A Világgazdaság
úgy tudja, hogy bizonytalan a Tokaj Kereskedőház Zrt. finanszírozása. A fejlesztési program keretében 2,5 milliárd forintból épült fel egy 66 ezer hektoliter kapacitású tartálycsarnok, Tolcsván. A következő lépés – mondta el a lapnak Gaálné Király Enikő, a Tokaj Kereskedőház Zrt. vezérigazgatója – egy modern palackozóüzem felépítése lesz a tartálycsarnok szomszédságában. Ennek a kivelezése szintén elkezdődött, ám a befejezéséhez nem elegendő a kereskedőház feletti tulajdonosi jogokat gyakorló Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. által nyújtott 4,5 milliárd forintos hitel, amelyből egyébként 1,8 milliárdot szánnak az üzemre.
Tokajban hamarosan megkezdődik a szüret, és a gazdasági lap szerint a szőlő kifizetésére sincs meg a forrás a kereskedőháznál. Az állami cég a régió legnagyobb integrátorának számít, a kerházas borok több mint harmada felvásárolt szőlőből készül, ehhez pedig 1500 gazda, kb 1060 hektárjáról venne szőlőt a társaság.
A kereskedőház júniusi bejelentése alapján százezer mázsa szőlő felvásárlását tervezi az idén, a legolcsóbb termésekért kilónként 140-150 forintot adnak, az aszú kilójáért viszont már
2000-2500 forintot ajánlanak.
Gaálné Király Enikő, a társaság vezérigazgatója a Világgazdaságnak elmondta, hogy biztos abban, hogy a magyar állam hosszú távon elkötelezett a szőlőfelvásárlás finanszírozása, a kereskedőház fejlesztése és tokaji borvidék megújítása mellett.
A lap megkereste a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-t felügyelő Nemzeti Fejlesztési Minisztériumot, ahol a finanszírozást firtató kérdésre azt válaszolták, folyamatban vannak az egyeztetések.