Nem elég ismerni az illatokat, az aromákat és az ízeket, a jó látás is elengedhetetlen, hogyha komolyan szeretnénk szemügyre venni a bort.
Finoman megpörgetjük a poharat, az illatos bor pedig lágyan tapadva fut fel a pohár falára. Hunyorogva figyeljük, ahogy a cseppek megtapadnak az üvegen, s lassan kúsznak vissza a pohár alja felé. Próbálunk úgy tenni, mintha szakértő szemmel fürkésznénk minden csepp útját, a bor színét, sűrűségét, áttetszőségét. Senkinek nem merjük bevallani, hogy az otthon felejtett szemüveg nélkül valójában nem sok mindent látunk, mozdulataink színészi képességeinket, s nem szakértelmünket dicsérik...
A bor megismerése a megtekintéssel kezdődik
Ugyan ahhoz, hogy teljes képet tudjunk kialakítani egy adott borról, több érzékszervünkre is szükségünk van, elsőként azonban a látásunk kapja a főszerepet. Kezdő lépésként megvizsgáljuk a bor tisztaságát és viszkozitását. A tiszta borokat szakkifejezéssel tükrösnek nevezik, a bor hibáját ezen a ponton a zavarossága jelzi. Érdekes, hogy a kézműves boroknál egyre gyakrabban hagyják el a szűrés műveletét – ettől a bor ugyan ízgazdagabbá válik, ám csillogása kárára mehet. A bor színét is érdemes szemügyre venni: magunktól kissé távolabb tartva, megdöntve lehet a legjobban megfigyelni a színárnyalatokat. A peremközeli területre fókuszáljunk, hiszen ez árul el az egyes borokról a legtöbbet.
A fehérboroknál a mélyebb, sárga színek arra utalnak, hogy a bor valamennyi időt hordóban töltött, míg a halványabb árnyalatok a tartályban való tárolást jelzik. A vörösboroknál pedig azt tapasztaljuk, hogy az ital színe eltér a pohár öblösebb részen és a perem közelében, ez a bor karakterének változásáról árulkodik.
A színeken kívül érdemes még figyelni a buborékokat is. Ha a bor hordóban érlelődött, akkor a buborékok felbukkanása újraerjedésre is utalhat, ami nem jó jel. De természetesen nem minden esetben kell megijedni a pezsgő légbuborékoktól, hiszen a habzó borok esetében például ez egy természetes jelenség!
Egy igazi borrajongó nem engedheti meg magának, hogy látása akadályozza a bor tüzetes vizsgálatánál. Ahogy a nátha akadályozza az illatok, ízek áramlását, úgy bizony a homályos látás is problémákat okozhat a kóstolás során. A tökéletes érzékszervek elengedhetetlenek, ha mélyebben szeretnénk megismerni mondjuk egy finom pohár chardonnayt.
Lássuk tisztán!
Szerencsére ma már nem csak a szemüveg vagy a kontaktlencse jelentheti a megoldást a látásproblémákra. A lézeres látásjavító kezelések megoldást nyújtanak azoknak, akik végre segédeszközök nélkül szeretnék tisztán látni a környezetüket. Sőt! A Sasszem lézerkezeléssel élesebb látás érhető el, mint szemüveggel vagy kontaktlencsével. A legjobb referencia erre a már kezelt páciensek tapasztalatai. A legtöbb Sasszemkezelt a beavatkozás után 125%-osan lát. Ismert személyiségek közül Rubint Réka és Straub Dezső már túl vannak a kezelésen, látásuk 160%-os lett.
Nem kell aggódni, a Sasszemkezelés teljesen fájdalommentes, mindössze 5-10 percet vesz igénybe. A beavatkozást követően pedig az éles látás élménye azonnal megtapasztalható. Jó hír, hogy a rövidlátás és távollátás egyaránt kezelhető. Aki eldöntötte, hogy Sasszemű lesz, akár 2 nappal a kezelés után már visszatérhet a hétköznapokhoz. Tökéletes látással olvashatja le a borok címkéit, fedezheti fel színárnyalatait. Szemüveg nélkül vezethet a lankás szőlőhegyek között, élvezheti a borvidékek szépségét. Egy alkalmassági vizsgálat során bárki könnyen felmérheti, hogy személyre szabottan milyen látásélesség érhető el nála! Ezután pedig már nincs más hátra csak a kezelés, hogy ne kelljen lemondani egyetlen kulcsfontosságú érzékről sem.