A világ legidősebb italainak nyomába eredtünk

Szabó Vanda Fruzsina
2025. január 16., 16:03


Bor, sör, whiskey, rum - az elmúlt évszázadokban is népszerűek voltak. Utánajártunk, hogy melyek a legrégebbi ismert tételek kedvenc italainkból.
A világ legidősebb italainak nyomába eredtünk
 
Evans & Ragland Old Ingledew Whisky 1763 – 1803 - Az USA elnöke is kapott belőle
A világ legidősebb whiskey-iét JP Morgan pincéjében találták. A birtok tulajdonosának halála után jutottak hozzá a becses nedűhöz.
Az italt Evans & Ragland palackozta a Georgia állambeli Lagrange-ben. Az „Old Ingledew” a boltos által használt szabadalmaztatott címke volt. Ez a whiskey annak a triónak a része, amelyet John Pierpont Morgan befektető vásárolt Georgiában tett látogatása során. Az egyik üveget fia, Jack Morgan ajándékozta James Byrnes-nek az 1940-es évek elején, míg a másik két üveget Franklin D. Roosevelt, illetve Harry S. Truman kapta. 
 
A kutatást a Georgia-i Egyetem, a kiértékelést pedig a Glasgow-i Egyetem végezte. A palack az 1740-1770-es időszak üveggyártási technológiáját tükrözte. Akkoriban bevett gyakorlat volt, hogy a szeszes italokat hordós érlelés után nagy üvegdemizsonokban tárolták.  
A Bourbon valószínűleg 1763-1805 között készülhetett el, vagyis a függetlenségi háború és az 1790-es évben bekövetkezett whiskey-lázadás között. (A korábbi rekorder az 1847-es Baker’s Pure Rye Whiskey volt.)
 
Harewood-i Barbados rum 1780 - Guinness-rekord lett
A rumot Harewood rabszolgái készítették Barbadoson 1780-ban. Az 1800-as évek elején Amerikába szállították, majd az angliai Leedsben, Harewood House pincéjébe került. 2011-ben a ház dolgozói leltárt készítettek az ott tárolt italokról, eközben 28 barna és 31 fehér rumot fedeztek fel. A palackokat évszázados szennyeződés, gomba és pókháló borította. A leltár során végül huszonnyolc eladásra érdemes palackot találtak. A londoni Christie's aukcióin 2013-ban és 2014-ben a palackok 4.000 és 8.000 angol font közötti áron keltek el. Jelenleg az 1780-as évjáratú a legrégebbi rum a Guinness-rekordok könyvében.
 
Sydney Cove 1790 - A legöregebb sör
1990-ben a tenger fenekén találták meg a Sydney Cove nevű kereskedelmi hajó roncsait. A hajó 1790-ben útnak indult Indiából Port Jackson felé, azonban 1797-ben zátonyra futott a Bass-szoros jéghideg vizében. A régészek az elsüllyedt roncs rakterében 26 sörösüvegre figyeltek fel. Az üvegek közül csak egy volt bontatlan állapotban, amelyet a Viktória Királynő Múzeumba szállítottak. A 220 évesre becsült bontatlan palackot a világ legidősebb söreként tartják számon. A kutatók a többi 25 sörösüvegben 5 különböző élesztőgomba fajtát fedeztek fel, melyek mintáiból igyekeztek reprodukálni az italokat.

A világ legidősebb bora egy ókori római urnában a Kr. u. I. századból
2019-ben hozta lázba a sajtót, hogy egy 2000 éves ókori római urnában, a Sevilla-hoz közeli Carmona városában megtalálták a világ legidősebb borát. A régészek egy Kr. u. I. századi nekropoliszt tártak fel, amely során egy mauzóleumra bukkantak. A feltárt 6 ólom urnák egyikének belsejében 5 liter vörös folyadékban, Janus isten képét ábrázoló aranygyűrű és emberi csontmaradvány volt.
Ritka lehetőség adódott a kutatók számára, hiszen korábban az ókori italok felfedezése során nem vizsgálták meg a tartalmakat, főként az edényre rakódott maradványokat - karbonsavakat és polifenolokat - tanulmányozták, így becsülték meg a leletek korát. A Carmonában talált folyadék volt az első olyan ősi bor, amelyet folyékony formában, belső elemeivel együttesen is elemeztek. 

A vizsgálatok ma is tartanak a Córdobai Egyetemen, de azt már 2024-ben megállapították, hogy valóban borról van szó. A kapott eredményeket a Journal of Archaeological Science: Reports folyóirat júniusi számában publikálták. Mivel a vörösborra jellemző pigment lebomlásakor keletkező sziringinsav hiányzik a kutatott leletből, úgy vélik, ez bizonyítja, hogy a bor eredetileg fehér volt.

A kutatói csoport úgy tartja, hogy legnehezebb feladatuk egyike a bor eredetének meghatározása, mivel nincsenek ugyanabból az időszakból származó leletek, amelyekkel összehasonlító elemzést lehetne végezni. A borban talált ásványi sók megegyeznek a jelenleg Andalúziában található - egykori római Baetica tartományban termelt - fehérborok mintáival, és a kutatás során kiderült az is, hogy a vöröses árnyalatú bor profilja meglehetősen hasonlít a temetkezési helytől 75 km-re készült Jerez-i sherry erősített borokéhoz.
A tesztek azt mutatták, hogy a folyadék nem mérgező, annak ellenére, hogy több, mint 2000 évet töltött el emberi maradványokkal érintkezve. Továbbra is latolgatják, hogy megkóstolják-e az urna tartalmát vagy ne.

A világ legidősebb italainak nyomába eredtünk
Kép forrása: sciencedirect.com
 
Veuve Clicquot-Ponsardin & Heidsieck & Juglar pezsgő 1830 - Friss, mint újkorában
A búvárok egy hajóroncsot találtak 2010-ben a finn Åland-szigetcsoport közelében. A hajóroncs kamrájában 168 db 1830-as évjáratú pezsgőre leltek. Az első elemzéseket Philippe Jeandet, a Reimsi Természettudományi Kar élelmiszer-biokémia professzora végezte. Csupán 2 milliliterrel dolgozhatott. A vizsgálat során, a pezsgő figyelemreméltó frissességet mutatott virágos, gyümölcsös jegyekkel, valamint tartós dohány- és bőrízzel. A 2-4 °C hőmérsékletű Balti-tenger és a tengerfenék sötétsége, ideális körülményeket teremtett ugyanis a pezsgő számára.

Az elemzések megerősítették, hogy a pezsgő három híres házból származott, ezek a Veuve Clicquot-Ponsardin, a Heidsieck és a Juglar. Utóbbi 1829-ben megszűnt, tehát a leletek minimálisan ebből az időszakból származnak, és ritkaságszámba mennek. A pezsgő részletes vizsgálata kimutatta, hogy a kémiai elemek tükrözik az akkori borkészítés módszereinek nyomait, ez bizonyítja az italok korát. A későbbiekben egy-egy palackot árverésre bocsátottak, az egyik tétel 100.000 euróért kelt el.
 
London dry gin 1920 - Egy csepp sem maradt belőle
Máltán a Senglea tengerben 20 fős képzett búvárcsapat víztisztítási és környezetvédelmi expedícióra indult az Ocean Bed Clean-up akció keretében. Az akció eredeti célja az volt, hogy felhívják a figyelmet a városi környezet felelős gondozására. 2023-ban a tengerfenék tisztítását tűzték ki célul. A takarítás közben a Gin Világnapján egy agyag üvegre figyeltek fel, amelyre kissé megrepedve, üres állapotban bukkantak. Feltehetően ez az üveg egy 1920-as London dry gin palackja lehetett. 
 
Jules Robin Cognac 1969 - A szeszes italok anyja
2024. augusztusától a világ legidősebb cognac-ja nevét viselve, manapság sokan a szeszes italok anyjaként említik. Lars Janssen holland konyakgyűjtő tulajdonában volt. Az 1696-os Jules Robin Cognac-ot eredetileg a Cognac ház társalapítójának, Edmond Jaulinnak ajándékozták, majd a 20. század közepén egy franciaországi magángyűjteménybe került, végül Janssen a történelmi tételt 2018-ban vásárolta meg. Ez az ital 66 évvel idősebb az előző rekordernél, az 1762-es Gautier palacknál, amely 146 000 dollárért kelt el a Sotheby’s aukción 2020-ban.

Winelovers borok az olvasás mellé