A hegyközségek országos szervezete - A hegyközségek 7. részA hegyközségi szervezetek országos szintjét a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa képviseli. A nemzeti tanács a többi hegyközségi szervezethez hasonlóan önálló köztestületként működik. A nemzeti tanács feladatait tekintve eltér a többi hegyközségi szervezettől.
A hegyközségek regionális szervezetei - A hegyközségek 6. részA hegyközségek önálló köztestületként működnek. A hegyközségek működésüket tekintve három csoportba sorolhatók. A hegyközségi rendszer alapját a hegyközségek adják, ebből van a legtöbb.
A hegyközségek felügyelete - A hegyközségek 5. részA hegyközségi szervezetekben számos, a tagokra nézve kötelező döntés születik, amelyeket a tagok adott esetben jogszabályba ütközőnek értékelhetnek. A hegyközségi szervezetek köztestületként működnek.
Milyen borokat kóstolhatunk 2014-ből?Az idei évjárat sok nehézséget tartogatott több magyarországi borászat számára is. A lehulló csapadék mennyisége és a napfény hiánya megviselte a szőlőültetvények termését. Ennek következtében a nagy borok elkészítésére nem vagy csak minimálisan volt lehetőség.
A hegyközségek 4. rész - A hegyközség által hozott szabályokA hegyközségekről szóló korábbi cikkeinkben bemutattuk a hegyközségi szervezetekre vonatkozó legfontosabb szabályokat, a tagok jogait és kötelezettségeit (itt és itt). Ezúttal a hegyközségek által hozott szabályok kerülnek sorra.
A fapados borokat is itthon kell előállítaniA hozzánk hasonló méretű bortermelő országokhoz képest termeléskultúrában, hatékonyságban és nemzetközi elismertségben lemaradásban van a hazai szőlő-bor ágazat, nagyjából tíz év alatt lehetne versenyképessé tenni – mondta Tornai Tamás, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának elnöke.
A hegyközségek 3. rész - A hegyközség közgyűlése és tisztségviselőiA hegyközségek működését a gyakorlatban három fontos tényező határozza meg. Az egyik a hegyközségek törvény által biztosított eszközei, a másik a tagság aktivitása, a harmadik a tisztségviselők helyzete, jogosítványai.
A hegyközségek 2. rész - A hegyközségi tagságA szőlő bor ágazat szabályozását bemutató cikksorozatunkat a hegyközségi rendszer áttekintő bemutatásával folytattuk. Bemutattuk a hegyközségek történeti gyökereit, újkori fejlődését, szervezeti kereteit. A hegyközségek a tagság szempontjából két fontos feladatot végeznek. Egyrészt ellátják tagjaik érdekvédelmét, másrészt a hegybírón keresztül a tagság számára hatósági ügyeket intéznek.
A hegyközségek 1. részA szőlő-bor ágazattal kapcsolatos szabályozásról szóló cikkeinkben többször is említettük a hegyközségek szerepét, a hegybírók által végzett feladatokat. Szükséges ezért tematikusan is bemutatni a hegyközségek szerepét, feladatait.