Külön kategóriába sorolhatóak a természetes édes fehér borok. Ezek közül a tokaji borokat magas koncentrációjuk miatt érdemes nagyobb, szélesebb kelyhű poharakba tölteni, hogy elég levegőt kapjanak. A kisebb kelyhű, alacsonyabb poharak inkább az erősített borokhoz illenek.
A legideálisabb a pezsgők kínálására a keskeny, hosszúkás, felfele szűkülő poharak. A forma az aromák felszabadulásának kedvez, így pohár alján keletkező buborékok hosszabb utat tesznek meg a kehelyben, mielőtt felszínre kerülnek. A buborékok tartósabbak maradnak, hosszasan megfigyelhető a felfelé induló buborékképződés.
A párlatos poharak a hagyományos formák mellett sokféle méretűek és alakúak lehetnek, kiegészítve ezzel a különféle italok karakterét.
Manapság azonban találkozhatunk különleges poharakkal, melyek egy bizonyos típushoz köthetőek. Ilyen például az úgynevezett Port Sipper, ami egyedi tervezésű pohár a portói borok kóstolásához; kortyolás közben a speciálisan kialakított fület fogva a kéz melegét átvéve jobban kibontakoznak az ízjegyek. Míg a tiszta fekete sommelier pohár a vakkóstolások elengedhetetlen eszköze.
Nem ritkák a talp nélküli poharak sem, illetve az ergonomikusan a hüvelykujjnak kialakított mélyedéssel ellátott poharak. Viszont ezek inkább megjelenésükkel, mintsem a kóstolásnál nyújtanak élményt, mint ahogy az anyagukban színezett poharak is. Ezek inkább a kerti partik kiemelkedő, vidám kellékei lehetnek.