A túlzott alkoholbevitel nem pusztítja el az agysejteket, hanem - a legújabb kutatások szerint - sak az egymás közti kommunikációjukat zavarja meg. Sőt, a mérsékelt alkoholfogyasztás hosszú távon csökkenti az időskori agyi leépülés esélyét.
Az alkohol lebontását a máj végzi, de ezen szervünk átlagosan csak 7-8 grammal birkózik meg egy óra alatt, ha ennél gyorsabban kapja a szervezet az utánpótlást, az a véráramban kering, míg sorra nem jut a májban, és ezzel eljut többek között az agyba is. Ilyenkor rúg be az ember -
írja az Index.
A lap által emlegetett kutatások szerint ilyenkor a sejtek nem pusztulnak el, nem is károsodnak, csak az egymás közti kommunikációjukat zavarja meg az alkohol.
Pontosabban a neuronok egyes receptorait arra késztetik, hogy egy olyan szteroidot állítsanak elő, ami akadályozza az információtárolást. Súlyosabb esetekben annyira, hogy filmszakadás van, és másnap alig emlékszünk az egész berúgásból bármire. Kísérletek azt is bebizonyították, hogy az alkohol akkor sem öli meg az agysejteket, ha konkrétan rájuk öntik, sőt a mérsékelt alkoholfogyasztás hosszú távon csökkenti az időskori agyi leépülés esélyét.
Az idült alkoholisták esetében sem közvetlenül az alkohol felelős az agysejtek pusztulásáért, hanem az úgynevezett Wernicke-Korsakoff-szindróma, a B1-vitamin kóros hiánya, és az általános rossz táplálkozás, az alkoholista életforma rendszeres velejárói.