Etna: a Földközi-tenger Burgundiája


2024. július 29., 19:36


Egy látszólag kietlen táj, valójában a szőlő paradicsoma.
Etna: a Földközi-tenger Burgundiája
Az Etna Európa legnagyobb működő aktív vulkánja Szicília szigetén. Magassága folyamatosan nő a kitörések következtében (2018-ban még 3326 méter volt, 2024-ben 3369 méter). A görögök már telepítettek erre a területre szőlőt, de évszázadokon keresztül az itt készülő borok jellemzően folyó borként kerültek értékesítésre, esetleg más olasz borok házasításaiban a bor testességének növelésére használták fel őket. Bár az Etna DOC 1968-ban alakult, a világ csak húsz éve kezdett felfigyelni az Etna borokra, amelyek valóban egy különleges szeletét adják a sokszínű borvilágnak.
 
Elkezdték meglátni az Etna borokban rejlő lehetőségeket, egyre többen vásároltak itt földet, és az ország más pontjairól hívtak borászokat. Andrea Franchetti a Passopisciaro pincészetnél, Marco de Grazia a Tenuta delle Terre Nere-nél kezdte el a munkát. Ma már csak ez a két pincészet több mint 350 000 palack bort állít elő évente. Az ő példájukat több mint 100 termelő követte az évek során.
 
A vulkán keleti lejtőin északról dél felé övszerűen húzódnak végig a szőlőültetvények - némelyik akár 1200 méteren, így a borok tartalmasak és egyben élénkek, frissítőek is.
Mivel a vulkán szinte állandó tevékenységben van, a talajok hihetetlenül termékenyek, amit a hegy lejtőin telepített szőlőültetvények élveznek leginkább.
Általában magasabb árfekvésűek mint a legtöbb szicíliai bor, de kóstolásuk különleges élményt ígér. Egyszerre van meg bennük az erő, a nagy beltartalom és az elegancia, mindez pedig a vulkáni talajok adta ásványosságal párosul mind a fehér-, mind pedig a vörösborokban.
 
Etna Rosso, Etna Bianco
Az Etna bor volt az első szicíliai bor, amely 1968-ban eredetmegjelölést kapott. Az elmúlt években a terület a „Földközi-tenger Burgundiája” becenevet kapta, mivel több vörösbora a legnagyobb burgundi tételekre emlékeztet.
 
Az Etna vörösbora, az Etna Rosso színe általában halvány, a pinot noir-ra hasonlít, de ez senkit ne tévesszen meg! Elegánsak és egyben erőteljesek ezek a borok, a gránátalma, a meggy és a hibiszkusz jegyeivel, friss savakkal, és robusztus, az évek előrehaladtával meglágyuló tanninokkal, olykor némi füstösséggel. 
 
Az 1968-as szabályozás szerint a nerello mascalese az Etna Rosso DOC megnevezés fő összetevője, amely a házasítás 80%-át teszi ki, a fennmaradó 20%-ot pedig a nerello cappuccio. A legősibb szőlőültetvények gyakran vegyesek: ha megkérdezünk egy idős gazdát, hogy milyen szőlőt termeszt, azt válaszolja, hogy „az Etna szőlőjét.”
 
Az Etna Bianco-t azok fogják szeretni, akik a rajnai rizlingért vagy a Chablis-ért rajonganak. Többségük carricante-ból készül, melynek citromos és lime jegyei, sajátos ásványossága meghatározza a belőle készült bor aromáját. Az Etna Bianco legalább 60% carricante-t kell tartalmazzon – a Superiore változatokban 80%-ot. Ha ez Etnán járva ezekből vásárolunk, utána mindenképp egy szicíliai halpiacon vegyük meg hozzá a vacsorának valót!
 
Etna: a Földközi-tenger Burgundiája
 
Az Etna őshonos fajtái
A nerello mascalese és carricante valamiért csak az Etnán talált otthonra. Az előbbi tökéletes beéréséhez több hőre van szükség, ezért valamivel alacsonyabban találhatók ezek az ültetvények. Érzékeny arra, hogy hol termesztik, halvány színe és a finom virágos és ropogós piros gyümölcsös aromák mellett erőteljes tanninok erősítik.
 
A carricante, bár egész Szicíliában megtalálható, az Etnán szolgáltat igazán kiváló alapanyagot. Több év érlelés után a rajnai rizlinghez hasonló benzines aromájú borok kóstolhatók erről a területről.
 
A nerello cappuccio egy másik vörös szőlőfajta, amellyel találkozhatunk. Az Etna Rosso-ban gyakran házasítják a nerello mascalese-val. Azok a cuvée-k, amelyekben több a nerello cappuccio, sokszor mélyebb színűek, és inkább földes, kávés jegyekkel jellemezhetők.
 
Egyedülálló terroir
Az aktív vulkán lejtőin található szőlőültetvények rendkívül szélsőséges időjárási viszonyoknak vannak kitéve. Nemcsak erőteljesebb a napsugárzás, és 6-10-szer nagyobb a csapadék mennyisége, mint Szicília többi részén, hanem nagy hőingadozás is jellemző, amely nyáron meghaladhatja a 30 fokot is. Ez különösen kedvez az aromák megtartásának. Az egyediség kulcsa emellett kétségtelenül a megszilárdult lávából, hamuból és homokból álló talajban rejlik, amely hozzájárul a jellegzetes ásványos, sokszor kissé "vasas" íz kialakulásához. 
 
Etna: a Földközi-tenger Burgundiája
 kép forrása: www.planeta.it
 
Érdekességek
 
  • A tőkéket jellemzően ún. alberello formában művelik. Ez az ókori görög eredetű tőkeforma egy kisebb gyümölcsfára hasonlít, amelyen alacsonyan ágazik el a tőkefej és általában három-négy „szarvat” alakítanak ki a vesszők számára. 
  • Az Etnán nem minden szőlő pusztult el a filoxéra járvány idején, még mindig található ezen a területen néhány 100 évesnél is idősebb szőlőültetvény.
  • Neves pincészetek: Tenuta Delle Terre Nere, Planeta (1566-ból származó lávafolyásra épül!), Frank Cornelissen (az Etna egyik legikonikusabb termelője).
 
Az 1968-ban az Etna DOC területén megállapított, a legváltozatosabb talaj típusokkal rendelkező 133 körzetet 2022-ben egy nagyszabású kutatás keretében térképezték fel újra, és a közelmúltban végzett topográfiai felmérések alapján frissítették azok határait. A vizsgálat 9 új contrade azonosításához vezetett.
 
 
 
Etna: a Földközi-tenger Burgundiája

kép forrása: www.winenews.it
 
Az Etna által megőrzött hihetetlen biodiverzitás a lávafolyamok különböző rétegződéseiből és a szőlőültetvények kitettségének különbözőségeiből fakad. Minden olyan tényező, amely ezeket a területeket egyedivé teszi, képes különböző árnyalatokat adni az itt készülő boroknak.