Tíz szőlőfajta, ezer borélmény – Ismerd meg a borvilág sztárjait!A bortermő szőlő az emberiség egyik legrégebbi kultúrnövénye – évezredek óta része életünknek, ünnepeinknek és gasztronómiánknak. Ma már több mint 10 000 különböző szőlőfajtát termesztenek világszerte, a világ legkülönfélébb éghajlati és földrajzi adottságai között. Ennek ellenére csupán néhány tucat játszik valóban jelentős szerepet a kereskedelmi borkészítésben – és mindössze tíz szőlőfajta emelkedik ki igazán a népszerűség tekintetében. Ebben a cikkben a tíz legismertebb bortermő szőlőfajtát mutatjuk be, amelyek a legnagyobb hatással vannak a borvilágra. Ha valaha is kóstoltál chardonnay-t, merlot-t vagy cabernet sauvignon-t, akkor már találkoztál ezek közül néhánnyal. Most azonban közelebbről is megismerheted, honnan származnak, mi jellemzi őket, és hogyan formálják kedvenc boraink ízvilágát.
Piroschka, a buborékos vörösbor (X)Széndioxid a vörösborban! Az ember első ösztönös reakciója, ha meglátja: hibás tétel, utóerjedéssel van dolgunk. Aztán érzékeli, hogy „hiányoznak” az utóerjedés hatására kialakuló kellemetlen érzetek. Sőt, a bor szokatlanul tiszta illatban és ízben. Minél inkább szakértője valaki a bor fogyasztásának, vagy készítésének, annál inkább ehhez hasonlóan játszódik le az első váratlan vakkóstolásos találkozása Piroschkával, a buborékos vörösborral.
Képes reprezentálni a címke egy pincészetet? Weisz Ferenc Ferdinánd járja körbe a címke-kérdés szinte összes dimenzióját.
Még mindig a borvidékek bűvöletében élünk, pedig az eredetvédelemben sokkal nagyobb lehetőségek vannak22 már meglévő borvidékünk az uniós csatlakozáskor automatikusan megkapta az OEM státuszt, azóta azonban - a helyi termelői közösségek szerepének növekedésével - majdhogynem megduplázódott a földrajzi jelzéssel ellátott területek száma. Miért jó ez a borászoknak és a borszeretőknek?
13+1 szempont a tudatos borvásárláshoz és a borivás élvezetéhezRendszeresen szemlélem a különböző áruházak borkínálatát, melyből jelentős részt tesznek ki a belépő szintű palackos borok. Ezekre a jellemzően 600 és 1200 forint közötti fehér-, rozé-, valamint 800 és 1600 forint közötti vörösborokra meghatározó kereslet van. Ezt a kategóriát vélhetően nagyrészt olyanok vásárolják, akik megfelelő tudás, tapasztalat vagy környezeti hatás híján nem tudják, hogy mit adhat számukra egy még elérhető árú, de nagyobb odafigyeléssel készült, minőségibb bor, valamint mi szükséges ahhoz, hogy ezt a különbséget valóban ki tudják élvezni. Ha magadra ismertél, íme 13+1 szempont a szintlépéshez!
Valentin napi kis (rózsa)színesÉvek óta azt hallani és olvasni, hogy a rozé bor napjai lassan leáldoznak, és elérkezik majd a pillanat, amikor végleg eltűnik a piacokról. Mintha valami elmúló divat lenne, amit egyről a kettőre mindenki elfelejt majd.
Milyen bort igyak, ha diétázom?A borok fogyasztása nem kell, hogy ütközzön a diétás céljainkkal, ha tudatosan választjuk meg őket. A diétás ételeinkhez választott borok nemcsak, hogy egy kis plusz élvezetet adhatnak az étkezésekhez, de mérsékelt fogyasztásuk jól beleilleszthető az egészségtudatos életmódba is. A száraz fehér- és vörösborok, valamint a brut pezsgők általában alacsonyabb kalóriatartalommal rendelkeznek, így ideális választásnak bizonyulnak azok számára, akik diétáznak, de szeretnék élvezni a borokat, is. Bemutatunk néhány diétát, amelyekbe a borok nemcsak beleillenek, hanem szinte, mondhatni, egyenesen kötelezőek.
Téli frissítő különlegességek: pezsgőkoktélok szilveszterreA szilveszteri időszak közeledtével elgondolkozunk azon, hogy milyen italokkal varázsolhatjuk még különlegesebbé az év végi összejöveteleket. A borok és a pezsgők elmaradhatatlan részei az ünnepi asztaloknak, legyen az születésnap, névnap, vagy éppen évforduló. Szilveszterkor azonban szeretnénk valami igazán egyedit és emlékezeteset kínálni vendégeinknek. Ilyenkor kerülnek elő a koktélok, amelyek még inkább fokozzák az ünnepi hangulatot.
Szőlőből nyert egészség - Próbáld ki a vinoterápiát!A bor nemcsak elfogyasztva okoz kellemes perceket, a vinoterápia évezredek óta hozzájárul az emberi szervezet pozitív működéséhez. Lássuk, miként használták a bort régen és ma a gyógyászatban és a szépségiparban.