nagyobb mélyedés található, erős dugóval és drótkosárral (muselet) zárják.
 
Minden méret kapható minden borfajtához?
A legtöbb nagyméretű palackot főleg pezsgőhöz vagy bizonyos típusú borokhoz használják (pl. Bordeaux, Champagne). Nem minden borfajta érzi jól magát nagy palackban – pl. néhány fehérbort gyorsabb fogyasztásra szánnak.
 
Boros palack tudástár: a méret a lényeg?
Bordói palack
 
A palack formája régiónként is változhat?
A francia borok esetében jól megfigyelhető a palackok régiónkénti megkülönböztetése. Az egyenes oldallal és határozott vállal rendelkező Bordeaux palack az egyik legismertebb típus, és jellemzően vörös borok (cabernet sauvignon, merlot) és fehér borok (sauvignon blanc, sémillon) számára használják. Bordeaux híres arról, hogy a borai gyakran erősebb szerkezetűek és hosszabb érlelést igényelnek. A palack formája segít a bor ízének fokozatos fejlődésében és hosszú tárolásában. A Burgundi palack enyhén domború, lágyabb vállakkal, és elsősorban pinot noir és chardonnay borokhoz használják, amelyek a Burgundi borvidékről származnak. A palack alakja szoros kapcsolatban áll a finomabb, elegáns borokkal, amelyek általában könnyedebbek és kevésbé tanninosak, mint a Bordeaux-i borok. A lágyabb forma segít a bor frissebb aromáinak megőrzésében. A Rajnai típus: hosszú, elegáns. Főként rajnai rizling borokhoz használják, de más fehérborok, például sauvignon blanc vagy pinot gris is gyakran ebben a palackban kerülnek forgalomba. A palack eleganciája és hosszú formája jól illik a finom, ásványos, illatos fehér borokhoz, amelyeket hűvös éghajlatú borvidékeken, például Németországban és az Elzász régióban termesztenek. Champagne pezsgős palackjai erős fallal, magas nyomásbírással rendelkeznek. A pezsgőben lévő szén-dioxid miatt a palacknak erős falakkal kell rendelkeznie, hogy kibírja a magas belső nyomást, ami akár 5–6 bar is lehet. A Champagne palackot gyakran drótkosárral (muselet) erősítik meg, hogy megakadályozzák a dugó kipattanását. A Champagne és egyéb szénsavas borok esetében a biztonság és a tartós érlelhetőség érdekében ez a palackformátum a legmegfelelőbb.
 
Több hazai borvidék is megalkotta a saját tervezésű borospalackját, hogy ezáltal is kifejezze az adott területen készülő borok egyediségét. 
A 0,5 literes tokaji palackba kizárólag tokaji szamorodni, tokaji aszú és eszencia kerülhet. A palack nyakán a saját anyagából pecsét is elhelyezhető, amely több információt is tartalmazhat a termékleírás szerint: a Tokaj vagy Tokaji nevet, a bortermelő márkanevét, cégemblémát stb. A tokaji száraz boros palack is egyedi megjelenést kapott Ipacs Géza grafikus-formatervező által. A szekszárdi palack a rajta megjelenő Szekszárd felirattal jelzi egyediségét, ebbe kizárólag - egy 12 tagú bizottság által megszavazott - kadarka, kékfrankos és bikavér kerülhet. Az egri palackon az „1552 Eger” felirat jelenik meg, ebbe superior és a grand superior bikavér minősítést kapott tételeket töltenek, valamint olykor kimagasló minőségű classicus tételeket is.
 
Boros palack tudástár: a méret a lényeg?
 
Milyen színűek a borospalackok?
A zöld vagy barna üveg különösen a vörösborok esetében elterjedt. Az üveg színe segít megvédeni a bort a ultraibolya fénytől, amely hosszú távon károsíthatja a bor ízét és aromáit. Az UV fény reakcióba léphet a bor vegyi összetevőivel, és kellemetlen ízváltozást idézhet elő. A barna és zöld üveg képes szűrni a káros fényt, így a borok hosszabb ideig megőrzik frissességüket és minőségüket. Ez különösen fontos a vörösboroknál, amelyek hajlamosabbak a fény hatására bekövetkező romlásra. Itt írtunk a fénytörés jelenségéről.
 
A fehérborok esetében néha átlátszó üveget is használnak, különösen, ha a bor gyors fogyasztásra készül. Az átlátszó üveg nem védi meg olyan hatékonyan a bort a fénytől, de sok fehérbor nem igényel hosszú tárolást, és a gyorsabb fogyasztású borok esetében nem jelent akkora problémát a fény hatása. Emellett az átlátszó üveg lehetővé teszi a bor színének és tisztaságának könnyebb megfigyelését, ami marketing szempontból előnyös lehet, hiszen a bor színe is része lehet a fogyasztói élménynek.
 
Miért a furcsa névválasztás?
A borospalackok méreteit, mint például a Jeroboam, Nebuchadnezzar, vagy Balthazar, bibliai királyok nevei ihlették. Ezek a nevek nemcsak a borászatban elterjedt méretekre utalnak, hanem mély történelmi és kulturális jelentéssel bírnak, amelyek a borok presztízsét és ünnepélyességét is tükrözik. A bibliai királyok neveinek a borászatban használt palackméretekhez való rendeltetése a 19. században kezdett elterjedni, és mára hagyománnyá vált. A borászatban gyakran használnak nagyobb palackokat különleges borok számára, például évjárat-válogatások, ünnepi borok vagy kiváló minőségű borok esetében. A nagyobb palackok presztízse és a borok hosszabb érlelési potenciálja miatt választották ezeket a bibliai királyi nevekhez hasonló, impozáns elnevezéseket.
 
+ 1 Mekkora a világ legnagyobb borospalackja?
​A világ legnagyobb borospalackja hivatalosan 3 094 literes volt, és André Vogel svájci vállalkozó készítette 2014 októberében, Lyssachban, Svájcban. A Guinness World Records szerint a palack 4,17 méter magas és 1,21 méter átmérőjű volt, ami körülbelül 4 125 darab 750 ml-es palacknak felel meg


Winelovers borok az olvasás mellé