Most tekintsük át a jelöléssel kapcsolatos rendeleti változásokat. A borágazattal régebb óta kapcsolatban lévők számára nem ismeretlen a tendencia, hogy a borászati termékek címkéjén is egyre több jelölést kell alkalmazni. Ezek egy része az uniós szabályozásból eredően kötelezőek, más részük az adott tagállam szabályozásából következően kell, hogy a címkére kerüljenek. Az allergének jelölése után további kötelező elemek feltűntetésével kell számolnunk a következő években. Az új kötelező elemek mellett új jelölési módszerek alkalmazására is lehetőséget nyit az új szabályozás.
A címkézést érintő jogszabályi változás az eredeti javaslatnak ugyan nem volt eleme, de tagállami javaslatra a tárgyalások során mégis a jogszabály részévé vált. Egyes tagállamok a javaslatot azzal támogatták, hogy a fogyasztók igénylik a minél teljesebb tájékoztatást a borászati termékek esetében is, míg más tagállamok attól féltek, hogy az elkerülhetetlen kötelezettség majd az élelmiszerekre vonatkozó szabályok között kap majd helyet, amire vonatkozóan a borágazatnak csak kevés ráhatása lehet.
Az elfogadott jogszabály alapján tehát a jövőben informálni kell a fogyasztókat a borászati termékek tápértékéről és összetevőiről. A jelölések címkén történő elhelyezésével kapcsolatban a tagállamok némi mozgástérrel rendelkeznek.
A tápértékre vonatkozó információk közül az energiatartalmat „E” betű használatával mindenképpen a címkén kell jelölni, míg a tápértékre vonatkozó egyéb adatokat, valamint az összetevőket a címkéről közvetlenül elérhető elektronikus felületen keresztül kell a fogyasztók rendelkezésére bocsátani.
Az elektronikus felület tartalmára vonatkozóan a szabályozás erősen korlátozó feltételeket szab meg. Ennek alapján az elektronikus címkét elérő fogyasztókról semmilyen adat nem gyűjthető, vagy tárolható, a fogyasztók nem követhetők nyomon. Az elektronikus felületen szereplő adatokkal együtt marketingtartalmú, vagy a jelölésekkel nem összefüggő információ nem közölhető a fogyasztóval.
A megjelent jogszabály még egy kissé féllábas, mivel a rendelet nem részletezi, hogy mely összetevőket és milyen módon kell jelölni. Erre vonatkozóan az Európai Bizottság kapott felhatalmazást. A részletszabályozások tisztázása során meg kell majd határozni az összetevők mellett azok mérésére vonatkozó módszereket is.
Az új szabályok alkalmazására egyrészt az Európai Bizottságnak, másrészt az egész ágazatnak fel kell készülnie, ezért
az új jelölési elemeket 2023. december 8-tól kell alkalmazni.
Az egészséges életmóddal egyre erősebbé váló alkoholellenes hangok elől a borágazat sem vonhatja ki magát. A bor esetében még él a fogyasztók tudatában a mérsékelt fogyasztás és az egészség közötti kapcsolat. Egyre erősebbek azonban azok a hangok, amelyek az alkoholfogyasztás káros hatásaira teszik a hangsúlyt. Kétségtelen tény, hogy a mértéktelen alkoholfogyasztás komoly egészségügyi és szociális terhet jelent, mégsem szabad elhallgatni a mérsékelt borfogyasztáshoz kapcsolódó előnyöket.
A borágazat rendelkezik ezekre a kérdésekre megfelelő válasszal. A WINEinModeration egy összeurópai kezdeményezés, amelyhez Magyarország is csatlakozott.
"Az új szabályok alapján lehetőség van a bor alkoholtartalmának részleges csökkentésére is a teljes alkoholmentesítés mellett."