Ha pizza, akkor sör, diktálja a megszokás. Néha azonban nem árt kilépni ezekből a berögződésekből, és teret adni az új élményeknek!
A kemence füstös illata, a bazsalikom-oregánó aromái, a roppanós aranybarnára pirult pizzatészta, a lágyan olvadó és hosszan megnyúló mozzarella, a bársonyosan simogató-fűszeres és ízletes paradicsomszósz mellé egy zamatos-illatos könnyed pohár bor egyszerűen mennyei és ellenálhatatlan!
3 szempont a párosításhoz:
1. Egyensúly
Az egyensúly fenntartása kulcsfontosságú. Ha a két fél - bor és pizza - összeillik, akkor egyikük sem kerekedik a másik fölé, hanem együttesen kiemelik egymás szépségét, kihozzák egymásból a legjobbat.
2. Pizzaszósz
A paradicsomszósz savait magas savtartalmú, gyümölcsös vörösborokkal vagy rozéborokkal tudjuk ellensúlyozni. Tejfölös alapú pizzákhoz testes fehérborok, friss, ásványos italok illenek, hiszen a bor így kerül egyensúlyba a lágy-krémes textúrával.
3. Feltétek
A pizza szépsége a variálhatóságában rejlik. A pizza feltétek összetettségét, összetételét, összízhatását érdemes figyelembe venni, valamint azt, hogy a feltétek mennyire könnyűek vagy nehezek. A könnyű feltétekhez friss élénk savú, könnyű borok, a bőséges feltétekhez pedig közepesen testes vagy testes, tanninhangsúlyos, karakteres borok illenek.
Az ízek harmóniájának néhány vonatkozása:
Sav + Sav = Egyensúlyt tart fenn, kiegyenlítve a párok közötti dominanciát.
Zsírosság + Sav = Frissítő, könnyed hatást nyújt.
Csípősség + Alacsony tannin, enyhe édesség = Harmóniát teremt, tompítja a fűszereket, csillapítja és lágyítja az intenzív csípősséget, a bor nem mutatkozik harsánynak.
Sós / Umami + Sav = A kiegyensúlyozott ízek és a könnyedség fenntartásáért felel.
Édes + Édes = Ellensúlyozzák egymás édességét, valamint a bor kóstoláskor nem válik kesernyéssé.
Melyik pizzához milyen bort válasszunk?
Margarita pizza: Egy perc múlva kezdődik a meccs…a barátainkkal ülünk otthon a TV előtt. Könnyed harapnivalók mellett jól esik egy finom 32 centis Margarita. Magas savtartalmát egy könnyed, üde, gyümölcsös garnacha rozé enyhíti. Mindezzel a várva várt győztes gól nem maradhat el!
Sajtos pizza: Akkor kezdődik valójában a pizzák iránti szerelmünk, amikor először kóstoljuk meg krémes paradicsomszósz után a hosszan megnyúló, lágyan olvadó sajtot. Az ízélményt bearanyozza egy korty savtartalmat ellensúlyozó chianti classico. A négysajtnál jól ismert intenzív, érett, sós gorgonzola mellett egy Moscato d’Asti vagy egy testesebb vörösbor sem okoz csalódást.
Vegetáriánus pizza: Fő összetevői a zöldségek, amelyek nem túl intenzívek, így a boroknak sem szabad annak lenniük. A friss, könnyed borok kiemelik a pizza ízeit, miközben nem nyomják el azokat. Mi egy lágyabb olaszrizlinggel vagy egy citrusos zöldveltelinivel képzeljük el.
Gombás pizza: A gomba földes aromái a pinot noir földességéhez és merész gyümölcsösségéhez kitűnően passzol.
Fehér pizza: Az olasz pizzák különleges ékszereként tündököl, paradicsomszósz helyett krémes, finom, bársonyos sajtos vagy épp tejfölös szósz terül el a roppanós alapon. Friss zöld, pesto, oliva, fokhagyma: nagyszerűen illik hozzá egy ásványos, férfias juhfark, de ha lágyabb, simább ízélményre vágyunk, akkor a chardonnay hordós, vajas, vaníliás aromái fokozzák az ízélményt.
Hawaii pizza: Sós sonka és édes ananász, némileg bizarr de egy szép rajnai rizling kihozhatja belőle a maximumot.
Tenger gyümölcsei pizza: Nyár van, süt a nap, a háttérben az Adria, egy tonhalas vagy szardellás falathoz pedig egy korty sauvignon blanc dukál.
Prosciutto pizza: A sós sonka, a kukorica lágy édessége és a rukkola pikánssága jól kiegészül egy maradékcukrot tartalmazó, gyümölcsös, habzó rozéval.
Bolognai pizza: Bolognai marhahúsos vagy akár húsimádó pizzára jöhet a testes malbec vagy nero d’avola!
Mexikói pizza: A csípős, intenzív, fűszeres pizzához félédes vagy száraz, de némi maradékcukrot tartalmazó, gyümölcsös, illatos gewürztraminer nyújthat páratlan élményt.
Nutellás pizza: Sokan bűnös élvezetnek tartják, - nem ismerik el pizzaként - de ha egyszer megkóstoljuk, menthetetlenül a rabjává válunk! A csokoládé magához csábítja a meggybort, málnabort, vagy akár a sötét ízesített rumokat is.
Nemoda Somát, a Circo Pizza & Wine Bar üzletvezetőjét kérdeztük arról, milyen lehetőségeket rejt a bor-pizza párosítás univerzuma.
Mely szempontokat érdemes figyelembe venni bor és pizza párosításkor?
A köztudatban élő klasszikus párosításokra (pl. gomba-merlot, hal-furmint) egyre ritkábban mutatkozik igény. Azt tapasztaljuk, hogy inkább az időjárás, napszak, életkor befolyásolhatja a kiválasztott párt. Figyelembe kell venni a feltétek „nehézségét”. Egy zsírosabb, többféle húst tartalmazó feltét mellé jobban eshet egy savasabb, könnyedebb vörös, de akár fehér bor is! A fiatal korosztály jobban kedveli a könnyedebb, gyümölcsös habzó és csendesborokat, míg az idősebbek a komplex, közepesen testes tételeket.
Van-e olyan kevésbé ismert bor-pizza párosítás, amit mindenféleképpen érdemes lenne megkóstolni?
Bár egyre többen ismerkednek a borok világával és egyre tisztább a kép a fogyasztók számára, a narancsborral még kevesen találkoztak. A narancsbor – leegyszerűsítve - egy vörösbor eljárással készült fehérbor, finom tanninokkal és remek aromákkal rendelkezik. Ennek köszönhetően egy olyan fogyasztó számára is kinyithat új kapukat, aki nem kifejezetten rajong a vörösborokért. Mi előszeretettel dolgozunk vele, egy különleges sajt és sárga paradicsomos alapú pizzához kiváló választás lehet.
Miért kínáltok natúr borokat? Tapasztalható-e különbség a natúr és konvencionális bor-pizza párosítás között?
Elsősorban nagyon szeretjük ezeket a borokat. Másrészt, mert a natúr borászok filozófiája - szőlőművelésről és borkészítésről - közel áll a szívünkhöz. A különbség a natúr és a konvencionális bor pizza párosítás között, a natúr borok kölcsönözte fesztelenség. A Circo alapvetően egy lazább hangulatú hely. Közel ülnek egymáshoz az emberek, szól a zene, ropog a kemence és emellé a légkör mellé a natúr borok remekül passzolnak.
A rendelést, valamint a bor-pizza kiválasztást milyen mértékben befolyásolják a vendégek anyagi lehetőségei?
Tapasztalataink szerint a nyári időszakban az emberek bátrabban költenek, kiülnek a teraszra, isznak egy üveg bort akár ketten akár többen is. Az őszi/téli időszakban érezhetőbb volt, hogy sokan spóroltak. Inkább az italokon - bor, sör vagy akár alkoholmentes ital-, mint a pizzán. Ezzel ellentétben, a külföldiek bátrabban költenek, nagy általánosságban ismerik és szeretik a natúr borokat, ezért határozottabban is választanak közülük. A fiatalabb generációnál elmondható, hogy a bor és pizza választás nagyban függ az ár-érték aránytól; azonban a fiatal felnőttek és a középkorúak inkább az ajánlásainkra hagyatkoznak - ha pizzánál nem is minden esetben - de a borok tekintetében az esetek 80%-ban.
Mit vettetek észre a fogyasztói oldalról a rendelések során, mennyire nyitottak az emberek új dolgok kipróbálására?
Láthatóan a fogyasztók lassacskán elengedik azt a szokást, hogy mindenki a magának rendelt ételt fogyasztja. Egyre többen vannak, akik tudatosan többféle pizzát és bort rendelnek, és megkóstolják egymásét, mondhatni kísérleteznek. Épp ezért, arra az elhatározásra jutottunk, hogy megnyitjuk új egységünket a Flat Bread Circo-t, ahol az ételek megosztására és a szélesebb borkínálatra helyezzük a hangsúlyt, megtartva „a jól bevált” bor-pizza párost néhány különleges kis tányér kíséretében. Hiszünk abban, hogy a pizza és a bor összehozza az embereket, és törekszünk arra, hogy vendégeink minél több bort és pizzát megkóstoljanak.