A liba, a magyar bor és a kultúra találkozása


2006. november 14., 11:29


2006. november 6-án az Európai Parlament történetében először került sor Szent Márton megünneplésére. A megemlékezést Olajos Péter európai parlamenti képviselő szervezte hagyományteremtő szándékkal.
A liba, a magyar bor és a kultúra találkozása
 
Magyarországnak van egy szentje, aki igazi európai kultusznak örvend, sőt jelentősége és személye az utóbbi évtizedekben jelentősen növekedett. A legenda szerint Szent Márton Krisztus után 316-ban született Pannóniában, a mai Szombathelyen. Innen indulva többször bejárta Európát, majd végül a mai Franciaország területén lévő Toursban püspökké választva halt meg 397. november 8-án.
Halálát követően hamarosan szenté avatták és megemlékezéseket rendeztek Európa-szerte. Ezekben a megemlékezésekben a keresztény tradíciók, a néphagyomány és a misztikum keveredett és él a mai napig együttesen tovább. A római hadisten, Mars egyik szent madara a lúd, amelyet latinul 'avis Martis'-nak hívtak. A Martis és a Márton nevet a népnyelv, majd később a keresztény tradíció gyorsan egybegyúrta. Hasonló módon mosódott össze az elalvó római őröket a gallok támadására figyelmeztető ludak története, Mártonnak a püspöki szék elől a libaólba bújásának legendájával. Mindezekre ezért ma Európában a libaételek fogyasztásával emlékezünk.
A bor kapcsolódása a hagyományokhoz hasonló szerencsés egybeesés következménye. Azt nem tudjuk ugyan, hogy Szent Márton szerette-e e bort vagy sem, de a haláláról való megemlékezés egybeesett földünk északi féltekéjén az újbor születésével. November elején palackozzák a Portugesert, Beaujolais-t és minden egyéb elsőnek magát kiforró bort. Az újbor tiszteletét Szent Márton napjával a néphagyomány kötötte egybe, összekapcsolva a szent halálát és a bor születését, a megemlékezést és az ünnepet.
A kultúra kapcsolódása az ünnephez már a XX század érdeme. Az Európa Tanács kezdeményezésére Európa-szerte kulturális utakat hoztak létre. Az egyik ilyenen Szent Márton életének állomásait járhatjuk be, érintve 220 várost, több ezer róla elnevezett építményt, rengeteg műemléket, köztük 12 katedrálist és több száz templomot, kolostort és egyéb kulturális érdekességet. A Szent Mártonról elnevezett kulturális útvonal összehangoltan, de az egyes országokban egymástól függetlenül épül. Jelenlegi leghosszabb szakasza Ligugé és Tours között található 236 km hosszan. Október közepén magyar- szlovén együttműködés keretében átadták az első hazai szakaszt is Szombathely és a Maribor melletti Domanjsevci között mintegy 100 km hosszúságban.
Elsőként a magyarok
Idén, november 6-án Olajos Péter magyar európai parlamenti képviselő szervezésében került sor az EP történetében először Szent Márton megünneplésére az 1956 miatt 'Magyar Év'-nek nevezett eseménysorozat keretében.
A rendezvény kiváló magyar borászok támogatásának is köszönhetően hatalmas siker lett. A Balatonfelvidékről a Lesence Rt, Egerből Thummerer Vilmos, Villányból a Bock Pince, Gere Attila, a Jekl Pince és a Vylyan Pincészet, Tokajból Mészáros Mihály, a Budai-hegységből az Etyeki Borgazdaság, Szekszárdról Németh Gábor, az Alföldről pedig a Csordás-Fodor Borház képviseltette magát. A bemutatott új és régebbi borok a sokszínűséget és az egységet képviselték. A borok mellé sült libát kínáltunk a közel 300 résztvevőnek, akik zömében a Parlament és a Bizottság munkatársai és döntéshozói közül kerültek ki. A magyar borok nagy tetszést arattak, ismét bizonyítva a tételt, hogy országpropagandára nincs tökéletesebb eszközünk, mint kiváló boraink és nagy tudású borászaink.
Szent Márton növekvő európai kultusza nagy lehetőségeket rejt Magyarország számára. Ez volt a gondolat, ami a brüsszeli kezdeményezés mögött állt. Ha Magyarország, Pannónia, illetve a Dél - és Nyugat-magyarországi Régió tudatosan tervezve, a szükséges fejlesztéseket végrehajtva és összekapcsolva a 2012 Európa Kulturális Fővárosa programmal felkészül Szent Márton születésének 9 év múlva ünnepelendő 1700 éves évfordulójára, nagyot léphet előre.
A kulturális turizmus fejlesztése minden országnak és régiónak elsődleges célja. Ez ugyanis évszakoktól független, hosszabb időt ott töltő, fizetőképes látogatókat jelent. Azonban keveseknek adatik meg a szerencse, hogy olyan Európa-, sőt világszerte ismert személy született a területükön, aki odavonzhatja a turistákat.
Mi, az Európai Parlament magyar képviselői minden évben meg kívánjuk ünnepelni Szent Márton napját, fenntartva az érdeklődést és tudatosítva a tényt, hogy alakja egy igazi összeurópai szimbólum.
Remélem, hogy odahaza is megkapják a támogatást mindazok, akik ezt az ügyet sikerre akarják vinni, egy igazi sikertörténetet építve a bor, a kultúra és a libaételek európai tradíciójára.


Forrás: Gondola.hu
 
Winelovers borok az olvasás mellé