Hogyan nyissunk borospincét? - 3. részA témában indított sorozatunk első két cikkében (itt és itt) arról írtunk, hogyan kell a hegyközségi rendszerbe bejelentkezni, a hegyközségi törvény előírásai szerint hegyközségi tagsági viszonyt létesíteni. Most az egyszerűsített adóraktári engedély megszerzéséről lesz szó.
A hegyközségek országos szervezete - A hegyközségek 7. részA hegyközségi szervezetek országos szintjét a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa képviseli. A nemzeti tanács a többi hegyközségi szervezethez hasonlóan önálló köztestületként működik. A nemzeti tanács feladatait tekintve eltér a többi hegyközségi szervezettől.
A hegyközségek regionális szervezetei - A hegyközségek 6. részA hegyközségek önálló köztestületként működnek. A hegyközségek működésüket tekintve három csoportba sorolhatók. A hegyközségi rendszer alapját a hegyközségek adják, ebből van a legtöbb.
A hegyközségek felügyelete - A hegyközségek 5. részA hegyközségi szervezetekben számos, a tagokra nézve kötelező döntés születik, amelyeket a tagok adott esetben jogszabályba ütközőnek értékelhetnek. A hegyközségi szervezetek köztestületként működnek.
A hegyközségek 3. rész - A hegyközség közgyűlése és tisztségviselőiA hegyközségek működését a gyakorlatban három fontos tényező határozza meg. Az egyik a hegyközségek törvény által biztosított eszközei, a másik a tagság aktivitása, a harmadik a tisztségviselők helyzete, jogosítványai.
A hegyközségek 2. rész - A hegyközségi tagságA szőlő bor ágazat szabályozását bemutató cikksorozatunkat a hegyközségi rendszer áttekintő bemutatásával folytattuk. Bemutattuk a hegyközségek történeti gyökereit, újkori fejlődését, szervezeti kereteit. A hegyközségek a tagság szempontjából két fontos feladatot végeznek. Egyrészt ellátják tagjaik érdekvédelmét, másrészt a hegybírón keresztül a tagság számára hatósági ügyeket intéznek.
2014: mennyi az annyi?Elkezdődött az idei év szőlő termésbecslése - adta ki a hírt sajtóközleményében a HNT. A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa vezetésének intézkedése alapján, a hegybíró kar a jogszabályi előírásoknak megfelelően jelenleg is végzi a hazai szőlőterületeken várható termés becslését.
A borok termékleírása a közösségi marketing alapja lehetBORMARKETING - A bormarketing mellett fontos az összefogás, a kutatóbázisok erősítése és a hegybírók képzése is – hangzott el a XV. Szőlészeti és Borászati Konferencián Egerben (2014. január 22-25.).
Szőlőtelepítésre, fajtaváltásra, kivágásra ezentúl a hegybíró adhat engedélytMagyary program - A hegybírók feladata lett augusztus 1-jétől a borszőlő ültetvények telepítésének, fajtaváltásának és kivágásának engedélyezése, valamint az újratelepítési jogok nyilvántartásának kezelése. A szőlészeti-borászati szakmai szervezetek egyhangúlag támogatták a módosítást, mivel így az engedélyek kiadása sokkal gyorsabb és egyszerűbb lesz.