Ismét Franciaország volt a világ elsőszámú bortermelője 2010-ben, miután egy évvel korábban Olaszország megelőzte a rangsorban - derül ki az IWSR piackutató intézetnek a bordeaux-i Vinexpót szervező vállalat számára készített elemzéséből.
Annak ellenére, hogy Franciaországban - hasonlóan a legnagyobb bortermelőkhöz, Olasz- és Spanyolországhoz, az Egyesült Államokhoz, Dél-Afrikához és Németországhoz - 2010-ben is csökkent a bortermelés, 419 millió rekeszes (az iparágban referencia mértékegységnek számító rekesz tartalma 9 liter) termelésével így is megelőzte vetélytársait.
A hatvanas évek óta globálisan évente átlagosan 2 százalékkal esett a bor fogyasztása. Az elmúlt öt évben a csökkenés üteme 1,4 százalékra mérséklődött, és a 2014-ig terjedő időszakban várhatóan 0,7 százalék lesz - írja elemzésében az IWSR. Ezzel szemben, a rozéborok fogyasztása 2005 és 2009 között 19,8, míg a habzóboroké 4,62 százalékkal nőtt.
A töményitalok piacán 9,5 százalékos növekedéssel számol az IWSR a következő 4 évben, elsősorban az ázsiai piacok növekvő importkereslete miatt. Ezzel párhozamosan folytatódhat piaci kereslet eltolódása a prémiummárkák felé. "A legtöbb magasabb alkoholtartalmú szeszes italt már felvásárolták a nagyobb, nemzetközi cégek, amelyek jobban tudták piacosítani ezeket a márkákat" - mondta a Vinexpo operatív igazgatója, Robert Beynat.
A tömény szeszesital piacának értékesítési bevételei 2014-re 230,27 milliárd dollárra emelkedhetnek, az eladott rekeszek száma pedig 2,74 milliárd darab lehet.