A fröccs mentheti meg a magyar focitHa a világ futballjára gondolunk, kijelenthetjük, hogy a sört sikeresen „hozzá marketingelték” a focihoz. Olyannyira, hogy ez még a kis magyar futballbizniszbe is leszivárgott. Talán nem véletlen, hogy a magyar sörmárkákat tulajdonló multicégek látnak fantáziát a magyar fociban. Ha pedig van benne üzlet, miért ne köthetnénk a sör helyett a bort a focihoz, hiszen nálunk ennek van igazán kultúrája! Miért ne emelkedhetne fel kéz a kézben a hazai futball és borászat – ezen elmélkedtem a hétvégi Fradi-Vasason.
Trappisták – Sorsuk a sörEz a németalföldi sörtípus a trappista rend kolostorainak falai között született meg, még a középkorban, tehát igen régi hagyományról van szó. Az ókori sörkultúra sajnos gyakorlatilag köddé vált a történelemben, ám a középkori hagyomány, melyet a germánok, szlávok teremtettek meg – ha nem is viszontagságok nélkül – fenn maradt. Ennek első írásbeli emlékét a Karoling-kori kolostorok jelentik. A középkori sörfőzés kezdetei a svájci St. Gallenhez köthetők.
Miért nem viszik a hazai pincészetek a magyar bor hírét?Magyar szempontból az utóbbi évek egyik leggyengébb eredményét hozta a március közepén megrendezett Chardonnay du Monde nemzetközi borverseny, melyet – bizonyára nem véletlenül – Franciaországban rendeznek. Mi most mégis az ezüst és bronzérmeknek fogunk örülni! Ugyanis kis túlzással évről-évre ugyanaz a néhány pincészet tesz kísérletet arra, hogy nemzetközi borversenyeken érmet nyerjen. A nagy, nemzetközi borkiállítások sem divatosak a hazai borászatok között. Hogyan fogunk így felkerülni a bortérképre?
Levelet kaptam lifeA B oldalon, akarom mondani harmincon túl biztosan sokan emlékeznek az Opus '85-ös Life is Life című számára, amiben elhangzik egy elég könnyen "Levelet kaptam life"-nak érthető sor. Valahogy "nagy örömömben" ez ugrott be, mikor a postás tegnap meghozta a VinCe-belépőmet. Eleven nap alatt ideért. Túlét. Life is Life.
Tavaly Bock Józsefnek adták át a Gál Tibor emlékdíjat. Vajon idén ki kapja?Tavaly már ötödik alkalommal ítélték oda azt az emlékplakettet, amellyel a magyar borkészítés egyik legismertebb, nemzetközi szinten is elismert alakjának, a 2005-ben elhunyt Gál Tibor egri borásznak állított emléket a borász-szakma. Az emlékdíjat a VI. Magyar Borok Bálján adják át február 26-án. Vajon kinek? 2006-ban Lőrincz György a St. Andrea pincészet borásza, 2007-ben és 2010-ben Bock József (Villány), 2008-ban Gere Attila (Villány), 2009-ben Szepsy István (Tokaj) érdemelte ki a kitüntést.
ÚJ ÉV - ÚJ NÉV Ismét megújult portálunk!Mivel borvidékek nevét viselő weboldalaink már jó ideje a Borászportálok gyűjtőnév alatt futottak, ezután a közérthető BORÁSZPORTÁL néven jelentkezünk. Az új név új, színes-szagos honlapot is hozott! Reméljük szívesen olvassák, böngészik, kattintják majd! A jól ismert rovatok mindenesetre maradtak, ki-ki megtalálhatja kedvencét. Egyúttal egy nagyszabású vállakozás első lépését is megtettük: új borvidéki adatbázis felépítését indítottuk el, mely hasznos információkat adhat egy-egy bortúrához.
A világ legjobb borai?Mint arról beszámoltunk, az amerikai Wine Spectator bormagazin nyilvánosságra hozta 2010 top 100-as borainak listáját. Vajon reális képet fest a világ minőségi borpiacáról, hogy a topborok egyharmada az USÁ-ból lett beválogatva, vagy csupán egészséges - de a magazin szakmai nimbuszát romboló - patriotizmusról van szó?
Orrvadászok - IllatturizmusA nagy ötlet Franciaországból indult: virágzó levendularétek illatával csalogatták Provence-ba a turistákat. Megint az orrunknál fogva vezetnek? Igen, ám ezt egy illatkedvelő borkedvelő sosem bánja. Sokan vagyunk ugyanis, akik mindent végigszagolunk, ami csak kezünk ügyébe akad.
OKTÓBER HÍRE Újra nyit a Magyar Borok Háza - de nem a régiA budavári borfesztivál idején jelentették be, hogy a régi néven és helyen újra nyitott a budai Vár első számú borháza. Ám Nyikos Istvánnak - a 11 évig működő, de két éve bezárt intézmény vezetőjének - lapunkhoz eljuttatott információi szerint az új tulajdonos és üzemeltető méltánytalanul használja a borház nevét.