Az idei évben különböző témájú mesterkurzusokkal bővült a Badacsony New Yorkban rendezvénysorozata. Többek között Dr. Csizmadia András gasztrofilozófus „Mésallience vagy szerelmi házasság? Mit együnk a badacsonyi borokhoz?” című előadásával.
A kurzus alatt 5 fehér és 1 vörös, valamilyen szempontból kiemelkedő badacsonyi tétel került bemutatásra. Az adott borokhoz pedig ízvilágban, elkészítési módban és stílusban is illő ételpéldákkal ismerkedhettünk meg.
Étel-Bor alapelvek
Elsősorban fontos megjegyezni egy bor és étel párosításánál, hogy a régóta emlegetett „Vörös húsokhoz vörösbort, fehér húsokhoz fehérbort, grill ételekhez és a tenger gyümölcseihez rozét válasszunk” - nem feltétlen ördögtől való kijelentés. Van alapja, de nem teljesen helytálló a mai világban, hiszen nagyrészt az ember ízlésén múlik, hogy számára melyik kombináció lesz a megfelelő.
Fontos figyelembe venni azonban az adott étel elkészítésének módját, így azt is, hogy a húst sütöttük, főztük vagy grilleztük. Szintén befolyásolja a megfelelő párosítást, hogy milyen elemeket találhatunk a tányéron, például a hozzáadott köret és szósz textúrája vagy ízvilága.
Nem szabad megfeledkeznünk az ételek tartalmasságáról sem. Itt egy egyszerű alapelvet követhetünk: könnyű ételekhez könnyedebb, nehezebb fogásokhoz testesebb, tartalmasabb bort fogyasszunk. Ha ezt fejben tartjuk, harmonikus ízeket kaphatunk, se a bor, se az adott étel nem szorul majd háttérbe.
Lássuk a kóstolón felsorakozott tételeket és a hozzájuk Csizmadia tanár úr által megálmodott fogásokat!
A Rózsakő szőlőfajta talán sokak számára ismeretlen lehet. Király Ferenc nemesítette 1957-ben kéknyelű és budai zöld keresztezéséből. Világos szalmasárga szín, ásványos és tavaszi virág illatok jellemzik a tételt. Az első korty után be is váltja az illatban ígért jegyeket: dinamikus savak, enyhe citrusosság van jelen. Harmonikus bor.
Könnyed elemeket tartalmazó ételekkel passzol igazán, nem kívánja a krémes zsíros fogásokat.
Tiszta zöld illatok: turbolya, zöld citrom, zöld alma. Ízben érezhető benne régi hordó használata, de nem túlzóan, így ez illatban nem mutatkozik meg. Könnyű ropogós zamatok, zöld dióra jellemző fanyarsággal zárul a bor. A tétel érdekessége, hogy 5 hónapig erjedt nagyon alacsony hőmérsékleten, spontán. Érezhető benne egy enyhe, kellemes glicerin édesség.
Savai jól harmonizálnak zsírosabb ételekkel is, esetleg zöldfűszerekkel kiegészítve.
Letisztult aromák, fajtára jellemző visszafogott petrolosság. Virág és körte is felfedezhető az illatban, amely szinte „gyümölcsorgiaként” köszön vissza a kóstolásnál kis maradék cukorral. Ízben dinamikus savak jellemzik, annak ellenére, hogy 2011 egy meleg évjárat volt. Ez valószínűleg egyrészt a rajnai rizling savgyűjtő tulajdonságának köszönhető.
Gyümölccsel elkészített húsokkal, tengeri fogásokkal ajánlott összekóstolni.
Például:
Sushi
Gombás, borsós, mandarinos ráksaláta
Szűzérmék kacsamájjal és körtével
Szt. Jakab kagyló citrusokkal és sáfrányos habbal
Villa Tolnay Borház: Rajnai Rizling 2008
Töltött káposzta (Képünk illusztráció, fotó: Gyergyoiizorzo.blogspot.hu)
Az előző tételhez képest itt intenzívebben vannak jelen a petrolos illatjegyek. Fanyar birs aroma, édeskés, gyümölcsös, gyömbéres tónussal. Ízben nektáros, érett jellegű. Krémes struktúrává összeállt tercier aromák érezhetőek ki belőle. Annak ellenére hogy a bor 2008-as még van benne 1-2 év potenciál.
Szent György-hegy déli lejtőjéről származik, lomhán mozog a pohárban. Nehéz, bódító hársnektár és birsalmasajt illatainak keveréke jellemzi. Izgalmas, intenzív savak. Az illatban megjelenő birsalmasajt ízben is visszaköszön.
Keleti konyhára jellemző ételekkel és érlelt sajtokkal remekül kiteljesedik.
Badacsony napjainkban elsősorban fehérboros vidék, azonban nem szabad figyelmen kívül hagyni az onnan származó vöröseket sem. Színben meglepően mély tónusokat mutat, lassan mozog a pohárban. Illatában jelen van meggy, csokoládé, nemes fa és egy kis szárított keleti gomba is. A tanninok finoman csiszoltak, ízében megmutatkozik a Pinot-ra jellemző kellemes fanyarság.
Vörös húsokkal, vadakkal kiváló ízvilágot alkot.
Például:
Provence-i báránycsülök rozmaringos krumplival
Kacsanyárs forró meggyel
Burgundi marharagu
A mesterkurzus élvezetét csak azzal lehetett volna fokozni, ha nem csak imént felsorolt borokat, de az ételeket is lehetőség nyílik megkóstolni. Azonban így is nagy öröm volt a badacsonyi borvidékről ilyen sokszínű felhozatallal találkozni, mind ízek, mind évjáratok tekintetében.