85 pont felett már egyértelműen ki kell bővíteni a borminőség szempontjait ahhoz, hogy az apró különbségek észlelhetőek legyenek. A FBLIICCAT rendszer segítségével gyakori kóstolás mellett viszonylag gyorsan elsajátítható, hogyan írható le tökéletesen a bor minősége.
A FBLIICCAT szempontjait Jennifer Simonetti-Bryan Master of Wine dolgozta ki, és a következő elemekből áll:
- Finesse
- Balance
- Lenght
- Integration
- Intensity
- Complexity
- Concentration
- Age-ability
- Tipicity (3T)
Finesz: szubjektívnek tűnik, valójában azonban sok kóstolás után viszonylag könnyen be lehet lőni, hogy fineszes-e a bor. Jennifer az egyik
videójában igyekszik ezt elmagyarázni nekünk, szerinte a finesz a bor egyik olyan minőségi paramétere, amely annak szövetére, szerkezetére vonatkozik. Egyfajta kifinomultságot, eleganciát, szofisztikáltságot jelöl, amely a bor szerkezeti elemeire, leginkább a sav- és - vörösborok esetében - a tanninszerkezetére vonatkozik. Ha egy borról inkább a
durva,
rusztikus,
vaskos,
tolakodó szavak jutnak eszünkbe, akkor az biztosan nem fineszes.
Egyensúly: a bor egyes alkotóelemeinek (alkohol, sav, cukor, tannin) harmonikus összjátéka. Például egy aszú esetében a magas savak tökéletesen ellensúlyozzák a magas cukortartalmat, ezzel páratlan harmóniát alkotva.
Lecsengés, hosszúság: gyakran nem tulajdonítunk akkora jelentőslget neki, mint amekkorát kellene, pedig a bor hosszúsága minőségének egyik legfontosabb kifejezője. A következő kóstoláskor próbáljuk megválaszolni azt a kérdést, hogy mennyi ideig maradnak meg a "jó ízek" a szánkban a bor kóstolása után.
Integráció: mennyire épültek be a bor alkotóelemei, valamint az íz-, és illatjegyek az összképbe. Hasonló, mint a balance, de ennek a szempontnak az elemzésekor az aromatikára, a hordóhasználatra is hangsúlyosabban érdemes figyelni.
Intenzitás: az illat-, és ízjegyek intenzitását jelenti vagyis mennyire erőteljesek az illatok, ízek a pohárban.
Komplexitás: az aromakorongon kör alakban helyezkednek el az egyes illat- és ízjegyek, különböző kategóriákban, mint például gyümölcs, fűszer, virág stb. Minél több részt be tudunk satírozni a bor kóstolásakor, annál összetettebb a bor.
Koncentráció: arra utal, hogy a bor alkotóelemei milyen mélységben és sűrűségben jelennek meg.
A koncentráció az erőt fejezi ki, míg az intenzitás azt, hogy mennyire jelenik ez meg. Egy német Riesling lehet például intenzív aromajegyekben, de nem valószínű, hogy koncentrált lesz, nincs meg az a sűrű szövése, textúrája kóstoláskor.
Eltarthatóság: inkább érlelhetőségre érdemes itt gondolni, nem pusztán arra, hogy a bor ugyanilyen jó lesz-e néhány év múlva, hanem inkább arra, hogy idővel még jobb lesz-e. A bor struktúrájára vezethető vissza, hogy mennyire érlelhető egy bor.
Minden bornak van egy életgörbéje és a kérdés, amit el kell döntenünk, hogy az adott bor jobb lesz az idő múlásával és olyan tulajdonságokat szerez, amelyeknek örülünk és egyben izgalmas is lesz vagy ellenkező a helyzet.
Tipikusság - fajtára (Tipicity - Grape/ Variety), termőterületre (Tipicity - Origin/Terroir), stílusra (Tipicity - Style) vetítve vagyis kóstolás közben keressük a hely, a termőterület, a fajták vagy akár a stíluson belüli jellegzetes tulajdonságokat.
Megválaszolva a címben feltett kérdést: A különbség a 85, 90 és 100 pontos bor között a fentiekre adott válaszok mentén keresendő. Minél több szempontra adunk plusz értéket ezekből, annál több pontot kaphat a bor, és ez jelzi a közöttük levő finom különbségeket.
Hol tanulhatsz a FBLIICCAT rendszerről?
A FBLIICCAT rendszerre épít a Winelovers Grandon az ECSTASY OF GOLD - Hogyan nyerjek aranyérmet egy nemzetközi borversenyen? című mesterkurzus.
Bár a kurzus elsősorban borászoknak, borászati szereplőknek szól, bármely borkedvelő számára értékes tudást ad a borpontozásról, a borok minőségi kritériumairól.
A kóstolás a Toszkán minőségi vörösbor piramis alapján 6 tétel borral történik, az elméleti háttér gyakorlati szemléltetése céljából:
Chianti DOCG
Chianti Superiore DOCG
Chianti Classico DOCG
Chianti Classico Riserva DOCG
Chianti Classico DOCG Gran Selezione
Brunello de Montalcino DOCG