Általánosságban a fehérborok jobban illenek a kevésbé markáns húsokhoz (hal, csirke), ill. megvan az a tulajdonságuk, hogy kiemelik a velük ellentétes ízvilágú ételeket. Pl. magasabb savú borhoz választhatunk zsírosabb ételt. De az ördög itt is a részletekben rejlik, nagyon nem mindegy, hogy az adott fehérbor milyen stílusban készül, mint ahogy az sem, hogy az ételt milyen fűszerekkel ízesítjük, milyen szósszal, mártással készítjük el. Jó, ha az alapelvekkel tisztában vagyunk, de mindig kóstoljuk össze az ételt a borral, hiszen végső soron úgyis az lesz a döntő.
Kakukkfüves-almás pulyka
Hozzávalók:
2 kg pulyka
só, bors
2 darab alma
½ hagyma kockákra vágva
1 teáskanál mézeskalács- fűszerkeverék
1 teáskanál szárított kakukkfű
60 g olvasztott vaj
500 ml tyúkhúsleves
Elkészítése:
A pulykát megmossuk, megtöröljük. Kívül-belül sózzuk, borsozzuk. Az almához adjuk hozzá a hagymát, ízesítsük sóval és borssal, mézeskalács fűszerrel és a kakukkfűvel. A pulykát a keverékkel megtöltjük, majd nyakánál és a hasán összetűzzük vagy varrjuk. A szárnyakat és a combokat is összekötjük. A sütőt 220 fokra előmelegítjük. A pulykát egy tepsibe fektetjük, ráöntjük a felolvasztott vajat, és a forró sütőbe toljuk. Kb. 30 perc múlva hozzáöntünk egy kis levest, és a sütőt 160 fokra állítjuk. Gyakran locsolgassuk a pulykát a sült szafttal, és ha szükséges, öntsünk hozzá levest. Körülbelül 90 perc elteltével megfordítjuk a pulykát, és további 90 percet sütjük. A sült szaftot egy kis levessel felfőzzük, egy lábasba szűrjük, majd felöntjük a maradék levessel, és tovább főzzük, míg egy kicsit besűrűsödik. A szaftot a pulykához tálaljuk.
Borajánlat: CSERI VI. Quartus Rajnai rizling 2021
Reduktív technológiával készített rajnai rizling, illatában, hársfa- és akácvirág, ízében citrusok, fehér húsú őszibarack, egres, karakteres ásványosság, feszes, harmonikus savak, hosszú korty.
Megvásárolható
Sertéskaraj fűszeres kéregben
Hozzávalók
1 bőrös karaj (kb 1.3kg)
2-3 fej hagyma,
1 szál sárgarépa
1 fej fokhagyma
2 szál friss rozmaring
1 ek. édesköménymag (egész)
½ ek. egész bors
durva tengeri só
olívaolaj, hús alaplé
vagy fehérbor
Elkészítés:
Egy éles késsel bevágjuk a hús bőrét rombusz alakban, de a húsba ne vágjunk bele. Egy zsinórral átkötözzük, hogy a karaj megtartsa a henger formáját. A rozmaringot apróra vágjuk a borsot és az édesköménymagot mozsárban durvára megtörjük. Megpucoljuk a hagymát és a répát, egy vágódeszkára kiterítjük a rozmaringot, és rászórjuk a durvára tört borsot és az édesköménymagot, majd a durva tengeri sót. A húst meghempergetjük a fűszerágyon, hogy mindenhol bevonja a karaj felületét. Egy sütőedényben kevés olívaolajat forrósítunk és a karajt a zsíros felével lefelé beletesszük. Néhány pillanatig pirítjuk, majd megfordítva, minden oldalára kérget sütünk. Végül a zsíros felével felfelé hagyjuk az edényben. A félbevágott hagymákat, a nagyobb darabokra vágott répát a hús mellé szórjuk, mellé teszek egy félbevágott fej fokhagymát is és rászórjuk a maradék fűszereket. 220 fokra előmelegített sütőbe tesszük egy órára. Félidőben egyszer megfordítjuk.
A húst kivesszük a sütőedényből, melegen tartva, félretesszük pihenni. A kisült zsír nagy részét leöntjük a zöldségekről. Az edénybe öntünk három-négy deci alaplevet vagy száraz fehérbort (vagy a kettő keverékét), egy villával szétnyomkodjuk a megsült zöldségeket, a fokhagymákat és a tűzhelyre téve forralni kezdjük. Mikor a leve a kétharmadára forrt, leszűrjük, majd tálaljuk. Ez a sült melegen és hidegen is fogyasztható. Köretnek a krumplipüré, zellerpüré, vagy sült zöldségek illenek hozzá.
Borajánlat: TORNAI Top Selection Aranyhegy Juhfark 2020
Az Aranyhegy dűlő terméséből, gondosan válogatott alapanyag, érett szőlő és kíméletes feldolgozás eredményeként született ez a bor. A hordós érlelés tovább gazdagította az ízeket. Köves, ásványos karakter dominál illatban, háttérben érett, lédús körte és fahordós aromák keverednek. Rendkívül karakteres, gazdag beltartalmú bor, tele ásványos jegyekkel. Ízében összetett, izgalmas, sokrétű, a gyümölcsösség mellett a fahordós érlelés és érett, de lekerekedett savak jellemzik. Hosszú utóízében vaníliás, krémes, gyümölcsös aromákkal zárja a kortyot.
Libamáj terrine
Hozzávalók (10 adag):
1 kb. 50-60 dkg súlyú, friss hízott libamáj
kb. 1 dl Tokaj aszú (vagy más édes bor, pl. fehér portói, Sauternes)
só, fehérbors
Elkészítés:
Az egész libamájat éjszakára hideg tejbe áztatjuk. Másnap konyhai papírtörlővel megtöröljük, majd 15 percig fóliávan letakarva állni hagyjuk, hogy szobahőmérsékletű legyen. Kettéválasztjuk a kisebb és nagyobb májdarabot, majd lassan, kíméletesen hosszában széttörjük, és következik a tisztítás.
A vékony, átlátszó hártyát éles késsel lefejtjük a külsejéről, eltávolítjuk az ereket, inakat, minél alaposabban. Ezt követően a májdarabokra kevés sót és fehérborsot szórunk, majd meglocsoljuk a borral. Lefedjük és 12 órára a hűtőbe tesszük. Másnap kivesszük, fél órát állni hagyjuk. A formába helyezésnél az edény méretére kell figyelni (egy ekkora máj esetén egy 10x13cm-es, 8cm mély, téglalap formájú terrine-edény). A májdarabokat szorosan elhelyezzük a formába úgy, hogy ne maradjon köztük rés. A sütőt előmelegítjük 110 fokra, az edényt egy tepsibe helyezzük, és vizet forralunk, majd a tepsibe öntjük, hogy a forma 2/3-ig érjen. 35 percig sütjük, a tetején kisült zsírt leöntjük róla.
Ahhoz, hogy egy egyenletessé és szeletelhetővé váljon, le kell préselni. Ehhez egy a tetejére illeszkedő nehezéket kell ráhelyezni a májra, így hagyjuk egy éjszakára. Ezt követően felolvasztotjuk a kisült zsírt, és vékony rétegben a terrine tetejére öntjük. Felszeletelés előtt további 2 napot érdemes állni hagyni a hűtőben.
Borajánlat: VARGA Késői szüretelésű Debrői Hárslevelű
Ez a késői szüretelésű természetes édesbor a Varga Pincészet saját termésű szőlőjéből készült. A hárslevelű szőlőfajtára jellemző édes, mézes illatjegyek, ill. koncentrált beltartalom, szép savak jellemzik. Intenzív jelenléte alkalmassá teszi, hogy fogyasztását a hagyományos desszertkörön kívül zsírosabb húsokhoz, libamájhoz vagy fűszeres, csípős levesekhez is kipróbáljuk.
Kuponkód: BORASZPORTAL10
+ 1 tipp a fehérborok szervírozásához
Minden bornál számít az optimális hőfok, de a fehérboroknál különösen fontos. A
youHU palackhűtői szakítanak a már jól ismert duplafalú fém vagy a tömör kerámia anyaghasználattal, különböző parafákkal dolgoznak. Az anyagválasztás érthető, fantasztikus hőszigetelő képessége ideális, a youHU! által megkomponált megjelenés pedig az ünnepi asztal dísze lehet. A szuperszigetelő, rugalmas tárolók a palack épségére is vigyáznak.