Június 18-21 között rendezik meg a Millenáris Parkban a Borfesztiválkát, ahol főszerepet kapnak a kis-, családi pincészetek. Az esemény díszvendégének a kiváló magyar sajtkészítőket hívták meg. A fesztivál szervezőjével, Ollé Egonnal beszélgettünk a közelgő rendezvényről.
Az esemény honlapján többször hangsúlyozzák, hogy a kézműves borok kapnak főszerepet a rendezvényen. Ezzel kapcsolatban volt valami kikötésük, követelményük a jelentkező borászatokkal szemben?
A fesztiválra jelentkező borászatoknak rendelkeznie kellett három olyan tétellel, amely megfelelt a következő feltételeknek: kézzel szüretelték, a szüretelés helyétől számított 30 km-es körzetben megtörtént a szőlő feldolgozása, a szőlőművelés során a hozzáadott tápanyagok, műtrágya, a felszívódó gyom- és rovarirtó szerek használatát kerülték, a borvidékre jellemző szőlőfajtát használtak a bor elkészítésénél, a dűlőket hozamkorlátozták (50 mázsa/hektár), valamint a bor eredeti jellegét markánsan befolyásoló borászati segédanyagok használatát kerülték (fachips, cukor, ízfokozók).
A bor mellett az idei évben több sajtkészítő manufaktúra kapott helyet a Borfesztiválkán. A belépő vendégeknek adnak valamilyen tanácsokat, hogy milyen bort melyik sajttal érdemes összekóstolniuk?
A rendezvényen kiváló magyar és erdélyi sajtkészítő mesterek, mutatják meg a sajt remekeiket, és természetesen segítséget nyújtanak a látogatók részére abban is, hogy melyik sajt fajtához milyen típusú bor illik a legjobban. A sajtmesterek elhelyezése is ezen elv alapján történik majd a fesztiválon.
Milyen más ételeket kóstolhatnak meg a vendégek a sajtokon kívül?
A fesztiválon több más étel is kóstolható lesz, így cipóban sült csülök, sültkolbász, hússal töltött lepények, kürtöskalács és nagy választékban hamburger különlegességek is várnak a látogatókra.
A fesztivál honlapján az olvasható, hogy gyermekfoglalkozással várják a kicsiket, valamint zenei programokkal is készülnek. Ezekről mondana pár szót?
Hétvégén egész nap játszóház várja a kicsiket kézműves foglalkozásokkal, mint bőrözés, karkötő készítés gyöngyből és filcből, levendulazsák varrás, virágkoszorú fonás, parafadugó nyomdával szőlőfürt készítése. Ezen kívül népi ügyességi játékokkal is készülünk a gyerekeknek, például gólyalábazás, bubuc, horgászat, kakasdobáló, karikadobáló, malom, lépegető, páros síelés, mocsárjáró. A színpadon táncház lesz, ahol bordalokra táncolhatnak a gyerekek.
A rendezvény ideje alatt egész nap Gasztro DJ szórakoztatja a látogatókat, esténként buli hangulatot varázsolva a Millenáris Parkban.
A Hotyek Kádárműhely a Millenáris Parkba hozza a műhelyét és bemutatja, hogyan kell "elfenekelni" egy hordót, és hogyan lesz a dongából boroshordó. A fesztivál ideje alatt a kádármester művei megvásárolhatóak 5 liter – 500 liter méretekben.
Van-e valami, amit még fontosnak tart a rendezvénnyel kapcsolatban?
Fontosnak tartom a rendezvény célját, hogy olyan kis, családi pincészeteket mutasson meg a látogatóknak, akiknek a borait nem lehet minden boltban megvásárolni. A legtöbb kiállító bora csak a pincénél kapható, de most a Millenáris Parkban egy helyen mindenkivel megismerkedhetnek.
Egy óriás parafadugó is kint lesz a rendezvény területén, amellyel ha látogatók lefotózkodnak, feltöltik a Facebook oldalukra és betaggelik a „Borfesztiválka magyarizek”-et, a következő bejegyzéssel: „Borfesztiválka, Millenáris Park”, akkor a feltöltők között 200.000 forint értékű borcsomagot sorsolunk ki.