Egészséges talajok, kiváló minőségű és ellenálló szőlő, kivételes terroir borok - Mit ad nekünk a bio(dinamikus) gazdálkodás?

Kabarcz-Horváth Ibolya
2024. október 07., 10:45


Akár a környezeti felelősségvállalás filozófiája vonz, akár az ősi gyakorlatok iránti érdeklődés, vagy az a vágy, hogy minél kevesebb beavatkozással készült borokat kóstolj, a bio- és biodinamikus borok világa gazdag ízeket és élményeket kínál, amelyek felfedezésre várnak!
Egészséges talajok, kiváló minőségű és ellenálló szőlő, kivételes terroir borok - Mit ad nekünk a bio(dinamikus) gazdálkodás?
fotó: Csordás Ádám
Emberi léptékkel a múlt örökségéért és a jövőnkért
A csopaki Szent Donát Pince 2020 óta teljes birtokán regisztrált ökológiai gazdálkodást folytat. A bio művelést hivatalossá tevő certifikációt 2018-ban kapták meg, bár esetükben szinte semmi változással nem járt a nyilvántartásba vétel, hiszen a kezdetektől fontosak voltak számukra a természetközeli eljárások.
 
Egészséges talajok, kiváló minőségű és ellenálló szőlő, kivételes terroir borok - Mit ad nekünk a bio(dinamikus) gazdálkodás?
 fotó: St. Donát Pince
 
A családunk benne él a szőlőben, a birtokközpont a mi otthonunk. Emiatt mindig is alapvető volt számunkra, hogy nem juttatunk ki olyan vegyszereket a szőlőbe, amelyek emberi egészségre ártalmasak lehetnek” - emeli ki Kovács Tamás borász, a Szent Donát Pince tulajdonosa. “A bio szabályozás előírja, hogy kizárólag az adminisztrált területekről lehet szőlőt felhasználni, de mi mindig is így tettünk, hiszen csak ez biztosítja, hogy valójában nem érintkezett vegyszerekkel az alapanyag. Az emberi léptékű 15 hektáros birtok méretünk lehetőséget ad arra, hogy a szőlőművelést teljes egészében magunk végezzük, emellett nagy hangsúlyt fektetünk a hozamkorlátozásra is.”
 
Egészséges talajok, kiváló minőségű és ellenálló szőlő, kivételes terroir borok - Mit ad nekünk a bio(dinamikus) gazdálkodás?
  fotó: St. Donát Pince
 
Az organikusan művelt szőlőben jóval magasabb a kézi munka aránya, és teljesen más szereket lehet használni a növényvédelemben. Míg a felszívódó szerek bekerülnek a növénybe és belülről hatnak, az ún. kontakt szerek csak a szőlő felületével érintkeznek, ott fejtik ki hatásukat, függetlenül a növényben végbemenő nedvkeringéstől. Úgy hatnak, mint a vitaminok: a betegségek megelőzésében játszanak szerepet, a növényt a védekezésben segítik. 
 
A Magyar Élelmiszerkönyv sok adalékanyag használatát engedélyezi, amelyek jellemzően azt segítik elő, hogy a bor minél gyorsabban elkészüljön, és minél nagyobb legyen a stabilitása, a palackokon pedig csak a kén mint allergén feltüntetése kötelező. A bio tanúsítványra azért is van szükség, mert ez a fogyasztók számára is egyfajta megbízhatóságot jelöl. “Magyarországon sokan művelik organikusan a szőlőt, de ha valaki exportálni szeretne, akkor ez bemondásra nem működik, a certifikáció a külföldi kereskedők számára alapelvárás” - teszi hozzá a borász.
 
A Szent Donát Pince ültetvényei Csopakon, Tihanyban és a káli Fekete-hegyen találhatók. Mindhárom balatoni termőhely sajátos mikroklímával és geológiával rendelkezik. Markánsan különbözőek a dűlőkben található talajok is, melyek erőteljesen befolyásolják a borok karakterét.
 
Egészséges talajok, kiváló minőségű és ellenálló szőlő, kivételes terroir borok - Mit ad nekünk a bio(dinamikus) gazdálkodás?
 fotó: St. Donát Pince
 
A Balaton-felvidék geológiailag nagyon izgalmas, összetett borvidékünk, az ország egyik Unesco által nyilvántartott Geoparkja itt található. A pár száz méterenként eltérő talajokat egymástól több száz millió év választja el” - meséli Tamás. “A perm korszak ősi, ércekben gazdag hegységének maradványa a vörös homokkő, ez leginkább a csopaki területeken mutatkozik meg. A triászkori tengeri üledékes márgák és mészkövek alkotják a másik nagy kőzetcsoportot, a vulkanikus talajok pedig a bazalt különböző megjelenési formáiból - bazalttufa, bazalt láva - állnak össze. Mi abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy mindhárom talajon vannak szőlőink, így van lehetőségünk kísérletezni azzal, hogy az egyes szőlőfajták milyen arcukat mutatják a különböző területeken” - folytatja. “A talajok adta különbségekből eredő játékot mi nagyon szeretjük. Ezt az is lehetővé teszi, hogy csak három, hazánkban meghatározó szőlőfajtával, az olaszrizlinggel, a furminttal és a kékfrankossal foglalkozunk. Ezek magas minőséget képesek adni, máshol a világon nemigen fellelhetőek, és a belőlük készülő borokat keresik a külföldi partnereink is."
 
Biodinamikus: miben más mint a bio?
A biodinamikus borkészítés olyan holisztikus megközelítésmód a szőlőtermesztés és a borkészítés terén, amely hangsúlyozza a gazdálkodási folyamat minden aspektusának, a szőlőtőkéknek, az embereknek, az állatoknak, a talajnak, a bolygóknak és a holdnak az összekapcsoltságát. A filozófia túlmutat a hagyományos biogazdálkodási gyakorlaton, és a szőlőültetvényt egy zárt ökoszisztémaként fogja fel, amelyben semmi nem létezik elszigetelten a többi tényezőtől. Ez a fajta gazdálkodás nem kis kitartást és elhivatottságot igényel a borásztól: a szőlőben felhasználható anyagokat, az ún. preparátumokat, elő kell tudni állítani, és a megfelelő időben, a megfelelő módszerrel alkalmazni azokat.
 
Ahhoz, hogy valaki belevágjon a biodinamikus gazdálkodásba, szükséges egyfajta filozófiai irányultság, és hogy a borász magáévá tegye a sajátos szellemi iránymutatást. Lehet, hogy némelyektől távol áll ez a gondolkodásmód, de a véleményformálás során érdemes elgondolkodni a következőkön.
 
Ha magunkat racionális személynek tartjuk, és ilyen szemmel vizsgáljuk a biodinamikus gyakorlatot, akkor tekinthetünk rá úgy, hogy egy rendkívül szigorú minőségbiztosítási rendszerről van szó, hiszen a Demeter International e.V szervezet minden évben kiadott irányelveinek megfelelően kell a gazdálkodást megszervezni, ekkor kap a mezőgazdasági termék jogosultságot a „Demeter” logó használatára. Ha ilyen bort (vagy egyéb élelmiszert, kozmetikumot) vásárolunk, pontosan tudhatjuk, hogy ezek hogyan készültek, hogy mesterséges adalékanyagoktól mentesek, egészségesek és táplálóak.
 
Egészséges talajok, kiváló minőségű és ellenálló szőlő, kivételes terroir borok - Mit ad nekünk a bio(dinamikus) gazdálkodás?
 fotó: Kristinus
 
A biodinamikus gazdálkodás alapvető feltétel rendszere, hogy 20 hektár állandó növénykultúra esetében kötelező az állattartás - Rudolf Steiner, a gyakorlat szülőatyja, fontos szempontnak tartotta a gazdaságban megjelenő állatok talajjavító hatását. A Föld termőtalajai ugyanis rohamos ütemben romlanak, szó szerint elfogy a lábunk alól a tápanyagdús talaj, ennek pedig súlyos következményei lehetnek. Ezért minden gyakorlat fontos, amely a talajok humusztartalmának a visszaépítését célozza. Vajon megengedhetjük-e magunknak a cinizmust bármely olyan módszerrel szemben, amely a talajaink minőségének növelését egyik kiemelt céljának tekinti?
 
100% terroir borok a Balaton déli partjáról
A kéthelyi Kristinus Borbirtok majdnem 70 hektár szőlő, valamint 30 hektár legelő és gyümölcsös területen folytat biodinamikus gazdálkodást. 2018-ban Florian Zaruba vezetése alatt kezdték meg az átállást biodinamikus gyakorlatra, amely alapesetben öt év alatt megy végbe: három a biogazdálkodásra való váltás, majd további két év a biodinamikus certifikáció megszerzése. “Mivel mi még abban az évben elkezdtük a szigorúbb biodinamikus működést, egy négy évig tartó átállási időszak után megkaptuk a minősítést, így a 2022-es szüretből származó borok palackján már szerepelhetett a Demeter logó”- meséli Dóber László, a Kristinus szőlésze és farm managere, majd hozzáteszi, hogy mostanra a teljes birtokuk megszerezte a Demeter-tanúsítványt.
 
Egészséges talajok, kiváló minőségű és ellenálló szőlő, kivételes terroir borok - Mit ad nekünk a bio(dinamikus) gazdálkodás?
 fotó: Kristinus
 
A biodinamikus gazdálkodás története Dr. Rudolf Steiner nevéhez fűződik. Éppen 100 évvel ezelőtt, 1924-ben tartott egy antropozófiai elveken nyugvó mezőgazdasági előadássorozatot. Bár ez nem volt tudatos a részéről, valójában ekkor fektette le ennek a gyakorlatnak az alapjait. “A gazdák keresték őt meg, hogy segítsen a termények leromlott minőségét visszaállítani olyanra, amilyen akkor volt, amikor még nem használtak növényvédőszereket és műtrágyát. Ezek ugyanis érezhetően csökkentették a megtermelt növények minőségét, beltartalmi értéket és az eltarthatóságot”- teszi hozzá Dóber László.
A cél ma is az, hogy egy kiegyensúlyozott és fenntartható környezet jöjjön létre, amely egészséges talajon kiváló minőségű és ellenálló szőlőt terem, és ezáltal kivételes és egyedi borokat eredményez. Az így készülő borok valóban tükrözik azt a terroirt, ahonnan származnak.
A szőlész még kiemelte, hogy a tevékenység minden elemének a birtokról kell származnia, és ahhoz, hogy a biodinamikus szőlőből biodinamikus bor legyen, egy tanúsítvánnyal rendelkező üzem is szükséges. Nemcsak a szőlőben, hanem a borkészítés során is azt kell felhasználni, amit a természet ad, és csak minimális külső forrásból származó anyag kerülhet a rendszerbe. Ezért nem használnak enzimeket, fajélesztőt, nem szűrik és derítik a bort, a takarítás során a pincében csak természetes szerves savakat alkalmazhatnak. 
 
A komposztálás alapvető, hiszen csak állati szerves trágya használható tápanyag utánpótlásként, és a preparátumok használata is kötelező előírás a biodinamikus gyakorlatban. Ez utóbbi sokak számára furcsa lehet - hiszen úgy készülnek, hogy különféle növényeket különféle állati szervekben tárolnak és erjesztenek, majd ezeket használják a talajjavításra, a növények egészségének megőrzésére.
 
Egészséges talajok, kiváló minőségű és ellenálló szőlő, kivételes terroir borok - Mit ad nekünk a bio(dinamikus) gazdálkodás?
fotó: Kristinus
 
Ne keverjük a biodinamikus bort a natúr borral! Az a szabály érvényes itt, hogy nem minden biodinamikus bor natúr - hiszen például az előbbi magasabb kénszinttel is dolgozhat -, és nem minden natúr bor biodinamikus, mert a natúr esetében csak a bio az elvárás, a biodinamikus gyakorlatot nem szükséges alkalmazni. Ami fogalmilag talán összeköti a kettőt, az a természetesség elve, csak éppen ezt különbözőképpen érik el.
 
A biodinamikus borok drágábbak a konvencionális boroknál, a rengeteg kézimunka növeli a költségeket, és az is, hogy a terméshozam csak fele akkora, mint egy konvencionális növényvédőszereket, és termésfokozó szereket használó borászatban. Éppen emiatt a vásárlóink zöme külföldről érkezik” - emeli ki Dóber László. Arra, hogy az országban miért csak hat Demeter minősítéssel rendelkező borászat van, szerinte az a válasz, hogy kevés magyar nyelvű szakirodalom lelhető fel, hiányzik a szaktanácsadói háttér, ill. nincs “Demeter Hungary”, azaz minősítő intézmény itthon, a magyaroknak ezt Németországban kell intézniük. Az ellenőrzést viszont hazai cégek, a Biokontroll Hungária Kft. és a Bio Garancia Kft. végzik.
 
Egészséges talajok, kiváló minőségű és ellenálló szőlő, kivételes terroir borok - Mit ad nekünk a bio(dinamikus) gazdálkodás?
fotó: Kristinus 
 
Egy biodinamikus bor technológiailag sokféle lehet, a Kristinusnál készülnek hordóban is borok, de egyre inkább az amforát preferálják. “Természetesebb lesz így a bor, mert mivel porózusabb, nem ad hozzá annyi plusz aromát, mint a hordó, és az érlelés során a polifenolok krémessé kerekednek a mikrooxidáció miatt. Többféle amforával dolgozunk, és többnyire a szőlőfajta határozza meg, hogy melyiket választjuk.
 
“A dűlők egyedi karakterének megmutatásában rejlik a szépségük”
A föld számunkra szülőföld, termőföld. Egy kis területen vállaltuk, hogy a ránk bízott értékeket megőrizzük” - olvasható az idézet a Szóló Pincészet weboldalán. A borász, Éless Tímea a nagyszüleivel nőtt fel, és - ahogy ez Tokaj-Hegyalján gyakori volt -, nekik is volt családi szőlőjük, nagymamája oltványokat is készített. Amikor a nagyszülei az idős koruk miatt már nem tudták művelni a szőlőt, választás elé került: vagy továbbviszi az örökséget, vagy elveszik minden, amiért az ősei dolgoztak. Szerencsére az előbbit választotta, így 2010-ben elkezdődött a Szóló története. A kezdetben 2,5 majd mostanra 12 hektárrá nőtt területet - amely Tállya több különböző dűlőjében található - a férjével művelik; együtt indultak el azon a nehezebb úton is, amely a biodinamikus gazdálkodással jár.
 
Növekedni már nem szeretnénk. Azt tapasztaljuk ugyanis, hogy a 10 hektár körüli terület az, amit még családilag el lehet bírni, és a “kevesebb több” szemléletet is magunkénak valljuk, amely fontos eleme az általunk választott biodinamikus gyakorlatnak”- emeli ki Tímea. “A birtok egy teljes egész, amelyben minden élőlénynek megvan a maga szerepe. Így működtek dédszüleink gazdaságai is, amelyben a gabona-, és takarmánytermesztés, az állattartás, a zöldségek, gyümölcsök és gyógynövények termesztése - ahol a helyi viszonyok lehetővé tették - a szőlőműveléssel egészültek ki. Ebben az egészben pedig az ember mint formáló erő jelenik meg, és egy szép szimbiózist alkotnak együtt” - foglalja össze Tímea.
 
Egészséges talajok, kiváló minőségű és ellenálló szőlő, kivételes terroir borok - Mit ad nekünk a bio(dinamikus) gazdálkodás?
 
Számos előnye mellett, a borász szerint ez a felfogás valódi gyógyító terápiát jelent a talaj számára is, így élőbbek, ízesebbek, karakteresebbek egy biodinamikus gazdaság terményei, nem beszélve tápértékükről. Őseink hasonló felfogása a tapasztalatból eredt, ma már kutatások igazolják a  gyakorlat hatásosságát. Éless Tímea tagja a Biodinamikus Egyesületnek is, amely több kiadvánnyal, továbbképzéssel, tanfolyammal segíti a termelőket abban, hogy mélyrehatóan megismerhessék ennek a természetközeli gazdálkodásnak az alapjait.
 
Egészséges talajok, kiváló minőségű és ellenálló szőlő, kivételes terroir borok - Mit ad nekünk a bio(dinamikus) gazdálkodás?
 
Sokszor feltett kérdés, hogy mennyire ízletesek a biodinamikus borok, elérik-e egy konvencionálisan készült prémium bor élvezeti értékét. “Bár nem szerencsés a hasonlítgatás, hiszen teljesen más a hátterük, mégis minőség és élvezeti érték tekintetében a biodinamikus tételek teljes mértékben megállják a helyüket a konvencionális borok között. A mennyiségek lehetnek különbözőek, ill. a biodinamikus borokra az évjáratok és a dűlők variabilitása jellemző, ezért több időt érdemes szánni a megismerésükre. A mi boraink abszolút terroir borok: a dűlők egyedi karakterének megmutatásában rejlik a szépségük. Hálás vagyok azért, hogy ehhez kitűnő tokaji szőlőfajtákat: furmintot, hárslevelűt és sárgamuskotályt használhatunk.”
 
A biodinamikus gazdálkodás legfőbb előnyei címszavakban:
  • Egészségesebb és karakteresebb borok
  • Biodiverzitás megőrzése, kiegyensúlyozottabb ökoszisztéma
  • Talaj- és vízszennyezés megelőzése
  • A talaj gyógyító terápiája
  • Hatékony erőforrás-gazdálkodás
  • Terroir erőteljesebb kifejeződése a borokban
  • Fenntartható, regeneratív gyakorlatok
 
Egészséges talajok, kiváló minőségű és ellenálló szőlő, kivételes terroir borok - Mit ad nekünk a bio(dinamikus) gazdálkodás?
 
A cikk megjelenését a Magyar Bormarketing Ügynökség támogatta.
 
Egészséges talajok, kiváló minőségű és ellenálló szőlő, kivételes terroir borok - Mit ad nekünk a bio(dinamikus) gazdálkodás?

 
 



 
Winelovers borok az olvasás mellé