"A cél továbbra is a Somló és területeinek megismerése, titkainak felfedése és tükrözése a borainkban"

(X)
2024. október 14., 13:53


A Kancellár Birtok a Berliner Wine Trophy-n szerzett három aranyérmét követően idén Londonban is letette névjegyét a világ legrangosabb borversenyén, a Decanteren. Cikkünkben Hága Balázs, a Kancellár Birtok borászati szaktanácsadója beszél arról, hogy miként készültek a nemzetközi zsűri által aranyra ítélt boraik.
\
2024-ben 21. alkalommal került megrendezésre a Decanter World Wine Awards, az egyik legnagyobb presztízsű, legjelentősebb nemzetközi borverseny. Elismerését többek között, a szigorú bírálati folyamatnak köszönheti. Idén 18143 tételt neveztek 57 országból. Ebből, Magyarország 13 aranyérmet vihetett haza, a Kancellár Birtoknak két aranyat, egy ezüstöt és hat bronzérmet ítélt a szakmai zsűri. 
A Kancellár Birtok két bora 95 ponttal kapott arany minősítést: mind a Kancellár Nagy-Somlói Hárslevelűt (2019), mind pedig a Kancellár Nagy-Somlói Furmintot (2019) kiemelkedő ár/érték arányú tételként emelték ki.
 
\
 
A Kancellár Birtok aranyérmes borairól a Decanter 2024-es szeptemberi számában is írtak:
 
Kancellár Nagy-Somlói Hárslevelű (2019): „Hatalmas aromatika: almavirág, kamilla és mézédes sárga gyümölcsök jellemzik. Buja, lekerekített textúrájú, ellensúlyozó acélos karakterrel rendelkezik, amely magabiztosan halad a végső lecsengés felé.”
Kancellár Nagy-Somlói Furmint (2019): „Érett almával, aszalt sárgabarackkal, körtekompóttal és borsos fűszerekkel ragyogva, ínycsiklandó savakkal és sós ásványos jelleggel rendelkezik. Kitűnő ár-érték arány!”
 
A borversenyről és a bírálati rendszerről
A verseny 2004-óta minden évben Londonban kerül megrendezésre, a borkereskedés központjában. A Decanter World Wine Awards célja, hogy segítse az emberek mindennapos borválasztási döntéseit. A legtöbb nemzetközi borversenyektől eltérően itt nem limitálják a kiadható érmek számát. A borversenyre minden borból négy palack érkezik a Decanter raktárba, ahol rendszerezik az italokat (ország, borvidék, szín, szőlőfajta, stílus, évjárat… stb. alapján). A tételeket, a kategorizálást követően kóddal látják el, majd a bírák elé küldik vakkóstolásra és pontozásra. A zsűrik 28 napon keresztül bírálják el a borokat. A bírák a világ minden tájáról érkeznek, magas sommelier végzettséggel, tapasztalattal és nagy szakmai múlttal rendelkeznek. A versenyen idén, 250 főből állt a szakmai zsűri, amely kiválasztotta a legjobbakat. A szigorú bírálati pontrendszerben, 95 pontot kell elérni az arany minősítéshez.
 
Kancellár Birtok a Nagy-Somlói borvidék egyik legfiatalabb pincészete. Horváth Ferenc, a Somló és Környéke Borút Egyesület és Borlovagrend Kancellárja, családtagjaival együtt, 2014-ben indította új útjára a borászatot, amely mára 20 hektárossá nőtte ki magát. A borászat folyamatosan jár borversenyekre. Gyakran számolnak be hazai és-nemzetközi sikereikről, ezúttal Hága Balázs borászati szaktanácsadót kérdeztük a ezek okairól.
 
Hogyan készült a két aranyérmes bor: 2019-es Hárslevelű és 2019-es Furmint? Mi az a plusz, ami pozitív eredményt hozott a győztes borok előállításánál?
 
A borok készítésének fő meghatározója mindig a szőlő és annak a minősége. A Kancellár Birtok területei kiemelt és válogatott helyeken helyezkednek el, a László család gondozza áldozatos munkával és odafigyeléssel. A borok reduktív eljárással készültek, az alapborokat területenként válogattuk, külön erjesztettük a végleges bor készítéséhez. A palackozás után a borainkat 2-3 éves palackos érlelés követi - szinte minden esetben - a termőhelyi adottságokhoz hangoltan, hogy a dűlők és a szőlőfajták sajátosságait a lehető legjobban kiemeljük. Célunk és koncepciónk a Somló termőhelyi sokszínűségének a bemutatása a fajtákon keresztül.
 
2023-ban a 2019-es Juhfark 91 pontot, ezüstérmet ért el a Decanteren. Idén két 2019-es boruk is 95 ponttal aranyat kapott… Minek tudható be ez a siker?
 
A területek pozícionálása a portfólióhoz, az odafigyeléssel válogatott szőlő, a céltudatos szőlőmunka a területeken, a tervezett hozam korlátozások és speciális borászati technológiák alkalmazása, a dűlők borainak külön kezelése a borkészítés végéig - ezek azok a tényezők, amelyek kidomborítják a Kancellár Birtok átlagostól eltérő szemléletmódját. Minden sikernek örülünk, legyen az hazai vagy nemzetközi. Ez erősíti meg az elképzelésünket, hogy jó úton haladunk.
 
Melyek azok a tényezők, amelyek alapján bátran kijelenthetjük, hogy egy bor „dobogóra érett”?
 
Nem gondolom, hogy ezt mi határozzuk meg, annak ellenére, hogy érezzük, amikor valamelyik tételünk kiemelkedően jó arcát mutatja. Nem versenyborokat, hanem kivételes minőséget és értéket szeretnénk teremteni. 
 
Melyek a közelebbi és a távolabbi célok?
 
A cél továbbra is a Somló és területeinek megismerése, titkainak felfedése és tükrözése a borainkban. A talaj és mikroklíma a legnagyobb meghatározója ezeknek a boroknak, ennek megismerése hosszú éveket, talán évtizedeket vesz igénybe. A megkezdett utat folytatjuk, amiben a hamarosan átadásra kerülő étterem és borbolt is kiemelkedő szerepet kap majd.
 
A cikk szerzője: Szabó Vanda Fruzsina

Winelovers borok az olvasás mellé